EUR 25.225

USD 23.991

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.225

USD 23.991

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

0 komentářů

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

 

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Loading



 

Dotační podporu využijí nejen běžní žadatelé, ale například i rodiny s dětmi, nízkopříjmové domácnosti nebo senioři, SVJ a bytová družstva, obce a veřejná správa. V čem se jednotlivé podprogramy liší a pro koho jsou určeny především?

Oblíbený dotační program pokračuje

Nová zelená úsporám Standard pro rodinné a bytové domy je základním podprogramem, který navazuje na parametry z minulých let. Je určen pro všechny stavebníky a vlastníky nemovitostí, jejichž cílem je částečná či komplexní renovace stávajících domů nebo výstavba pasivních domů. Renovace může spočívat například v zateplení, instalaci fotovoltaiky nebo výměně zdroje vytápění.

Žadatelé přes tento titul dosáhnou i na dotaci pro pořízení dobíjecí stanice pro elektromobily, instalaci zelené střechy nebo nádrže na dešťovku. Hodí se i pro ty, kteří plánují stavbu vlastního pasivního domu.

„Jedná se opět o podporu široké škály opatření, jejichž cílem je výrazně snížit energetickou náročnost domu, která se domácnostem projeví v nižších účtech za energie. Tento podprogram umožňuje domácnostem zvolit si rozsah renovace domu podle finančních možností. Příspěvek poskytneme na dílčí i celkové zateplení a celou řadu dalších úsporných opatření,“ vysvětluje specifika programu Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

REKLAMA

Dotace je nastavena tak, aby pokryla až 50 % všech způsobilých výdajů a je vyplácena zpětně. Pokud dojde na kombinaci více opatření, žadatel získá k dotaci bonus ve výši 10 tisíc korun, v případě bytových domů 20 tisíc korun za každou kombinaci. Navýšení celkové dotace o 10 % čeká všechny, kteří renovují nemovitosti nacházející se na území znevýhodněných krajů a obcí.

Cílení na zanedbané nemovitosti v regionech

Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce je dalším podprogramem Nové zelené úsporám určený majitelům starších nemovitostí, kteří plánují provést komplexní rekonstrukci s cílem dosáhnout výrazně nižší energetické náročnosti. Hlavní výhodou programu je možnost čerpat finanční prostředky na komplexní zateplení předem. K němu je možné realizovat další úsporná opatření, jako je fotovoltaika, výměna zdroje energie, výstavba zelené střechy, pořízení podzemní nádrže na dešťovku, nebo dobíjecího bodu pro elektromobil.

Na dotaci mají nárok ekonomicky aktivní majitelé domů určených k trvalému bydlení – může jít o zaměstnance, zaměstnavatele, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodce, pracující studenty a učně nebo rodiče na mateřské dovolené. Podmínkou je, že nikdo z členů jejich domácnosti nevlastní jiný rodinný dům, byt, nebo podíl v bytovém družstvu a podpořenou nemovitost bude domácnost využívat k trvalému bydlení nejméně dalších 10 let po udělení dotace.

„Program Oprav dům pro babičce přináší dvojí efekt. Pomůže mladým rodinám, které často nemají dostatek úspor na větší opravy, proto nedosáhnou na standardní Novou zelenou úsporám, ale nesplňují ani podmínky NZÚ Light a jejich bydlení v nezatepleném domě proto může být velmi nákladné. Kombinace zálohové dotace a výhodného úvěru jim poskytne dostatek prostředků na vstupní investici a peníze, které díky renovaci ušetří na výdajích za energie, jim pak pomůžou úvěr bez obtíží splatit,“ vysvětluje Petr Valdman a pokračuje: „Doufáme též, že se nám tímto způsobem podaří využít kvalitní zasíťované stavební pozemky se staršími nemovitostmi místo zabírání úrodné půdy na novou výstavbu.  

Projekt zateplení objektu může být podpořen částkou ve výši až 1 milionu korun, další prostředky dostanou žadatelé na zvolená úsporná opatření, dotace bude vyplacena předem. Zájemci navíc získají výhodné bonusy. Jde například o bonus za každé nezaopatřené dítě ve výši 50 tisíc korun nebo 10 tisíc korun za libovolnou kombinaci opatření.

Stejně jako u standardní verze Nové zelené úsporám bude výsledná dotace navýšena o 10 % u nemovitostí nacházejících se na území znevýhodněných regionů. Od příštího roku bude taktéž možné žádat o výhodný úvěr u stavebních spořitelen.

REKLAMA

Zálohová dotace pro SVJ a bytová družstva

SVJ a bytová družstva budou moci nově čerpat zálohovou dotaci v případě realizace zateplení, ke kterým mohou přidat další opatření podobně jako v programu Oprav dům po babičce. Novinkou je i zvýhodněný bonus pro nízkopříjmové domácnosti a sociální byty.

„Investiční podpora bude navýšena o bonus, který může dosáhnout částky až 150 tisíc korun za každou nízkopříjmovou domácnost či sociální byt. Vlastníkům s nižšími příjmy by se díky tomuto příspěvku měsíční příspěvky na fond oprav neměly nijak významně navyšovat a oni by díky této podpoře přestali blokovat nákladné renovace,” zdůrazňuje Petr Valdman.

Podpora energetických úspor pro nájemníky v obecních bytech

Podpora až 70 % čeká v novém programovém období na vlastníky bytových domů z řad obcí, veřejné správy, příspěvkových organizací, škol, nadací a dalších vlastníků.

„Podpora renovací bytových domů přinese prospěch nejen vlastníkům, ale i domácnostem v nájemním bydlení. V zateplených domech s úsporným zdrojem tepla ušetří nájemníci na cenách za energie nemalé částky,“ připomíná Petr Valdman.

„Odlehčenou“ verzi ocení hlavně senioři a nízkopříjmové domácnosti

Od ledna letošního roku běží i „odlehčená“ verze oblíbeného dotačního programu. Nová zelená úsporám Light je určena především seniorům ve starobním důchodu nebo příjemcům invalidního důchodu 3. stupně. Tuto formu podpory mohou čerpat i ti, kteří pobírají státní příspěvek na bydlení. Z logiky věci lze předpokládat, že program využijí hlavně ti, kdo potřebují realizovat jednoduché renovace, jako jsou výměny oken a vchodových dveří či zateplení a solární ohřev vody.

Významným rozdílem oproti klasické NZÚ je způsob vyplácení podpory. Zatímco v případě NZÚ Standard je dotace vyplácena až po realizaci, u NZÚ Light jsou finanční prostředky vypláceny žadatelům po posouzení jejich stavebního záměru předem. Touto cestou je možné zafinancovat až 100 % všech nákladů – maximální limit je konkrétně u zateplení či výměny oken a dveří nastaven na 150 tisíc korun, u solárního ohřevu vody je tato hranice 90 tisíc korun. Oproti klasické NZÚ je vyřízení žádosti v tomto režimu také méně administrativně náročné a potenciální příjemci mohou využít bezplatné asistence poradců ze středisek MAS nebo EKIS.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Nejvyšší soud přehodnotil své rozhodnutí

Vystěhovat problémového nájemníka, který přestane platit, je v Česku často běh na hodně dlouhou trať. Přes nejrůznější odvolání a zdržování se celý proces může hodně dlouho protáhnout. Existuje případ z jednoho okresního města, kdy se majitel bytu zbavil nežádoucího nájemníka až po více než čtyřech letech od doby, co v rozporu s nájemní smlouvou přestal platit. Jen na nezaplaceném […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *