Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?
Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani o píď. Řadu parametrů lze v dnešní době ověřit snadno online ve veřejně přístupných rejstřících, databázích a mapách.
Územní plán – pomocník i strašák
Územní plán snadno dostupný online je pro spoustu lidí alfou a omegou při rozhodování. Co se v dané lokalitě plánuje a jak to ovlivní mou vysněnou nemovitost? Je nicméně potřeba k aktuálním datům uvedeným v územním plánu přistupovat racionálně a vše ověřit. To, že daný záměr najdete v územním plánu, ještě neznamená, že skutečně bude realizován. Nemusíte se tedy hned děsit.
Zajděte na městský, resp. obecní úřad, a zjistěte, zda má daná stavba či silnice skutečně vzniknout. Třeba budete příjemně překvapeni, že jde o stavbu v takzvaných územních rezervách, jejíž výstavba může začít třeba až za dvacet let, nebo také vůbec. Co je dále vhodné zkontrolovat, je okolí vašeho potenciálního bydlení. Nenachází se v blízkosti lehká výroba? V jaké zóně jsou pozemky v okolí? Může se stát, že hned vedle nové bytové výstavby se nacházejí pozemky určené ke komerční výstavbě. Potom je namístě zbystřit.
Pozor na velkou vodu
Nejen ve světle zářijových povodní se jeví jako nanejvýš rozumné prověřit pozemek či dům také z hlediska rizika povodní. Nemovitosti postavené přímo v bývalých korytech řek a řečištích znamenají značné riziko, navíc je pojišťovna nebude chtít pojistit. Vyhnout byste se měli pozemkům ve 4. povodňové zóně s vysokým rizikem povodně na území 20leté vody, ačkoli budou jistě cenově výrazně dostupnější.
Problém by v tomto případě byl i s hypotékou, kterou od banky na takovou nemovitost téměř jistě nedostanete. Pro ověření využijte ikatastr.cz, Elektronický digitální povodňový portál nebo Národní geoportál INSPIRE.
REKLAMA
Cena dnes a zítra
Klíčovým faktorem při výběru vaší nemovitosti je samozřejmě cena. Pokud procházíte nabídky realit online, sestavte si schválně srovnání cen obdobných nemovitostí v lokalitě, ať dokážete odhadnout případnou „podezřele“ nízkou nebo nepatřičně vysokou cenu. Důvěryhodnými informacemi o cenách v daném místě by měl disponovat také realitní makléř.
Už při koupi nemovitosti lze přitom do určité míry předjímat vývoj ceny do budoucna. Pokud v okolí rostou nové byty, rozšiřuje se občanská vybavenost a posiluje infrastruktura (v krajských městech například skrze VRT), je pravděpodobné, že i cena stávajících nemovitostí půjde nahoru. Tomu mimochodem nahrávají také aktuálně klesající úrokové sazby hypoték. Platí přitom zlaté pravidlo: pokud držím nemovitost sedm a více let, zpravidla neprodělám.
Střípky minulosti, které nechcete
Vyhlédnete si ideální pozemek a už už v duchu stavíte dům a osazujete zahradu. Vyčkejte! I na první pohled bezproblémové místo může skrývat řadu úskalí. Než podepíšete kupní smlouvu, ověřte si, zda se pozemek nenachází v lokalitě, která například dříve sloužila jako těžební areál nebo třeba černá skládka. Proklepnout si také můžete, zda se vašeho pozemku netýká zvýšené nebezpečí radonu. K tomu dobře poslouží mapa radonového rizika na stránkách České geologické služby.
Když každý den je letecký
Robustní letadla vykružují impozantní dráhy na modré obloze – pěkná podívaná, dokud se neděje nad vaším domem. A to každých deset minut a s náležitým zvukovým doprovodem. Lze si sice zvyknout na všechno možné, ale pokud je pro vás prioritou klidné bydlení bez hučení a vrzání vysouvajících se podvozků letadel, informujte se s předstihem, jak si váš potenciální dům či byt stojí ve vztahu k nejbližšímu letišti. Můžete využít hlukové mapy na Geoportálu Ministerstva zdravotnictví, kde mimo jiné dobře uvidíte přistávací dráhy letišť. Pomohou vám odhadnout, zda zrovna nad vaší nemovitostí nebude živý letecký ruch.
Pátrání po zakopaném psovi
I když prověříte online všechny možné parametry a rizika, osobní návštěvu vyhlédnuté nemovitosti určitě nemůžete vynechat. Vypravte se na pozemek, k domu či bytu nejlépe několikrát, a to v různých časech. Zkontrolujte vizuálně bezprostřední okolí, jeho čistotu, světelný smog a další. Jak to v okolí vypadá ve tři nebo ve čtyři odpoledne, když končí pracovní směny?
Jak rušná je lokalita večer ve všední den, a jak to tam vypadá v pátek či v sobotu, kdy bývají večery obecně o něco uvolněnější? Kolik autobusů projede každou hodinu pod okny a jak moc se budou ve večerním klidu rozléhat zvuková znamení zavírajících se dveří? Je to hodně detailů a bude vás to stát nějaký čas. Ale rozhodně se vyplatí vědět, do čeho jdete, dokud můžete z koupě v klidu vycouvat.
Čistý vzduch – půl zdraví
Pro zdravější život vaší rodiny je rozhodně lepší nevybírat pozemek nebo nemovitost pár desítek metrů od kouřících továrních komínů nebo nedaleko velmi rušné silnice, byť by to znamenalo nižší cenu. V lokalitách s kvalitnějším vzduchem jsou totiž zpravidla nemovitosti dražší. A i když se ve větších městech těžko přiblížíte nízké úrovni znečištění jako uprostřed přírodního parku, přesto se největším rizikům můžete díky předběžné rešerši vyhnout.
Kvalitu ovzduší u nás monitoruje Český hydrometeorologický ústav v rámci Státní sítě imisního monitoringu, do níž se sbíhají data naměřená na monitorovacích stanicích po celé ČR. Potřebné informace naleznete v záložce Kvalita ovzduší na webu www.chmi.cz.
Autor: Michal Molin, manažer poboček Frýdek – Místek a Třinec v BO! reality a finance