Češi opravují domy i byty, zájem o úvěry na rekonstrukce narůstá
Foto: Shutterstock
Kdo si nemůže kvůli vyšším cenám nemovitostí pořídit nový dům nebo byt, rekonstruuje. Když na renovace nestačí úspory, neváhají Češi požádat o půjčky. Banky a spořitelny potvrzují, že zájem o úvěry na rekonstrukce v poslední době roste, a to i kvůli práci a výuce z domova.
Zvyšující se ceny nových nemovitostí a touha bydlet v lepším. To jsou podle poskytovatelů úvěrů na rekonstrukce dva hlavní důvody, proč v poslední době narůstá počet žadatelů o půjčky. „Zájem o rekonstrukce neutuchá, a to zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je rostoucí cena nemovitostí, kvůli níž klienti raději rekonstruují své starší nemovitosti, aby zvýšili komfort svého bydlení. Tím druhým je pandemická situace, protože lidé se snaží přizpůsobit si bydlení pro případnou práci nebo výuku z domova,“ konstatuje Zuzana Filipová z Monety.
Na renovace jdou miliardy korun
Centrální evidence toho, kolik úvěrů – ať už spotřebních, hypotečních nebo od stavebních spořitelen – jde na rekonstrukce, ale neexistuje. „Ve statistikách České národní banky u spotřebních úvěrů rozlišení účelu není. U hypotečních úvěrů je to lepší, protože banka sleduje tří účely – koupě, výstavbu a ostatní. Rekonstrukce se započítává do výstavby. Je vidět, že výstavba za poslední rok stagnuje, ovšem podíl rekonstrukcí na výstavbě odhadnout nejde,“ uvádí Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.
Podle údajů České bankovní asociace se úvěry od stavebních spořitelen měsíčně pohybují kolem šesti miliard korun. Z toho dvě třetiny jsou zajištěné úvěry a jedna třetina je bez zajištění. „Úvěry bez zajištění používají klienti stavebních spořitelen obvykle na rekonstrukce. Částečně jsou na rekonstrukce využívány i úvěry zajištěné. Nezajištěné úvěry tedy mohou činit kolem dvou miliard korun měsíčně,“ dodává Vladimír Staňura.
Zájem o rekonstrukce potvrzují i některé banky. „Za první kvartál letošního roku jsme sjednali zhruba o 50 procent více úvěrů než ve stejném období roku 2020,“ uvádí Andrea Vokálová, tisková mluvčí pro oblast bydlení z ČSOB.
Banky přichystaly úvěry na rekonstrukce
Poskytovatelé úvěrů zvyšující se poptávku reflektují i ve svých produktech. Například Raiffeisen stavební spořitelna nyní poskytuje úvěr na rekonstrukci bez poplatku za sjednání úvěrové smlouvy. „Právě teď, kdy doma trávíme více času, je ideální čas pro plánování a vylepšování našich domovů,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Také ČSOB má v nabídce úvěr určený na rekonstrukce nemovitostí. Lidé si mohou zažádat až o jeden milion korun bez zajištění. „Pokud klient potřebuje získat financování prakticky okamžitě, může využít také meziúvěr ze stavebního spoření a vybrat si mezi úvěrem bez zajištění nebo se zajištěním nemovitosti,“ vysvětluje Andrea Vokálová.
Moneta rovněž připravila produkt určený pro lidi, kteří nemohou použít nemovitosti pro zajištění úvěru. Půjčka ProBydlení poskytuje až jeden milion korun. Žadatel má přitom až jeden rok na doložení dokladů k účelu této půjčky. „Půjčka má atraktivní sazbu 3,89 % ročně bez podmínek a pevnou splátku úvěru po celou dobu trvání úvěru. Klienti mají jistotu, že se jim splátky nezvýší, a díky dlouhé splatnosti až 22 let dosáhnou na nízkou splátku,“ uvádí Zuzana Filipová. Dodává, že zájemcům, kteří mohou svůj úvěr zajistit nemovitostí, banka nabízí produkt HYPOpůjčka ProBydlení se sazbou od 2,39 % p. a., maximální výší úvěru 10 milionů korun a splatností až na 30 let.
Půjčka podle typu a rozsahu renovace
Úvěrů, které je možné použít na rekonstrukci, je na finančním trhu mnoho. Na rekonstrukce lidé většinou používají právě spotřební úvěry nebo nezajištěné úvěry od stavebních spořitelen či hypotéky od bank. Při výběru by se měli řídit tím, na kolik je rekonstrukce vyjde a jak dlouho chtějí nebo mohou úvěr splácet.
„Pokud lidé potřebují půjčku ve výši desítek tisíc korun nebo v nižších řádech statisíců, tak se nejvíce hodí spotřební úvěr. Má kratší splatnost, obvykle do pěti let, má ovšem i vyšší úrokovou sazbu. Nabídky bank se v tomto případě výrazně liší, sazby se pohybují kolem 6 až 8 %,“ říká Vladimír Staňura.
Nezajištěný úvěr od stavební spořitelny bývá levnější. Je to ale o něco složitější produkt než spotřební úvěr. Hodí se zejména na rekonstrukce v řádu vyšších statisíců korun. Může mít také podstatně delší splatnost než spotřební úvěr, tedy nižší měsíční splátky. Úroková sazba se pohybuje nad hypotečními úvěry, ale pod sazbami spotřebních úvěrů.
Další možností je hypoteční úvěr nebo zajištěný úvěr od stavební spořitelny. „V tomto případě je nutné počítat se zástavou nemovitosti. Pro menší rekonstrukci to tedy není příliš praktické. Výhodou je ale nízká úroková sazba, která se v tuto chvíli pohybuje kolem 2 % p. a., a dlouhá splatnost, která znamená nízké měsíční splátky,“ uzavírá Vladimír Staňura.