Na co si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti?
Pokud si chcete sjednat pojištění domácnosti, udělejte si průzkum toho, co vlastně doma máte. V dnešní době, kdy nejčastějšími slovy jsou problém a starosti lidé často zapomínají na cenné šperky po babičce, které mají dlouhá léta v šuplíku. Když pak dojde ke krádeži nebo k jiné pojistné události, nemusí se pojistka na šperky vztahovat.
„Před uzavřením pojistky je dobré, aby se klient seznámil s výlukami z pojištění u pojistitele, kterého si vybral a zvážil poměr mezi cenou a nabízenými službami. Ne vždy nejlevnější pojištění je to nejlepší,“ varuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.
Pozor na podpojištěnost
Problém je, že klienti nevěnují velkou pozornost smlouvám, které podepisují. „Přitom nejde o složité záležitosti. Důležité je zamyslet se nad šíří pojištěných rizik a správně zvolit pojistnou částku s ohledem na aktuální vybavení domácnosti či hodnotu stavby. Tedy nastavit si takovou částku, která v případě škody zajistí obnovení do původního stavu,“ doplňuje Jan Marek z České pojišťovny. Tím, že si projdete pojistné podmínky, předejdete nepříjemným situacím, kdy se při pojistné události dozvíte, že zrovna tuto pohromu vaše pojistka nekryje.
Své věci rozhodně nepodceňujte. V případě pojistné události byste si za peníze od pojišťovny měli svůj byt vybavit stejnými věcmi nebo dát do takového stavu, aby se podobal vašemu předchozímu zařízení. Své vlastní peníze byste v ideálním případě neměli vynaložit ani za případné stavební práce. Majetek se často pořizuje na novou cenu, i když tedy máte například dva roky starou televizi, měla by vám pojistná částka pokrýt zakoupení nové stejného typu.
Svou pojistku aktualizujte
To, že si domácnost nebo nemovitost pojistíte na dlouhou dobu, neznamená, že máte vystaráno. O své pojištění se musíte starat stejně jako o své obydlí. Odborníci doporučují pojistku aktualizovat zhruba po třech letech, pokud jste neprováděli žádné úpravy. Jinak je dobré pojistku aktualizovat při jakékoli změně. Třeba, když si koupíte nový nábytek, elektroniku, nebo i drahou sportovní výbavu.
„Podle našich zjištění lidé také zapomínají, že při každé změně vlastníka nemovitosti aktuální smlouva zaniká. To platí i pro přepis mezi rodinnými příslušníky, třeba z otce na syna. Nový majitel tedy musí uzavřít novou smlouvu. I to je ideální příležitost zamyslet se nad tím, co a jak pojistit,“ vysvětluje Jan Marek.
Praktické také je, udělat si seznam všech movitých věcí vyšší hodnoty, které doma máte. I tento seznam byste měli občas aktualizovat. Pro případ pojistné události a následné dokazování vlastnictví jednotlivých věcí, je dobré pořídit si i fotodokumentaci. Fotky však nikde neukazujte a pečlivě si je uschovejte jen pro potřeby pojišťovny.
Pozor na sjednání pojistky online
Jakékoli pojištění je lepší sjednat buď v pojišťovně, v bance nebo s finančním poradcem. Když například s pracovníkem pojišťovny proberete, co od pojistky očekáváte, může vám poradit. Kdežto při sjednání pojistky online jste odkázáni jen na uvedené informace a třeba vás ani nenapadne si nějaké konkrétní náležitosti dočistit, popřípadě srovnat s nabídkou jiné pojišťovny.
Na pojištění svého domu či bytu potřebujete tedy dvě pojistky. Zjednodušeně stavba patří do pojištění nemovitosti a vybavení bytu do pojištění domácnosti.
Zabezpečení domácnosti lidé podceňují
Průzkum DIRECT Pojišťovny ukázal, že před odjezdem na dovolenou třetina dotázaných nepodniká žádná bezpečnostní opatření proti vykradení domova. Více než polovina lidí také přesně neví, jakou má hodnotu jejich zařízení a osobní věci. Zhruba třetina to dokázala jen přibližně odhadnout.
Anketa proběhla v pražských ulicích letos v červnu a účastnilo se jí 400 respondentů.
Tip: Novinky v pojištění domácnosti |
---|