EUR 24.920

USD 21.909

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.920

USD 21.909

Text: Petr Zámečník

03. 10. 2012

Daň z převodu nemovitostí se změní

 


 

Zrušení daně darovací a dědické bohužel nebude jen tak. Majetek nabytý v dědickém řízení či darováním sice již nebude podléhat specifické dani, ale bude zahrnut do daně z příjmů. To přinese sice zjednodušení daňové soustavy, kde ubydou dvě daně, ale rozšíří působnost daně z příjmů – a pravděpodobně též výjimky a nezdanitelné položky s ní spojené.

Samotná daň z převodu nemovitostí se změní v souvislosti se změnou Občanského zákoníku, který novým způsobem nahlíží na některé nemovitosti a práva s nimi spojená, od roku 2014. Promítnou se do ní i současné zkušenosti s daní, jako je úprava přepočtu zahraniční měny na české koruny. Dojde i ke zjednodušení administrace – a v některých případech nebude vyžadován dnes povinný odhad ceny nemovitosti.

Tip: Daň z převodu nemovitostí loni přinesla státu 7,362 mld. Kč, tedy přibližně 0,73 % všech příjmů. A kolik přinesly další příjmy z nemovitostí?

Připravované změny v dani z převodu nemovitostí

Nová úprava daně z převodu nemovitostí bude obsahovat několik zásadních změn oproti současnému stavu. Jednou z nich je změna plátce daně. Zatímco v současnosti daň z převodu nemovitosti platí prodávající (jakožto příjemce peněz), podle nové úpravy ji bude platit kupující (jakožto nabyvatel nemovitosti). S tím dojde též ke zrušení institutu ručitele, kdy nyní kupující stojí v pozici ručitele pro případ, že prodávající daň neodvede.

Přenesení zodpovědnosti na kupujícího (doposud tuto daň platil prodávající) a zároveň její zvýšení bude znamenat další nepříjemnou zátěž. Současná sazba ve výši 3 % znamená, že při prodeji bytu v ceně 2 mil. Kč obdrží stát 60 tis. Kč na dani. Tuto daň ovšem doposud platil prodávající. V případě zvýšení sazby na plánované 4% by stát získal za stejný byt 80 tis. Kč ale od kupujícího,“ komentuje změnu Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX, a dodává: „Taková úprava se nutně musí projevit v cenách nemovitostí. A to buď v nižších příjmech pro prodávající, nebo zdražení nemovitostí pro kupující. Pravděpodobnější ovšem je, že dojde k hledání kompromisu a prodávající raději částečně sníží cenu, aby nemovitost byl schopen prodat.“

REKLAMA

Velmi pozitivní změnou bude odbourání povinnosti oceňování většiny převáděných nemovitostí. Znalecký posudek nebude vyžadován u převodu bytů, rodinných domů, nebytových prostor, rekreačních chat a chalup, garáží – základem daně bude v takovém případě cena sjednaná. Jedinou výjimkou bude případ, kdy dohodnutá kupní cena bude o více než 1/3 nižší než cena v místě obvyklá.

Zároveň se změní i některá osvobození. Starší, již překonaná, padnou (např. převody privatizovaného či restituovaného majetku), jiná přibydou (např. při přenechání dědictví věřitelům či při převodu nemovitosti do veřejně prospěšného svěřeneckého fondu).

Pokud dojde k výměně nemovitostí, bude se při vyměřování daně postupovat obdobně jako dosud. Daň bude vyměřena jen jedna a to z ceny nemovitosti, která bude vyšší. Při výměně nemovitosti nebude rozhodující cena sjednaná (lidé, kteří vyměňují nemovitost, si sjednávají pouze případný doplatek), ale odhadní. Poplatníkem daně jsou v takovém případě obě strany výměny společně a nerozdílně (jinými slovy je finančnímu úřadu jedno, kdo daň zaplatí, a pokud ji nezaplatí nikdo, může ji vymáhat po kterémkoli z nich).

Předmětem daně bude i právo stavby, bude-li nabyto úplatně. Právo stavby jakožto právo vztahující se k pozemku, je považováno i samo právo za nemovitost. Daň se bude platit i v případě získání nemovitosti vydržením.

REKLAMA

Zjednodušení čeká manžele při prodeji či koupi nemovitosti do společného jmění manželů. Dnes jsou každý samostatným poplatníkem, podle nové úpravy budou poplatníky společně a nerozdílně.

Novinkou by mohlo být též v současnosti zvažované zavedení daně z převodu nemovitostí při převodu majetkových podílů v obchodních společnostech vlastnících nemovitosti. Zákonodárcům se nelíbí současný stav, kdy jsou účelově zakládány obchodní společnosti s cílem obejít platbu daně z převodu nemovitostí následným převodem celé společnosti.

Bude-li vyžadováno doložení znaleckého posudku pro výpočet daně z převodu nemovitostí, bude si moci kupující náklady na jeho vyhotovení odečíst od základu daně. To je novinka oproti současnému stavu, kdy daňový základ nelze snížit o žádnou položku. Tímto krokem ušetří kupující celá 4 % (po zvýšení sazby daně) z ceny posudku…

Daňové přiznání nebude třeba podávat, pokud výsledná daňová povinnost nepřekročí 100 Kč. V současnosti se takové daňové přiznání podat musí, ale daň se neodvádí. Tímto krokem dojde ke snížení administrativy jak na straně poplatníků, tak na straně finančních úřadů.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehledně: Jak uplatnit úroky z hypotéky a získat slevu na dani?

Hypotéka je poměrně velkým závazkem, který každý měsíc ukrajuje značnou část rodinného či osobního rozpočtu. Proto je příjemnou zprávou, když se alespoň jednou ročně může část výdajů vrátit zpět. Díky pravidelným splátkám hypotéky totiž můžete ušetřit na daních.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 02. 2025

Výše daně z nemovitosti může překvapit. Přiznání k ní je nutné podat do konce ledna

Termín k podání přiznání k dani z nemovitosti se nachýlil. Do konce ledna ho musí odevzdat všichni, kdo si v loňském roce nemovitost pořídili, nebo u ní provedli významné úpravy. Na zaplacení příslušné daně pak mají čas do konce května a v případě částky přesahující pět tisíc korun ji lze rozdělit na květnovou a listopadovou splátku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 01. 2025