Bytový trh se pomalu vrací k normálu
Současným zpomalením prodejů nových bytů se trh postupně vrací k normálnímu fungování. Enormní zájem o bydlení v hlavním městě, výhodné úrokové sazby a přebytek úspor v domácnostech. Kombinace těchto faktorů vedla v uplynulých dvou letech v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodala ještě před dokončením. To už neplatí.
„V posledních letech platilo, že se téměř všechny nové byty vyprodaly ještě ‚na papíře‘ nebo v průběhu výstavby. Přitom dříve, za normálního stavu trhu, se jen část bytů prodala v průběhu výstavby a část se prodávala až dokončená,“ upozorňuje zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Předloni se v Praze prodalo 7450 bytů. Meziročně to bylo o 28 % více a šlo o nejsilnější rok v novodobé historii. Rekordní poptávka, kdy byty zařazené do prodeje mizely ještě na papíře, vedla k tomu, že někteří developeři už neměli co nabízet. Nabídka nových bytů byla nejnižší za posledních 10 let.
Třikrát dražší hypotéky zásadně zbrzdily prodeje bytů
Nových bytů je na trhu dlouhodobě nedostatek, poptávka po novém bydlení je přitom stále velká. Lidé jen při drahých hypotékách a v současné celkové nejistotě odkládají nákupní rozhodnutí.
Úroky hypoték, na kterých jsou prodeje bytů závislé, se ještě v roce 2021 pohybovaly kolem 2 %, ale nyní je to už přes 6 %. Česká národní banka navíc zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Tu dříve čerpala nadpoloviční většina kupujících nových bytů, dnes to jsou jen jednotky procent.
REKLAMA
Na jaře, které bývá tradičně obdobím nejsilnějších prodejů nových bytů, se očekává oživení rezidenčního trhu.
„Lze předpokládat, že lidé už překonají současný šok z energetické krize, inflace a celkové nejistoty, což podpoří jejich chuť pořídit si nové bydlení nebo bezpečně investovat,“ doplňuje Dušan Kunovský.
Nejdůležitějším impulsem pro opětovný boom prodeje nových bytů bude výrazné zlevnění hypoték a jejich přiblížení k úrovni 3 % ročně, což by mohlo nastat už v letech 2024 / 2025.