Daň z nemovitých věcí už klepe na dveře. Obce daň zvyšují
Možnost zvýšit daň z nemovitých věcí pomocí místního koeficientu letos využilo letos 573 obcí a měst z celkového počtu zhruba 6250 obcí. Vyplývá to z informací ČTK od Generálního finančního ředitelství.
Otálet se nevyplácí
Na zaplacení máte několik měsíců. Daň musíte zaplatit do 31. května 2016. Podat daňové přiznání musí podat i ti, kteří například přistavěli, zasíťovali pozemek, nebo se rozvedl a nabyl tak nemovitost.
Určitě nezapomeňte daň z nemovitosti podat. V případě, že se s daňovým přiznáním zpozdíte o více než pět pracovních dní, zaplatíte penále. Úroky z prodlení jsou 0,05 procenta stanovené daně za každý den, o který podáte daňové přiznání později. Maximálně se penále může vyšplhat na 300 tisíc korun a minimálně zaplatíte pět set korun. Čas máte do pondělí 1. února, důležité je razítko na obálce s přiznáním.
„Případné zákonné změny ve zdaňování bytových jednotek promítne do vyměření finanční úřad. Tedy vlastníci nemusí být aktivní, úřad vše zařídí. Podstata změny spočívá ve změnách zdanění spoluvlastnických podílů na pozemcích, které jsou součástí zdanitelné jednotky v budově bytového domu. Další změnou u daně z nemovitých věcí je změna ve zdaňování bazénů a nádrží. Nově jsou považovány za zpevněnou plochu, pokud nejsou samostatně evidovanou stavbou,“ říká Jana Janoušková, daňová expertka společnosti KODAP.
Daňové přiznání musíte podat tomu finančnímu úřadu, pod který spadá vaše nemovitost. Kde máte trvalé bydliště vy, není důležité.
REKLAMA
S placením vám může pomoci pošta
„Majitelům nemovitostí by měla ulehčit život možnost úhrady daně z nemovitostí prostřednictvím systému SIPO. Každý občan, který má přidělené Českou poštou spojovací číslo, může na speciálním formuláři do 31. 1. oznámit správci daně, že bude hradit daň z nemovitých věcí (z rodinného domu, chaty, chalupy, garáže, pozemku atd.) prostřednictvím SIPO. Tiskopis lze získat na finančních úřadech či na internetu finanční správy ČR. Stačí vyplnit, odevzdat na Finanční úřad a úřad si daň zinkasuje prostřednictvím SIPO,“ uvádí Janoušková.
Výpočet daně záleží na tom, jakou nemovitost vlastníte. Daň je různá pro rodinný domek a pro ornou půdu, pro vesnici se stovkou obyvatel a pro velkoměsto. Daň záleží na sazbě daně pro daný typ nemovitosti. Pak se násobí koeficientem, který závisí na počtu obyvatel v obci, ve které se nemovitost nachází. Obec může stanovit výši koeficientu i vyhláškou.
Na základě novely zákona se mění zdanění některých nemovitostí. „U některých poplatníků dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, ačkoliv žádnou nemovitost nenabyli ani nepozbyli. I tito poplatníci však mají povinnost podat daňové přiznání na rok 2016, a to i tehdy, dojde-li u nich ke snížení daňové povinnosti,“ upozornila Finanční správa.
Další změnou například je, že předmětem daně ze staveb a jednotek je od ledna i část budovy nebo inženýrské stavby. Novela také upřesňuj použití základní sazby daně u tzv. podnikatelských staveb a jednotek ve vazbě na jejich zařazení v obchodním majetku.
REKLAMA
Pokud máte družstevní byt, daň z nemovitých věcí za vás vyřeší společenství vlastníků, které podává přiznání za celé společenství vlastníků. Jestli jste ale nabyli nemovitost dědictvím, daňové přiznání podat musíte.
Přiznání k dani z nemovitých věcí je možné podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, elektronicky nebo poštou.