EUR 25.290

USD 23.949

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.290

USD 23.949

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

1 komentář

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

 

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného kombinovaného indexu digitální realitní služby Bezrealitky.

Loading



 

Průměrné ceny za české chalupy před sezonou klesají a v řadě případů se dostávají dokonce pod loňské ceny. Faktorů je více – dlouhotrvající stagnace cen u starších rodinných domů, jejichž prodeje zasáhla horší dostupnost hypoték, rostoucí ceny stavebních materiálů a rekonstrukcí, energetická náročnost, ale také obecně nižší chuť domácností utrácet. I skutečnost, že ty nejlepší kousky se dnes do prodejů dostávají spíše zřídka.

Takzvaný kombinovaný cenový index, který poměřuje nabídkové ceny objektů i pozemků, mezikvartálně klesl v 11 krajích ze 14. Průměrná cena objektů se oproti jaru snížila o celých 5 % na 2,79 milionu Kč a je dokonce nižší než loni touto dobou. Největší propad (o 16 %) zaznamenal Karlovarský kraj, následovaný Ústeckým (o 12 %) a Moravskoslezským (o 11 %). Ceny však klesly nebo stagnovaly i v řadě oblíbených regionů – například na jižní Moravě o 3 %, ve Středočeském kraji o procento.

Proti trendu dou Liberecký a Královéhradecký kraj – a to díky nabídce ceněných podhorských a horských chalup. Typická česká roubenka se zachovanými lidovými prvky se v nabídkových cenách naopak dostává na nová maxima. Výjimkou není ani 20–30% meziroční růst a ceny kolem 15 milionů korun. Průměrná cena objektů se tak v těchto krajích zvedla i mezikvartálně – o 10 % v Královéhradeckém kraji, o 6 % v Libereckém.

„Jasně se ukazuje, že se trh s chalupami rozdělil na dvě části. Po loňském nadechnutí přestaly stoupat ceny běžných chalup a starších domů, vyžadujících celkovou rekonstrukci, neumožňující celoroční bydlení, často navíc v méně atraktivních lokalitách. Zájem přitom neklesá a objekty za dobrou cenu mizí z nabídky velice rychle,“ uvádí Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „Naopak u chalup a domů, které mají buď nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, silný příběh nebo čerpají z genia loci celé lokality, testují ceny nová maxima. A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, také není málo. Vědí totiž, že z nabídky mohou v příštích letech opět na delší dobu zmizet.“

REKLAMA

Čekají nás tři roky stagnace? Rozhodne až příští rok

Podle Ponzera si trh tuto dynamiku uchová i v druhé polovině roku. Na rozdíl od loňska, kdy umazával předchozí propady a ceny tak poměrně překvapivě vzrostly, je letos možné očekávat spíše stagnaci. Kdo tedy chce kupovat, ten bude mít i nadále šanci, že majitelé budou ochotni udělat dílčí ústupky z očekávané ceny.

„Je jasné, že majitelé se budou snažit nabídkové ceny zvyšovat. Ale to z mého pohledu povede jen k delšímu pobytu nemovitosti v nabídce. S největší pravděpodobností tak bude trvat i nadále stav, kdy je při vyjednávání potřeba velkorysost obou stran,“ zmiňuje Martin Ponzer. „A přestože se bude opět zvyšovat kupní síla střední třídy, která je pro trh s chalupami zásadní, potrvá minimálně ještě jednu sezonu, než se to na něm ve prospěch majitelů projeví.“

Do cen navíc mohou promlouvat v příštích měsících i úplně nové elementy. Od letošního roku mohou obce například výrazněji ovlivnit místní koeficienty, které spoluurčují výši daně z nemovitosti. Řada z nich je skokově navýšila právě v oblastech, kde jsou objekty sloužící k rekreačním účelům. V případě některých lokalit se sazba daně z nemovitosti může stát jazýčkem na vahách, který poptávku po oblasti vychýlí ve prospěch levnějších lokalit. Roční poplatek za nemovitost se totiž může lišit až o tisíce.

Tab: Jak se mění ceny v jednotlivých krajích

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jaroslav

    18 června, 2024

    Od toho le makléř,aby našel správného kupce,proto že každá věc – má svého kupce

    Odpovědět