EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Luboš Svačina

04. 04. 2011

1 komentář

Asociace realitních kanceláří spouští cenové mapy nemovitostí

 


 

I přesto, že státní instituce disponují údaji o prodejních cenách nemovitostí, důvěryhodný cenový index, který by mapoval vývoj cen tuzemských nemovitostí a výši nájmů, na našem realitním trhu dlouhá léta chybí. Toto bílé místo se v minulosti pokoušela zaplnit celá řada soukromých subjektů nejčastěji z řad realitních kanceláří a developerských společností. Potíž těchto cenových indexů však v drtivé většině spočívá v omezené databázi realizovaných transakcí, sledování nesprávných údajů (nabídkové ceny vs. skutečné realizované) a omezené míře důvěryhodnosti. Publikované statistiky se totiž snadno mohou stát jedním z nástrojů, kterým mohou firmy v konečném důsledku ovlivňovat nákupní chování svých potencionálních klientů (oznámený růst cen stimuluje poptávku, neboť klienti chtějí stihnout nakoupit "ještě za levno"). Posledním subjektem, který se rozhodl vývoj cen nemovitostí monitorovat a případným zájemcům nabídnout přehled cen v konkrétní lokalitě je Asociace realitních kanceláří ČR.

Projekt cenových map byl představen 30. 3. 2011 na konferenci ARK ČR a oficiální spuštění nových cenových map je naplánováno na toto pondělí. Nicméně ještě před datem oficiálního spuštění bylo možné aplikaci umístěnou na webových stránkách www.cenovamapa.eu prozkoumat.  

Návštěvník na těchto stránkách nalezne mapové rozhraní, které je založeno na standardních mapách prohlížeče google a obdobná je i navigace. Dvojklikem dojde k přiblížení označené lokality. Cenovou hladinu v jednotlivých lokalitách ilustruje zabarvení mapy ve spektru od světlemodré (nejlevnější) po růžovofialovou (nejdražší nemovitosti), přičemž kliknutím na konkrétní místo v mapě návštěvník získá informaci o ceně za metr čtvereční domu, pozemku či bytu v daném místě.

 
Zdroj:
www.cenovamapa.eu

Oproti konkurenčním projektům by cenové mapy ARK ČR měly zobrazovat pouze skutečné ceny nemovitostí, neboť do databáze jsou zařazeny pouze ceny, za kterou byly nemovitosti prodány. „Dnes dostává veřejnost informace podle nabídkových, nikoli realizovaných cen, které jsou ve skutečnosti nižší,“ vysvětlil generální sekretář ARK Jan Borůvka. Zdrojem dat jsou statistiky realitních kanceláří a realitních serverů. 
 
"Data do systému jsou získávána již více než půl roku od realitních kanceláří (členů ARK ČR i dalších) a to především prostřednictvím realitního serveru reality.cz, kde realitní kancelář, k údajům o nabízené nemovitosti na tomto serveru doplní po jejím prodeji datum prodeje a výši ceny, za níž byla nemovitost prodána a odešle do systému. Druhou možností je zasílat potřebná data prostřednictvím formuláře přímo zpracovateli získávaných dat, kterým je firma Gekon s.r.o.," vysvětluje Petr Koranda, výkonný ředitel Asociace realitních kanceláří ČR. 

REKLAMA

Ve stávající podobě jsou cenové mapy návštěvníkům přístupny zdarma, nicméně do budoucna vedení asociace nevylučuje možnost zpoplatnění přístupu k některým statistikám. „Zpočátku chceme informace zpřístupnit všem, pak budeme část databáze zpoplatňovat,“ dodal Jan Borůvka. 

ARK ČR plánuje také cenové mapy nájemného

V souvislosti s deregulací nájemného by návštěvníky určitě také zajímaly cenové mapy výše místně obvyklého nájemného. Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Institutem regionálních informací cenovém mapy místně obvyklého nájemného spustilo v letošním březnu. Nicméně vzhledem k tomu, že databáze zatím není kompletní a plné spuštění cenových map IRI ještě nějaký čas zabere, aplikace nabízející alternativní pohled by se zcela určitě hodila. Navíc ARK ČR byla jednou z institucí, která se v loňském roce o zakázku Ministerstva pro místní rozvoj rovněž ucházela, nicméně odešla s nepořízenou. 

O dalších plánech Asociace ohledně rozšíření cenových map o monitoring výše nájemného hovoří Petr Koranda, výkonný ředitel ARK ČR: "Cenové mapy nájemného budeme také zpracovávat, neboť jsme přesvědčeni, že i údaje o výši nájemného, které vycházejí (tak jako v případě výše uvedeného projektu koupě a prodeje nemovitostí) z cenových informací o uskutečněných obchodech, budou pro odbornou i širokou veřejnost zajímavé.   

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Franta

    4 dubna, 2011

    jiz nejakou dobu sleduji trh realit v Brně, nebot chci koupit byt. sesbiral jsem nejake data o nabidkovych cenach bytu, vetsinou o velikosti 3+1. prikladem muzou byt Bohunice, kde podle cenove mapy se cena za 1m2 pohybuje kolem 30000Kc a vic, nekde i vic jak 35000Kc. Kdyz vsak porovnam jen nabidkove ceny, ktere jsem sesbiral, tak mi prumer vyjde cca 27500Kc/m2 a to se jedna o nabidkove ceny, ktere jsou vetsinou vyssi, podobne je to i v dalsich lokalitach. Mapa je asi delana ciste aproximacne, kdy jeden prodany byt pak ovlivnuje i sve okoli a tim padem to spis nahrava vyssi cene. Neco jako ukazuje server bezrealitky.cz. Urcite by bylo lepsi, kdyby bylo primo videt za kolik se v dane lokalite prodal byt urciteho typu, ale to uz asi pro realtky nebude tak vyhodne.
    urcite by bylo lepsi kdyby cenovamapa.eu rozlisovala i velikost bytu, nebot ty mensi vetsinou maji o neco vetsi cenu za m2.
    Tahle mapa je fajn jen pro realitky, kdy umele zveda cenu a tim padem i provizi pro realitku. neznaly clovek, pokud se necha touto mapou ovlivnit, tak na tom muze jen prodelat.
    Realitky se snazi vydelat a dohnad lidi k nakupu nemovitosti, po tech dvou chudych letech se jim nemuzu divit, ale aspon by to mohlo byt slusnym zpusobem.

    Odpovědět