Co je to pasport stavby a kdy ho potřebujete?
Pasport stavby neboli zjednodušenou dokumentaci skutečného provedení budete potřebovat tehdy, pokud se původní projektová dokumentace k objektu nedochovala. Co pasport obsahuje a kdo jej může zpracovat?
Kdy je pasport potřeba?
Stavebník má dům postavit podle schválené projektové dokumentace. Po dokončení stavby je zpracovávána dokumentace skutečného provedení, v níž se zaznamenávají případné odchylky, které byly při výstavbě provedeny.
Není-li nutné vyhotovovat dokumentaci skutečného provedení, postačuje tzv. zjednodušená dokumentace skutečného provedení, tedy pasport. Budete jej potřebovat tehdy, pokud se dokumentace ke stavbě nedochovala, například jde o stavbu velmi starou, a není tak možné dokumentaci dohledat.
Pasport se vám hodí při:
- rekonstrukci nemovitosti, k níž není dochována dokumentace skutečného provedení, anebo dokumentace skutečného provedení neodpovídá skutečnosti
- narovnávání právního stavu v katastru nemovitostí u neevidovaných staveb při prodeji nemovitosti; pasport však nenahrazuje neexistující stavební povolení
- odstraňování existující stavby, kdy se do pasportu zakresluje bourací postup
- prodeji nebo pronájmu domu, kdy jste povinni zajistit vypracování průkazu energetické náročnosti budovy
Podmínky pro vydání pasportu
Obsah dokumentace skutečného provedení aktuálně stanoví příloha č. 14 k vyhlášce 499/2006 Sb. Dokumentace sestává z průvodní zprávy, souhrnné technické zprávy, situačních výkresů a výkresové dokumentace. U pasportu postačuje k průvodní a souhrnné technické zprávě doložit zjednodušený situační nákres a zjednodušenou výkresovou dokumentaci.
REKLAMA
Podle stavebního zákona má vlastník stavby povinnost po celou dobu existence stavby uchovávat dokumentaci skutečného provedení. Pouze v případě, kdy příslušný úřad stavbu v minulosti řádně povolil (splnění této podmínky musí vlastník také prokázat), avšak nedochovala se komplexní dokumentace skutečného provedení, zákon umožňuje předložit stavebnímu úřadu k ověření zjednodušenou dokumentaci skutečného provedení (pasport).
Institut pasportu tedy nemá sloužit k legalizaci černých staveb, pouze k narovnání právního stavu. Pasportem tak nelze nahradit chybějící stavební povolení, nahrazuje pouze nedochovanou nebo neexistující dokumentaci skutečného provedení.
Jak probíhá pasportizace?
Při pasportizaci geodet stavbu přeměří a následně vyhotoví geometrický plán. Bez toho se neobejdete, podléhá-li stavba povinnosti evidence v katastru a musí se zakreslit do katastrální mapy.
Na základě potvrzeného geometrického plánu se následně vyhotoví výkresy a textová část pasportu. Pasport stavby může na rozdíl od projektové dokumentace k výstavbě zpracovat kdokoliv, nejedná se totiž ve vybranou činnost ve výstavbě.