Novostavba v Praze? Nejlevněji ve Štěrboholech
O ceně bytu rozhoduje především lokalita. Její atraktivitu pak zvyšuje dopravní a občanská vybavenost. Ideálním místem k bydlení je tak domek za Prahou, ale v dochozí vzdálenosti od centra, obklopený parkem či přímo horami s lesem, nemocnicí, školkou, základní a střední školou, obchodním centrem, ideálně na přestupní stanici dvou linek metra… ideál je zkrátka nedostupný a každý si musí volit podle svých preferencí – a finančních možností.
Podle cen bytů v novostavbách je jednoznačně nejatraktivnější lokalitou Smíchov. Developeři si říkají v průměru 75 455 Kč/m2 za byt v novostavbě v této destinaci. Nejmenší zájem ze očividně o byty ve Štěrboholech, kde si developeři v průměru říkají o 37 382 Kč/m2. Průměrná cena bytu v Praze přitom činí 48 433 Kč/m2 bez DPH.
Asi nikoho nepřekvapí, že nejdražší byty jsou na Praze 1 a 2. Ostatně i Smíchov s nejdražšími byty v novostavbách v Praze se rozkládá z části v těchto pražských obvodech. Průměrná cena bytů v centru Prahy se pohybuje na úrovni 71 818 Kč/m2. Nejméně oblíbeným obvodem je naopak Praha 9.
Obrázek 1: Ceny bytů v novostavbách podle pražských obvodů
Zdroj: Analýza Ekospol
REKLAMA
Obecně platí, že čím je lokalita vzdálenější od centra Prahy, tím jsou ceny bytů v novostavbách nižší. Vedle Smíchova si tak nejvíce zaplatí lidé, kteří si chtějí byt pořídit ve Vršovicích (73 182 Kč/m2), které jsou dokonce dražší než Vinohrady (71 818 Kč/m2), a nad 70 tis. Kč/m2 se vešel ještě Veleslavín.
Zajímavostí jsou ceny bytů v novostavbách v Karlíně. Ten patřil dříve spíše k méně oblíbeným lokalitám. Po pražských povodních a developerském boomu v této lokalitě se i díky výbornému spojení do centra i okrajových částí Prahy stala jednou z nejdražších v Praze. Průměrná cena novostaveb v Karlíně se dnes pohybuje na úrovni 69 105 Kč/m2.
Obrázek 2: Ceny bytů v novostavbách podle katastrálních území
REKLAMA
Zdroj: Analýza Ekospol
Ceny bytů v novostavbách zlevňují
Současná průměrná cena bytů v Praze podle analýzy developerské společnosti Ekospol ukazuje na výrazné meziroční zlevnění. Před rokem zveřejnila obdobnou analýzu společnost Trigema, které vzešla průměrná cena pražského bytu v novostavbě na 63 067 Kč/m2, tedy po odečtení vlivu DPH došlo k meziročnímu snížení cen o více než 15,5 %. Zároveň ale stoupla daň z přidané hodnoty z 10 % na 14 %, celkové zlevnění pro zájemce se tak pohybuje na úrovni kolem 10 %.
Smíchov podle loňské analýzy společnosti Trigema nebyl nejdražším katastrálním územím, ale s cenou 90 940 Kč/m2 (vč. DPH) se zařadil až na čtvrté místo. Nejdražší loni bylo Podolí s cenou 150 517 Kč/m2.
Kam půjdou ceny novostaveb dál?
Pro developery se koncem února objevila nová hrozba. Vláda představila svůj úsporný plán, v rámci něhož chce sjednotit sazby DPH na 19 % nebo 20 %. Ještě letos. V každém případě by se jednalo o druhé zvýšení daně v letošním roce.
Hrozba zvýšení daně povede pravděpodobně stejně jako dříve k hysterii ze strany kupujících, kteří ve snaze ušetřit na dani budou ochotni zaplatit vyšší ceny. Do sjednocení sazeb daně tak lze očekávat spíše nárůst cen novostaveb. Po sjednocení sazeb zájem opadne, a tak i developeři budou muset s cenami dolů. Otázkou je, zda sleví více, než o kolik vzroste daň…