Boj stavebních spořitelen. Je zákonné dokládat účel stavebního spoření fotografií?
Některé stavební spořitelny chtějí zjednodušit svým klientům dokládání účelovosti úvěrů ze stavebního spoření. Tři z pěti stavebních spořitelen nově akceptují dokládání účelu pomocí fotografie. Vzbuzuje to ale vlnu kritiky a mnozí se pozastavují nad tím, zda to není protizákonné.
Pro dokládání účelu úvěru ze stavebního spoření se rozhodla Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna. Týká se to však jen úvěrů ze stavebního spoření, které nejsou zajištěny nemovitostí. Pokud klient chce, může nadále dokládat účel pomocí faktur.
Wuestenrot-stavební spořitelna Českomoravská stavební spořitelna zatím tuto formu dokládání účelu neakceptují.
„Čerpání probíhá zálohově na účet klienta, který má poté rok na doložení účelového využití úvěru. Postačí kopie faktury a daňových dokladů na celou výši úvěru,“ popisuje běžnou praxi Jiří Janeček z Wüstenrot-stavební spořitelny.
Modrá pyramida, Buřinka a Raiffeisen stavební spořitelna aktuálně tedy nabízejí další možnost, jak účel dokládat. Pro někoho je jednodušší dokládat pomocí faktur, jiný uvítá možnost využít jinou variantu.
„Nově nám stačí fotografie před a po skončení rekonstrukce či výstavby a soupis prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost i aktualizací znaleckého posudku,“ říká Jana Hrušková ředitelka produktů a marketingu v Buřince.
Může být dokládání pomocí fotodokumentace v rozporu se zákonem?
Jenže otázkou je, zda se takové dokládání nedá jednoduše obejít. Stáhnout fotografii z internetu, nebo využít sousedovu panelákovou koupelnu, které bývají často stejné. Právě z těchto důvodů někomu toto dokládání účelu může připadat nezákonné. Proti se staví například ČMSS.
„Zákon uvádí, že klient musí písemně dokládat účelové užití finančních prostředků – z fotek dle našeho názoru nemůžeme prokazatelně určit, jak velké byly jeho výdaje na rekonstrukci a zda všechny přidělené peníze použil právě na rekonstrukci nemovitosti,“ komentuje situaci Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí ČMSS.
Ostatní stavební spořitelny však svou novinku brání a poukazují na to, že klient podepisuje i čestné prohlášení o využití úvěru ze stavebního spoření.
„V Modré pyramidě spolu s fotodokumentací dává klient zároveň Čestné prohlášení, ve kterém deklaruje, že finanční prostředky z úvěru využil na danou bytovou potřebu – rekonstrukci. Fotodokumentace je dokonce prokazatelnější i bezpečnější než faktury a účty, navíc si vyhrazujeme právo ověřit si využití prostředků například namátkovou kontrolou, dohlídkou na místě, případně využitím soudního znalce,“ vysvětluje Hana Vaněčková z Modré pyramidy a dodává, že ani faktura není zárukou toho, že prostředky byly využity na deklarovaný účel. Stejně tak jako může jít o fotografii staženou z internetu, může si klient sehnat cizí fakturu a účel falešně doložit.
Stavební spořitelny si na podvodníky dohlédnou
Stavební spořitelny tedy nepředpokládají, že by s touto novinkou bylo spojeno více podvodů, než je obvyklé. Navíc při podezření na podvod spořitelny klienty kontrolují.
„Řídíme se heslem důvěřuj, ale prověřuj, a proto v některých případech realizujeme namátkové kontroly prostor, na jejichž rekonstrukci mají být vynaloženy prostředky ze stavebního spoření. U fotografií, kterými klienti dokladují účel, pak také vyžadujeme, aby na nich bylo jasně uvedeno číslo popisné dané nemovitosti,“ vysvětluje Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny a Buřinky.
U nezajištěných úvěrů dodá klient fotografie před rekonstrukcí a pak po rekonstrukci, případně po výstavbě. Navíc je potřeba odložit soupis provedených stavebních prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost pomocí faktur nebo případně aktualizací znaleckého posudku.
Jak to vidí ministerstvo financí?
Ministerstvo financí, které vykonává dozor nad dodržováním podmínek pro poskytování státní podpory v dokládání účelu pomocí fotodokumentace problém nevidí.
„Způsob dokládání účelového využití úvěru ze stavebního spoření, tj. poskytnutí a použití úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb, není specifikován ani zákonem o stavebním spoření, ani jiným právním předpisem,“ sdělila pro Hypoindex.cz Šárka Šmolíková z ministerstva financí a dodala, že: „v případech, kdy je v rámci výkonu dozoru posuzováno dodržení podmínek pro poskytování státní podpory v rámci poskytnutého úvěru ze stavebního spoření, je způsob doložení účelovosti posuzován v kontextu jednotlivého konkrétního případu.“ Podle ní pak může pak nastat situace, kdy jedním z podpůrných dokladů prokazujících účelové využití úvěru ze stavebního spoření je rovněž fotodokumentace.