EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022

1 komentář

Co zařídit při stěhování z pronájmu

 

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Loading



 

Jak podat výpověď nájemní smlouvy

Ukončit nájemní smlouvu může jak nájemce tak i pronajímatel. Pokud se obě strany na ukončení shodnou, je možné tuto smlouvu ukončit dohodou o skončení pronájmu. V takovém případě se obě strany shodnou na dni, kdy bude nájemní vztah ukončen a jaké podmínky by měly obě strany dodržet. Jde v podstatě o běžné řešení ukončení pronájmu.

Nájemní smlouvu ale může být ukončena i jednostranně, a to pokud jedna ze stran podá výpověď. Výpověď se podává za jiných podmínek u smlouvy na dobu určitou a za jiných při smlouvě na dobu neurčitou. Ideálně byste pak měli výpověď doručit písemně.

Výpověď smlouvy na dobu určitou

Podmínky pro výpověď smlouvy na dobu určitou jsou přísnější a jasně specifikované zákoníkem. Nájemce může smlouvu vypovědět, pokud se zásadním způsobem změnily podmínky, za kterých smlouvu uzavíral. Majitel bytu pak může smlouvu vypovědět například z důvodů hrubého porušení této smlouvy, nejčastějším důvodem bývá neplacení nájemného.

Výpověď smlouvy na dobu neurčitou

Smlouvu na dobu neurčitou je možné vypovědět i z více důvodů. Nájemce tak může učinit kdykoliv, jediné co musí dodržet, je tříměsíční výpovědní doba. Zákon stojí spíše na straně nájemníka, takže důvody pro výpověď smlouvy ze strany pronajímatele jsou specifikované zákonem a pronajímatel nemůže smlouvu vypovědět kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu. Majitel bytu tedy může smlouvu vypovědět například z důvodů toho, že chce byt sám používat, či s ním jinak disponovat, například ho prodat. A může samozřejmě smlouvu vypovědět i z důvodů hrubého porušení smlouvy, stejně jako u smlouvy na dobu určitou.

REKLAMA

Ukončení pronájmu a předání nemovitosti

Pronájem končí uplynutím výpovědní lhůty, tedy 3 měsíce po podání samotné výpovědi. K tomuto datu by se měl nájemník odstěhovat a předat byt. Ideálně ve stejném stavu, v jakém ho přejímal. Ke kontrole slouží předávací protokol, který je pořizován při nastěhování nájemníka a při začátku každého nájmu. V tomto protokolu by měly být zaznamenány veškeré vady a škody, se kterými nájemník byt přejímá.

Škody, které vznikly během pronájmu, pak může nájemník uhradit z kauce. Ta může být až ve výši tříměsíčního nájmu a majitel bytu může tyto peníze použít na úhradu dlužného nájmu nebo na opravy škod. Kauci může majitel použít i na úhradu energií, přičemž má právo s tímto vyúčtováním počkat až na okamžik, kdy energie vyúčtují dodavatelé.

Povinnosti nájemníků při ukončení pronájmu:

  • vyklidit byt a uklidit ho,
  • předat ho majiteli ve stejném stavu v jakém ho přebírali,
  • případně opravit různé škody, které způsobili,
  • předat klíče od bytu a dalších prostor (sklep, společné prostory).
  • Dále je pak vhodné změnit kontaktní adresu, případně trvalé bydliště,
  • a odhlásit energie, pokud byly psány na nájemníka.

Povinnosti majitele bytu:

  • převzít byt, klíče od bytu a dalších prostor,
  • zajistit konečné vyúčtování energií, pokud nebyly psané na nájemníka,
  • vrátit kauci, případně část kauce, která zbyla po uhrazení škod a dlužných plateb,
  • kauci vrátit spolu s úroky, které byly dohodnuty v nájemní smlouvě.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Studenti rozhýbali trh s bydlením. Nájemníky to nepotěší

Se začátkem akademického roku 2024 dochází k výraznému nárůstu poptávky po nájemním bydlení v univerzitních a krajských městech. Tato zvýšená poptávka, která je obzvláště silná ze strany studentů hledajících ubytování mimo vysokoškolské koleje, vyústila v meziroční růst cen nájmů o 5 %. Růst cen je patrný zejména u menších bytů typu 1+1 a 1+kk, které […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • IRENA

    9 listopadu, 2024

    ke 31.1.2025 se mám vystěhovat z podnájmu a nenán kam jít!!! ze zdrav,duvodů jsem bez práce,pobírám jen příspěvek na bydlení-6.583kč dludy nepočítám těžko si mohu pořídit byt za 15tisíc i více co mám dělat ?prosím o pomoc nebo radu děkuji Adámková 737075269

    Odpovědět