Tři příklady, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti v roce 2023
Pokud jste v roce 2023 prodali nemovitost, tak příjem z tohoto prodeje budete muset zdanit. Daň z příjmu nezaplatíte jen v případech, kdy jste od této daně osvobozeni. Jinak je nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu? Jak se takové daňové přiznání podává a jak do něj uvést příjem z prodeje nemovitosti?
Kdy jste od daně z příjmu osvobozeni?
Daňové přiznání není nutné podávat a daň nemusíte platit v několika případech, které jasně stanovuje zákon. Mezi tyto situace patří například to, kdy jste nemovitosti vlastnili určitý čas nebo kdy jste v nemovitosti měli trvalé bydliště.
Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti:
- pokud jste nemovitost vlastnili alespoň 5 let (při nabytí nemovitosti do 1. ledna 2021) nebo 10 let (při nabytí nemovitosti po 1. lednu 2021),
- pokud jste v nemovitosti měli trvalé bydliště minimálně 2 roky,
- při dědictví a prodeji nemovitosti se počítá i doba, kterou nemovitost vlastnil zesnulý,
- pokud peníze získané z prodeje nemovitosti použijete pro zajištění vlastní bytové potřeby
- stejné podmínky platí i pro prodej družstevního bytu.
Daňové přiznání v roce 2024
Pokud jste ani jednu z těchto podmínek nesplnili, tak bude nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu. Daňové přiznání musíte podat i jako zaměstnanec, mzdová účtárna zaměstnavatele vám nesmí provést roční zúčtování daně. A máte povinnost podat daňové přiznání v běžné formě. Ani jako zaměstnanec nemůžete podat zkrácenou dvoustránkovou verzi daňového přiznání.
Daňové přiznání se podává až po skončení daňového období a to do tří měsíců po skončení roku 2023. V Česku se tak daňové přiznání podává tradičně do 1. dubna. Přičemž v roce 2024 bude prvního dubna na Velikonoce, daňové přiznání se pak podává nejbližší následující pracovní den. V roce 2024 to bude tedy v úterý 2. dubna.
REKLAMA
Při příjmech z prodeje nemovitosti pak nevzniká povinnost podávat přehledy o příjmech a výdajích na ČSSZ ani na zdravotní pojišťovnu. Pokud tedy máte příjem z prodeje nemovitosti a další příjmy máte pouze ze zaměstnání, tak vám podáním daňového přiznání a zaplacením daně z příjmu končí povinnosti vůči státu. Pokud podnikáte a máte příjmy i na živnostenský list, tak přehledy máte povinnost podat stejně jako každý rok. Příjmy z prodeje nemovitosti ovšem výši přehledu neovlivní.
Daň z příjmu z prodeje nemovitosti ve třech případech
Po podání daňového přiznání jste povinni ještě zaplatit daň z příjmu. Ta je 15%, přičemž daň z příjmu se počítá z příjmů z prodeje, které ponížíte o náklady spojené s tímto prodejem. Jako náklady započítáte nákupní cenu nemovitosti a započíst můžete i poplatky spojené s prodeje: za realitní nebo advokátní služby.
- Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili rok. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, přičemž jste ji před rokem koupili za 4 400 000 Kč. Váš zisk z prodeje – 200 000 Kč, vzniklá vám ztráta a daň z příjmu neplatíte.
- Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili dva roky, nebydleli jste v ní. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, přičemž jste ji koupili za 4 miliony Kč. Celkový zisk z prodeje je 200 000 Kč, z toho jste povinni zaplatit 15% daň. Daň z příjmu tedy činí 30 000 Kč.
- Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili tři roky a tři roky jste v ní bydleli. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, před třemi lety jste ji koupili za 3 600 000 Kč. Celkový zisk z prodeje je 600 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že jste v nemovitosti měli nahlášené trvalé bydliště, jste od daně z příjmu osvobozeni.