Zájem o nemovitostní fondy stoupá. Mají však svá rizika
Podle údajů České národní banky, činil k srpnu letošního roku objem emitovaných podílových listů v segmentu nemovitostních fondů 17,3 miliardy korun. Oproti loňskému roku jde o 64% nárůst. Zvýšil se také počet nemovitostních fondů. ČNB jich ke konci srpna evidovala 65, přičemž meziročně jejich počet vzrostl o 20.
Investice do nemovitostních fondů poskytují investorům relativné pevný výnos. Ten vychází z růstu cen nemovitostí, ale také z běžných nájmů, které jsou nejstabilnější složkou výnosu a zajišťují pravidelný příjem fondu.
Výnos nemovitostních fondů také ovlivňují výkyvy v tržní hodnotě nemovitostí. Na tuto hodnotu mají také vliv budoucí příjmy z nájemného, možnosti financování a další tržní faktory.
Podle odborníků nejsou investice do nemovitostních fondů tak závislé na momentální dění na akciových trzích. V této oblasti je však často doporučená doba investice kolem šesti let. Během roku je při troše štěstí možné zhodnotit vložené prostředky až o šest procent.
„Kolektivní investování do nemovitostí se opět stává výhodnou příležitostí i pro drobné investory. Po stagnaci způsobené ekonomickou krizí, nyní nabízejí nemovitostní fondy a společnosti investující do realit i zajímavé zhodnocení vložených peněz,“ dodává Jiří Slezák ze společnosti REALITY INVESTING, která nabízí možnost investování do nemovitostí se smluvně garantovaným úrokem.
Fakta o nemovitostních fondech |
---|
Speciální fond nemovitostí může mít pouze formu otevřeného podílového fondu. Speciální fond nemovitostí investuje do: · · Speciální fond nemovitostí může nabývat do svého majetku pouze nemovitost · ·
Zdroj: Zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování
|
Kolektivní investování není zrovna nejbezpečnějším přístavem a obecně je považováno spíše za rizikovější. Do nemovitostních fondů však mohou investovat i drobní klienti.
„Klienti tak mají možnost prostřednictvím podílového fondu čerpat výhody plynoucí z investice do kvalitních komerčních nemovitostí, i když sami nemovitost vlastnit a spravovat nechtějí nebo nemohou,“ doplnil Jan Holinka z České spořitelny .
Realitní bublina splaskla
V minulosti nemovitostní fondy trápilo hlavně snížení hodnoty podílových listů způsobeným poklesem cen komerčních nemovitostí i akcií developerských firem.
„Fondy zaměřené pouze na realitní sektor byly ekonomickou krizí zasaženy více než fondy investující napříč sektory. Na realitním trhu totiž došlo ke splasknutí bubliny, která se formovala v předchozích letech,“ uvedla Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.