Buřinka rozesílá výpovědi. Ale nevěří si
„Dovolte, abych Vám potvrdila individuální zvýhodnění v podobě jednorázové finanční kompenzace ve výši 20 000 Kč a to v případě ukončení smlouvy stavebního spoření,“ uvádí pracovnice klientského servisu v dopise jednomu z našich čtenářů. Čtenář nesouhlasil s důvody výpovědi smlouvy o stavebním spoření podle Obchodního zákoníku.
„Ke každému klientovi přistupujeme individuálně, bereme v potaz jejich individuální situaci a uvědomujeme si, že náš krok mohl některým z nich způsobit nesnáze, s nimiž se jim snažíme pomoci. Snažíme se i nadále udržet přízeň těchto klientů a nabídnout jim možnosti pokračování spoření za oboustranně přijatelných podmínek. Tuto praxi uplatňujeme již řadu let,“ zdůvodnila nabídku kompenzace stavební spořitelna. Je výpověď skutečně neplatná?
Právní názory
„Domnívám, že byla-li smlouva uzavřena v právním režimu nějakého právního předpisu, pak zánik této smlouvy by měl být řízen podle tohoto právního předpisu, který řídil její vznik. Jsem toho názoru, že zánik smlouvy o stavebním spoření by měl podléhat do půlnoci dne 31. 12. 2013 právnímu režimu občanského zákoníku,“ uvádí k našemu dotazu JUDr. Jareš, právník spolupracující s Asociací občanských poraden.
„Postup stavebních spořitelen vychází z tvrzení, že mezi nimi a klientem je uzavřena smlouva o vkladovém účtu dle ustanovení § 716 obchodního zákoníku. Nicméně stavební spoření vzniká na základě smlouvy o stavebním spoření dle zákona o stavebním spoření, přičemž se lze domnívat, že nejde o identické závazky. Ostatně smlouva o vkladovém účtu je při sjednávání stavebního spoření součástí smlouvy o stavebním spoření, nikoliv smlouvou identickou. Lze tak argumentovat, že vypovězení smlouvy o vkladovém účtu není totožné s vypovězením smlouvy o stavebním spoření,“ uvedl pro finanční server Měšec.cz právník a mediátor Petr Němec.
Neplatná výpověď?
Dva právní názory se shodují ve skutečnosti, že vypovídat smlouvu o stavebním spoření na základě Obchodního zákoníku, podle něhož nebyla uzavřena, je přinejmenším problematické. I postup stavební spořitelny v případě snahy o vyrovnání se s klientem formou jednorázové kompenzace naznačuje nejistotu spořitelny, jak by dopadl případný soudní spor.
„Zákon o stavebním spoření je zvláštním právním předpisem, který však upravuje prvky specifické pouze pro stavební spoření. V otázkách neupravených tímto zvláštním právním předpisem se stavební spoření řídí obecnými právními předpisy, tedy zejména obchodním a občanským zákoníkem,“ trvá na platnosti výpovědi SSČS.
„Protože účet stavebního spoření představuje svou povahou vkladový účet, […] lze na smlouvu o stavebním spoření s odkazem na výše uvedené uplatnit úpravu vkladového účtu v obchodním zákoníku,“ hájí svůj postup stavební spořitelna.
Nedostali jste výpověď? Snížíme vám úrok
Výpovědi se týkají přibližně šesti tisíc klientů s úrokovou sazbou 3 až 4 % ročně – tedy u klientů využívajících smlouvy o stavebním spoření ještě z let do roku 2003. U mladších smluv začíná využívat ustanovení Všeobecných obchodních podmínek, které pro ni znamená mnohem větší prospěch než výpověď smlouvy.
„Po uplynutí 6 let ode dne uzavření smlouvy o stavebním spoření a při splnění dalších podmínek stanovených zákonem má Stavební spořitelna právo jednostranně měnit úrokovou sazbu z vkladů, a to opakovaně. Výši změněné úrokové sazby vyhlašuje Stavební spořitelna ve sdělení. O uplatnění tohoto práva bude účastník písemně informován,“ uvádí Všeobecné obchodní podmínky.
Podle našich informací začala ustanovení o snížení úrokových sazeb starších klientů Buřinka již uplatňovat.
Tip: Buřinka není jediná stavební spořitelna, která má možnost snížit úrokovou sazbu u starších smluv stavebního spoření. Které spořitelny a za jakých podmínek vám sazbu snížit mohou? Čtěte v článku Rozumíte podmínkám stavebních spořitelen? aneb Snížíme vám úrok |
„Využíváme právo zakotvené ve smlouvě o stavebním spoření na jednostrannou změnu úrokové sazby po 6 letech spoření. Přestože jsou srovnatelné vkladové produkty úročeny nižšími úroky, klientům budeme úročit stavební spoření novou sazbou ve výši 1 % ročně,“ uvádí Buřinka ve svém sdělení. Nová úroková sazba bude účinná od 1. 9. 2013.
V současnosti zasílá informaci o změně sazby klientům, kteří uzavřeli smlouvu po 1. 1. 2004, spoří alespoň 6 let a nevyužili nabídku na poskytnutí úvěru. U starších smluv možnost snížení úroku spořitelna nemá.