Couvne Miroslav Kalousek ze zrušení daňového zvýhodnění hypoték?
Koncem března oznámilo ministerstvo financí v čele s ministrem Miroslavek Kalouskem plán postupného zrušení možnosti odpočtu úroků na bydlení od základu daně z příjmů. Původní plán hovoří o snížení maximální částky odpočitatelných zaplacených úroků ze současných 300 tis. Kč na 150 tis. Kč a u úvěrů sjednaných po 1. lednu 2012 zvýhodnění měl zrušit úplně.
Návrh byl očividně zpracováván tak, aby mohl projít Parlamentem ČR. Mezi poslanci je jistě nemálo hypotečních dlužníků a nepochybně by se jim nechtělo zvednout ruku pro podřezání další z větví, na kterých sedí. Už tak se dost orosili, když s první letošní výplatou zjistili, pro jak velké snížení svých platů hlasovali.
V tomto týdnu ale odhodlání ministra začalo měknout. Stojí nyní nejen proti lobbyistické bankovní skupině, ale i proti poslancům z vlastní politické strany TOP 09.
„V době, kdy dojde ke zvýšení DPH u stavby bytů a bude kráceno stavební spoření, by se mladé rodiny s dětmi měly podporovat. Proto jsme ministrovi financí navrhli, že by odpočty na hypotéky zůstaly součástí daňových výjimek," uvedl Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a navrhuje zároveň omezit výši odčitatelné položky na 80 tis. Kč.
Hypotéky a jejich daňové odpočty chce zachovat i koaliční partner Věci veřejné. "Mělo by to velký vliv na snížení trhu a potenciálu koupě nemovitostí. Budeme proti tomu, aby se zrušilo toto daňové zvýhodnění. A to rezolutně," uvedl první jarní den po oznámení záměru zrušení daňového zvýhodnění v České televizi Michal Babák, poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných.
REKLAMA
Petr Nečas již na podzim loňského roku, kdy se o zrušení možnosti odpočtu úroků na bydlení začalo hovořit, záměr Miroslava Kalouska podpořil. "Budeme diskutovat o odstranění všech výjimek. Žádná není tabu – s výjimkou položek určených na zabezpečení dětí a důchodu," uvedl v reakci na Kalouskův návrh premiér Petr Nečas. Podpora kontroversních rezervotvorných pojištění se schovává právě pod hlavičkou zabezpečení na důchod.
Tlak na Miroslava Kalouska je velký. A pravděpodobně ještě vzroste. Zájmových skupin je mnoho – a i politici si chtějí přihřát svou polívku u voličů…
Koho je třeba podporovat?
Stát se snaží podporovat vybrané skupiny obyvatel. Které skupiny jsou "vybrané" záleží vždy na voličské základně vládnoucích politických stran a obecně uznávané "potřebnosti". Kupříkladu podle Petra Gazdíka je třeba podporovat "mladé rodiny s dětmi". K tom by se jistě přiklonila většina národa. Mladé rodiny obvykle nemají dostatek prostředků a naopak s výchovou dětí jsou spojeny nemalé náklady. Potíž je ale se slůvkem obvykle. A proč podporovat kupříkladu mladé rodiny s dětmi s dostatečnými příjmy a majetkem?
Plošnou podporou stát z peněz všech daňových poplatníků podporuje i lidi, kteří státní pomoc nepotřebují a jsou schopni se o sebe a své blízké postarat sami. Typickým příkladem je státní příspěvek stavebního spoření nebo již končící regulace nájemného.
REKLAMA
Častý argument "aspoň nám stát vrátí něco z našich daní" je lichý a nepravdivým bude přinejmenším do doby, dokud státní rozpočet nebude vyrovnaný a nebude splacený státní dluh.
Státní sociální síť je vhodná. Musí se ale jednat o sociální síť, nikoli o síťovou houpačku pro všechny.
Dopad na realitní trh a koupěschopnost domácností
Jak asi vypadá rozhodování domácnosti při volbě kupované nemovitosti? Sedne si domácnost a počítá, kolik jí stát vrátí na dani z příjmů? Pochybuji. Rodinu zajímá mnohem více, jestli si bude moci dovolit platit běžnou splátku úvěru. To potvrzují i názory odborníků.
"Pro klienty žádající hypotéku jsou rozhodující měsíční výdaje. Daňovou úlevu využívají buď k provedení mimořádné splátky, nebo k přilepšení k rodinnému rozpočtu," uvedl k našemu dotazu napodzim Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
REKLAMA
Banky a další zainteresovaní (např. hypoteční makléři) to neradi připouští, ale daňová úleva rozhodně nepatří mezi důležité rozhodovací faktory. Přesto lze potvrzení tohoto názoru zaslechnout i z bankovních kruhů.
"Existence a výše daňového zvýhodnění podle našich zkušeností nepatří mezi hlavní kritéria při rozhodování o tom, zda si hypotéku pořídit nebo nikoliv. Hypoteční trh se v současné době začíná mírně oživovat, zrušení daňové podpory by tomuto oživení určitě nepřispělo, ale na druhou stranu by nemělo přispět k významnému poklesu," uvedla k našemu dotazu Komerční banka, jejíž názor se vymyká mnohým jiným bankám.
O jaké částky se hraje
Daňová úleva dokáže vrátit přibližně jednu měsíční splátku hypotéky. V prvních letech. S přibývajícím časem a klesajícím podílem úroků v anuitní splátce klesá i daňová úspora. Samozřejmě záleží též na úrokových sazbách a splatnosti úvěru.
Tip: Příklady propočtu daňové úspory
Koho stát podporuje
Daňovým zvýhodněním úvěrů na bydlení stát podporuje střední vrstvu – a bohatší. Chudí na hypotéku nedosáhnou. S limitem 300 tis. Kč jsou podporovány hypotéky při 5% úrokové sazbě až do výše přesahující 6 mil. Kč. A ruku na srdce. To není běžná hypotéka ani pro střední vrstvu.
Chceme skutečně podporovat bohaté? Ne? Pak dejme volnou ruku Miroslavu Kalouskovi, ať podporu úvěrů na bydlení zruší!
Úvodní foto: Miroslav Kalousek při jmenování Vlády ČR; zdroj: Vláda.cz