EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

ČNB věří, že získá zákonné pravomoci i bez ministerstva financí

 

Ministerstvo financí blokuje zákon o ČNB. Centrální banka se přesto nevzdává. Zákonné pravomoci stejně díky Evropské unii časem získá, věří guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Loading



 


Snaha České národní banky (ČNB) o získání zákonných pravomocí narazila na ministerstvu financí. Návrh nemá dostatečnou politickou podporu, a tak slábne i podpora ministerstva financí.
„Návrh novely zákona o ČNB odráží změny v provádění měnové a makroobezřetnostní politiky, ke kterým došlo celosvětově po vypuknutí finanční krize,“ uvedl Jiří Rusnok na konferenci Vysoké školy ekonomické v Praze „Rozvoj a inovace finančních produktů“.

Proč novela naráží?

Nejdiskutovanějším tématem novely zákona jsou tzv. úvěrové ukazatele. Zákonné pravomoci by daly ČNB možnost závazně stanovit limity ukazatelů hypotečních úvěrů LTV, DTI a DSTI.
Již dnes ale ČNB tyto tři ukazatele využívá. Nejprve omezila výši hypotečního úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (ukazatel LTV) a v loňském roce následovalo omezení výše celkového dluhu žadatele o hypotéku k jeho ročnímu čistému příjmu (ukazatel DTI) a také výše měsíční splátky dluhu k čistému měsíčnímu příjmu žadatele (ukazatel DSTI).
Přestože jde „pouze“ o doporučení, banky jsou vesměs poslušné a nařízení centrální banky dodržují. Účinnost těchto opatření potvrzuje i sama ČNB v nejnovější Zprávě o inflaci: „Poptávku domácností po vlastním bydlení začínají poněkud tlumit zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.“
Novela způsobila rozruch na půdě Poslanecké sněmovny již v roce 2017. Současná podoba novely je ale podle guvernéra méně striktní, protože obsahuje vyšší objemovou výjimku (5 %), současně se nevztahuje na refinancované hypoteční úvěry a v neposlední řadě zavazuje ČNB alespoň dvakrát ročně přezkoumat podmínky opatření.

ČNB má své nové důvody

„LTV, DTI a DSTI jsou nástroje, které cílí přímo na poskytování hypotečních úvěrů, a jsou tak z makroekonomického hlediska vhodnější než přímá kapitálová rezerva či další hrubé nástroje,“ uvedl guvernér.
Ukazatele DTI a DSTI byly ještě před jejich zavedením v podobě doporučení jedním z argumentů centrální banky pro prosazení novely zákona. „Smyslem novely je zároveň dát nám možnost upravovat i tyto dva klíčové ukazatele, to znamená poměr splátek k měsíčním příjmům a výše úvěru nebo celkového zadlužení k ročním příjmům domácností,“ uvedl loni v dubnu Tomáš Holub, tehdejší ředitel měnové sekce ČNB a dnes člen bankovní rady ČNB.
Po zavedení těchto ukazatelů v rámci doporučení ale ČNB argumentaci změnila. Jedním z důvodů je nyní zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci mezi poskytovali. „Bez možnosti omezit instituce nerespektující pravidla prostřednictvím zákonných pravidel se budou banky nekalé konkurenci těžko bránit,“ vysvětlil Jiří Rusnok.
Dalším důvodem je, že v budoucnosti mohou poskytovat hypoteční úvěry v mnohem větší míře nebankovní či zahraniční instituce. A protože současné doporučení ČNB není právně vymahatelné, nemusí ho podle guvernéra do budoucna dodržovat všichni poskytovatelé hypotečních úvěrů a mohou klienty předlužovat dodatečnými úvěry.
„Nástroje obsažené v zákoně umožní přímou, rychlou a účinnou reakci ČNB na nedodržování pravidel prostřednictvím nápravných opatření,“ vysvětlil Jiří Rusnok.
Ani zavedení limitů DTI a DSTI nemělo podle guvernéra dramatické dopady. Varování o poklesu trhu se nenaplnila a potvrzuje to i rekordní objem poskytnutých úvěrů za loňský rok. Podle odborníků se ale dopad nových doporučení naplno projeví až během letošního prvního čtvrtletí.

Legislativa v rukou Evropské unie

V současné době se novela zákona o ČNB stále potácí legislativním procesem a je blokována ministerstvem financí. „Nový návrh novely zákona o ČNB prošel v roce 2018 mezirezortním připomínkovým řízením, diskuse o konečné podobě však zatím nebyly uzavřeny, proto ministerstvo financí požádalo o posunutí termínu předložení vládě do konce března 2019,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Termín byl však již v minulosti několikrát posunut.
Novela podle guvernéra nepřináší z hlediska praktické politiky nic nového, prostřednictvím doporučení opatření uplatňuje ČNB již dnes a bude je uplatňovat i nadále bez ohledu na schválení novely. Podle guvernéra je ale novela nepopulární téma. Centrální banka přesto hodlá ve svém boji pokračovat.
Dříve či později k těmto opatřením podle guvernéra přistoupí i Evropská unie na evropské úrovni. „Můj soukromý odhad je, že i kdyby z politických důvodů nedošlo ke schválení novely v nejbližších letech, tak se nám tato legislativa stejně vrátí přes Evropskou unii,“ uvedl na konferenci Jiří Rusnok.
Dnes má tato opatření v legislativě již devět či deset zemí a další na tom podle guvernéra pracují. „Další kolo regulace přijde z Evropské unie právě z tohoto směru zejména po nějakých otřesech, které jistě časem nastanou,“ dodal Jiří Rusnok.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

úrokové sazby v okolních zemích

Jaké jsou úrokové sazby v evropských zemích

Hypoteční sazby v ČR víceméně zamrzly. Měřeno indexem Swiss Life Hypoindex se během posledního půlroku průměrná hypoteční sazba snížila o pouhých 0,22 procentních bodů. I přes to, že ČNB úrokové sazby snížila tento rok poměrně výrazně. jak jsou na tom sazby v dalších evropských zemích?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 09. 2024

Zasedání ČNB 2024

ČNB snížila základní repo sazbu na 4,75 %. Co to znamená pro hypotéky?

Ve čtvrtek 27. 6. snížila bankovní rada základní sazby o 0,5 procentního bodu. O takovém snížení rozhodlo 5 členů bankovní rady ze sedmi. Zbývající dva prosazovali snížení o 0,25 procentního bodu, což ostatně očekávaly i trhy. Rada ale ve svém prohlášení ujistila, že dbá na cenovou stabilitu a že tak velké snižování sazeb je nejspíše […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 06. 2024

regulováno Airbnb

Bude Airbnb stále více regulováno?

Airbnb, sdílená platforma pro pronájem bytů v rámci cestovního ruchu, zažilo menší zemětřesení před dvěma lety začátkem koronavirové pandemie. Turisté skokově ubyli, poptávka po krátkodobém ubytování se limitně blížila k nule a majitelé bytů z Airbnb raději nabídli své byty k běžným pronájmům. Jen aby realizovali alespoň nějaké zisky.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *