Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji rostly v Česku
Ceny bytů v Evropě v roce 2018 vzostly v 15 ze 16 sledovaných zemí Evropské unie. Podle studie Deloitte poklesla jen Itálie. Zato Česká republika drží v rychlosti růstu cen prvenství.
Ekonomický růst, uvolněná měnová politika a expanzivní (rozumějte „nestřídmé“) rozpočtové schodky vedou k přebytku peněz. A peníze plynou i k obyvatelům v Evropě. Získané peněžní bohatství lidé směňují za trvalé hodnoty, z nichž jednou jsou nemovitosti. A tak není divu, že ceny nemovitostí rostou.
Poradenská společnost Deloitte vydává každoročně „Property Index“, v němž porovnává rezidenční trh ve vybraných evropských zemích. Ze 16 sledovaných trhů ceny bytů nerostly pouze v jediném – v Itálii, která se zmítá na pokraji krachu.
Graf 1: Vývoj cen nových bytů v Evropě
Zdroj: Deloitte
Ceny bytů v České republice v posledních letech rostou nejrychleji z celé Evropské unie. Za rok 2018 to potvrdil i „Property Index“. Od roku 2015 ovšem růst českých cen překonalo Maďarsko a blíží se mu též Lotyšsko a Portugalsko.
Studie sleduje též ceny nemovitostí ve 46 vybraných městech. Mezi hlavními městy v růstu cen za loňský rok vede s náskokem a s růstem o 22,2 % Praha. Přesto se najdou i dvě města, která Prahu překonávají – Ostrava (30,3 %) a Barcelona (29,7 %).
Graf 2: Vývoj cen nových bytů ve vybraných evropských městech
Poznámky:
* nabídkové ceny
** starší byty
† rodinné domy
Zdroj: Deloitte
Navzdory rychlému růstu cen bytů nepatří Česká republika ani hlavní město Praha stále k nejdražším lokalitám. Nejvíce za byt zaplatí obyvatelé Paříže (12 910 EUR/m2) a Londýna (11 185 EUR/m2). Pražské nemovitosti se cenově vyrovnávají belgickým, rakouským či portugalským nemovitostem.
Paříž vedle nejvyšší ceny nových bytů drží ještě jedno prvenství: Nejvyšší podíl ceny ve velkoměstě k celostátnímu průměru. Ceny v Paříži se pohybují na úrovni 321 % cen nemovitostí v celé Francii. Těsně v závěsu je Porto s cenou na úrovni 320 % průměru cen portugalských bytů a Londýn s cenou na úrovni 298 % Velké Británie. Ceny novostaveb v Praze dosahují 125 % průměru České republiky.
Za důvod rychle rostoucích cen bytů zejména ve velkých českých městech se udává zabržděná výstavba. Studie Deloitte ovšem ukazuje, že se Česká republika (jako celek) drží jak v počtu dokončených, tak zahájených bytů na 1000 obyvatel ve středu mezi šestnáctkou sledovaných států. A stejně tak je Česko se 466,9 byty na 1000 obyvatel v průměru počtu bytů v Evropě.
Graf 3: Počet bytů na 1000 obyvatel
Zdroj: Deloitte
Počty bytů na obyvatel ovšem nejsou pro cenu nemovitostí příliš rozhodující. Nejvíce bytů na 1000 obyvatel má Portugalsko, které je s průměrnou cenou 1 088 EUR/m2 nejlevnější ze zkoumaných zemí. Druhá Itálie je s cenou 2 311 EUR/m2 na pomezí západoevropských a středo a východoevropských států.
Ovšem třetí zemí s nejvíce byty je Francie, která s cenou 4 016 EUR/m2 nepřekonává pouze Norsko, kde jsou ale srovnávány ceny rodinných domů s cenou 4 043 EUR/m2. Pro srovnání: Česká republika má dle studie Deloitte průměrnou cenu nových bytů 2 525 EUR/m2.