3 tipy, na co si dát pozor při koupi nového domu
Pod slovem „domov“ si mnozí z nás představí útulný domek se zahrádkou a muškáty za okny. Možná jste zatím v procesu hledání, nebo už jste vaši vysněnou nemovitost objevili. Než se však vrhnete do podpisu kupní smlouvy, zjistěte si několik nezbytných informací. S koupí domu se však pojí i určité nástrahy, na které by si budoucí kupec měl dát pozor. Co tedy prověřit při koupi nemovitosti?
Bydlení v rodinných domech v Česku vede. Statistiky ukazují, že hypotéku na rodinný dům si bere 50 % Čechů, zatímco na byt 40 %. Není divu – dům nabízí více prostoru, soukromí a nezřídka k němu náleží i zahradní pozemek. I v současné situaci, kdy má mnoho lidí obavy z ekonomické situace, se Češi nebojí kupovat nemovitosti. Na co si ale při koupi rodinného domu dát pozor?
Územní plán
Zatímco bytové domy se většinou nacházejí v hustě zastavěných oblastech, ve kterých už příliš prostoru na další stavby není, rodinné domy jsou mnohdy situovány na vesnicích, na okrajích měst nebo v méně frekventovaných částech města. Vyplatí se nahlédnout do územních plánů a zjistit, jaké jsou územní plány v této oblasti v budoucnu, tzn. zda vám nedlouho po nastěhování nevyroste za plotem dálnice, výrobní hala nebo jiný rušivý prvek.
Technický stav budovy
Při prohlídce se zaměřte nejen na to, zda se v daném domě cítíte dobře, ale i na technické parametry. Všímejte si určitých vodítek, které vám napoví, v jaké kondici je daná nemovitost. Zjistěte, zda ve stěnách nejsou trhliny. Ty jsou u novostaveb běžnou známkou toho, že budova sedá do země, a jedná se o normální stav. Ovšem u starších staveb jsou signálem, že má budova problémy se statikou.
Ukazatelem zdraví domu je hlavně sklep a půda. Ve sklepě zjistíte, zda dům netrápí vlhkost. Na půdě si zase můžete ověřit, v jakém stavu jsou trámy a střešní tašky.
Právní aspekty koupě domu
„Důležité je zjistit, zda daná nemovitost není právně zatížena, tzn. zda se na ni nevztahují věcná břemena a zástavní práva. Věcná břemena dodavatelů energií nejsou pro kupce závadou, horší situace nastává u věcného břemena dožití třetí osoby. U takové nemovitosti má třetí osoba právo v nemovitosti bydlet až do své smrti. Navíc si na takovou nemovitost nemůžete vzít hypotéku, protože banka bude mít problém vzít ji do zástavy. Informace o věcných břemenech dohledáte v katastru nemovitostí. Před koupí je vhodné s prodávajícím dohodnout odstranění tohoto typu břemen,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.
Při koupi si rovněž ověřte totožnost prodávajícího prostřednictvím výpisu z listu vlastnictví. Pokud na pozemku stojí i vedlejší stavby (například garáže, přístavky, přístřešky, atd.), je třeba prověřit, zda jsou v katastru správně zapsané a zakreslené. Pokud by se jednalo o „černé stavby,“ narazili byste na problém u banky, pro kterou je tento nesoulad neakceptovatelný.
REKLAMA