EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Monika Lukešová

12. 08. 2019

Chcete novostavbu v Praze nebo v Brně? Připravte si slušný balík peněz

 

Ceny bytů pořád pomalu šplhají vzhůru. V Praze už polovina novostaveb stojí více jak 100 tisíc korun za metr čtvereční. Vysoké ceny nemovitostí spolu s přísnějšími podmínkami brzdí i zájem o hypotéky.

Loading



 

Vysoké ceny bytů stále brzdí hypoteční trh

V červenci sice nižší úrokové sazby u hypotečních úvěrů přilákaly do bank více lidí, ale i tak zájme není valný.
Na druhou stranu hypotéky zlevňují, a to kvůli různým slevovým akcím bank, které bojují o každého klienta s dostačující bonitou.
Za letošních prvních šest měsíců bylo sjednáno celkem 36 874 hypotečních úvěrů celkem za 83,597 miliard korun.  Loni touhle dobou už objemy překonaly hranici 100 miliard korun a sjednáno bylo více jak 49 tisíc hypoték.
Pokud si chcete koupit byt v Praze, připravte si tučnou sumu. Zvlášť, pokud se jedná o novostavbu. Developeři nabízejí novostavby v Praze, jejichž cena čím dál častěji překračuje hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Přitom pode dostupných dat ještě před čtyřmi lety do této cenové kategorie spadala pouhá dvě procenta bytů k prodeji v hlavním městě. Od roku 2015 však průměrné ceny vzrostly o 74,5 procenta a nyní tyto byty tvoří 46,3 procenta trhu.
Byty s dispozičním řešením 3+kk se svou cenou za metr čtvereční dlouhodobě drží pod průměrem trhu. Nedávno v takovém bytě stál metr čtvereční méně jak 100 tisíc korun.  Jenže během prvního pololetí letošního roku se jejich ceny vyšplhaly k průměru 8 352 000 korun. Takže za čtvereční metr tak kupující u této dispozice zaplatí už 100 190 korun.
„Stále však lze na trhu najít i výhodnější nabídky, my se například u bytů 3+kk dostáváme dokonce pod hranici 90 tisíc korun za čtvereční metr,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Graf 1: Nabídkové ceny novostaveb v Praze za metr čtvereční

 
Rostoucí ceny bytů má na svědomí i průtahy při povolování staveb. Developeři se shodují, že táhnoucí se povolovací procesy zdražují byty dokonce o stovky tisíc korun.
Řešení je přitom jasné a relativně jednoduché: pro větší a složitější stavby zřídit hlavní stavební úřad pro celou Prahu, kde by o zásadních stavbách rozhodovali nejkompetentnější úředníci. Ti by mohli lépe posoudit význam zamýšlené stavby z celoměstského hlediska a výrazně by eliminovali parciální zájmy jednotlivých městských částí, které jdou často proti zájmům celého města,“ dodává Evžen Korec, generální ředitel spolčenosti Ekopol.

Problémy trápí i brněnský realitní trh

Nejen Praha, ale i ostatní velká města v České republice se potýkají s vysokými cenami nemovitostí. V Brně nemovitosti za poslední tři roky zdražily o necelých 30 procent. Růst sice v poslední době zpomaluje, ale i tak od ledna vyskočily o tři procenta.  Pro běžné zájemce o koupi bytu jsou aktuální ceny nemovitostí v Brně těžko akceptovatelné. Navíc stále více nových i starších nemovitostí skupují investoři, takže o kupce v podstatě nouze není.
„V Brně se téměř nestaví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán.  Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále silná a ceny bytů v novostavbách dál mírně rostou, což je způsobeno také tím, že developerům se zvyšují náklady na výstavbu,“ říká Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality.
 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Jarní boom hypoték, objem překročil 27 miliard

V březnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy Kč. Oproti únoru aktivita objemově zesílila o 29 %, což částečně odpovídá sezónnímu vlivu, ale i pokračujícímu sílícímu trendu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard Kč, o čtvrtinu více než v loňském […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025