Stavební firmy čekají letos další krachy
„Stavebnictví nedokázalo využít vyšší počet pracovních dnů k tomu, aby se vyhouplo do meziročního růstu. Naopak výroba poklesla o 4,3 %, respektive o 8 %. Počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota staveb i zahájená výstavba nových bytů meziročně klesla. Zdá se, že stavebnictví se z krize nevymaní ani příští rok. A pokud si ekonomické oživení dá načas, situace může být i horší. Zatím není na trhu přetlak nuceného prodeje staveb. Cena by potom v takovém případě mohla klesat podstatně rychleji a obnovení rovnováhy na trhu nemovitostí by trvalo zase o něco déle,“ uvedl Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank.
V roce 2013 bude ještě hůř
Letos se stavebnictví dočká leda zvýšeného konkurenčního boje, snižování cen a krach některých stavebních firem.
„V současnosti dochází k dramatickému poklesu zejména ve veřejném sektoru, což považujeme za významný problém. Obáváme se, že v průběhu roku 2013 bude tento pokles ještě znatelnější. Dosud totiž není například zajištěno financování akcí spolufinancovaných Evropskou unií. V roce 2013 očekáváme meziroční pokles objemu stavebních prací o 4,5 až 5 %, u bytových a občanských staveb až o 10 %,“ uvedl Josef Mitrenga z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Problémy se nedotknou jen příprav jednotlivých staveb, ale také jejich realizací. Poptávka poroste jen u stavebních prací, které souvisejí s energetickými úsporami.
Klesat budou letos hlavně bytové a občanské stavby
„V roce 2013 očekáváme meziroční pokles objemu stavebních prací o přibližně 10 %, především u bytových a občanských staveb. Recese povede ke zvýšenému soupeření mezi konkurenty na trhu. To může mít za následek pokles cen stavebních prací až pod hranici výnosnosti a následnou likvidaci mnoha stavebních firem,“ potvrdil trend Vladimír Svoboda, jednatel společnosti Interplan-CZ, která patří mezi specialisty v oblasti projektové a inženýrské přípravy staveb.
Krize ve stavebnictví se podle odborníků dotkne hlavně výstavby veřejného sektoru. S problémy se budou potýkat například výstavby nemocnic, škol, restaurací či stavby sociální péče.
REKLAMA
Prognózy z minulého roku se potvrdily
Už na začátku loňského roku odborníci tvrdili, že se stavebnictví nedočká zrovna příjemného roku. Podle Českého statistického úřadu klesla v loňském roce stavební produkce reálně o 4,3 %.
Stavební úřady vydaly ve srovnání s rokem 2011 o 2,1 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota klesla o více než 4 %. Za tento útlum podle expertů může hlavně nedostatek soukromých a veřejných zakázek.
„Stavebnictví je s podílem přibližně 7 % na HDP jedním z nejdůležitějších sektorů národního hospodářství. Od roku 2008, kdy začala světová ekonomická krize, se propadlo české stavebnictví už o více než dvacet procent. Ani rok 2013 nepřinese nic nového. Propad bude dále pokračovat,“ uvedl Miloslav Mašek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. „Čísla schváleného státního rozpočtu v oblasti investic nesignalizují žádnou změnu k lepšímu,“ doplnil Mašek.
Podle Tomáš Patáka z ministerstva průmyslu a obchodu může stavebnictví pomoci staronový projekt Zelená úsporám, který by se měl letos zaměřovat převážně na investice do energetických úspor při rekonstrukcích a v novostavbách.