Daňové odpočty 2024: úroky z hypotéky
Daňový odpočet hypotéky je poměrně oblíbený odpočet daňového základu, který pomáhá při koupi nového bydlení. Tak, že úroky zaplacené za úvěr na bydlení si můžete odečíst od daňového základu. Tento odpočet se před pár lety mírně změnil a omezil maximální čerpání. A od letošního ledna sice platí konsolidační balíček, který mění různé daňové slevy a odpočty, ale úvěry na bydlení zůstávají nastaveny stejně.
Konsolidační balíček 2024
Od ledna 2024 platí konsolidační balíček, který zavedl některé novinky pro zdanění příjmu z fyzických osob. Ruší se například daňové slevy (školkovné a sleva na studenta). Jiné daňové slevy budou omezeny (sleva na manžela/manželku bez zdanitelných příjmů). Podobně se mění i některé daňové odpočty, mění se nastavení odpočtů na investice, ruší se odpočty na odbory nebo také na vzdělávání a zvyšování kvalifikace.
Odpočty úvěrů na bydlení
U odpočtů na hypotéku a také u úvěrů ze stavebního spoření se v letošním roce nic nemění. Jaká jsou tedy základní pravidla pro uplatnění tohoto daňového odpočtu?
- Odpočet můžete využít ve výši úroků, které jste v loňském roce zaplatili u úvěru na bydlení.
- Bydlení musí být pro vaši osobní potřebu nebo tam musí bydlet vaši příbuzní.
- Odpočet je spojen s nemovitostí určenou k bydlení, pokud jste úvěr použili na rekreační nemovitost, musíte prokázat, že v ní bydlíte celý rok.
- Musíte být účastník dané smlouvy u úvěru, tedy dlužník nebo spoludlužník.
- Úvěr byl požitý pro nákup, rekonstrukci nebo stavbu nemovitosti, na vypořádání společného jmění manželů nebo na nákup pozemku pro výstavbu do 4 let.
- Můžete uplatnit celý odpočet jako jediný dlužník smlouvy, nebo jen část, pokud se domluvíte s druhým spoludlužníkem a on uplatní druhou část.
- Musíte mít zdanitelný příjem (zaměstnanec, OSVČ).
- Pro nemovitosti pořízené nejpozději 31. prosince 2020 platí maximální výše odpisu 300 000 Kč.
- Pro nemovitosti pořízené 1. ledna 2021 a později platí maximální výše odpisu 150 000 Kč.
- Výše odpisu se rok od roku u dané hypotéky snižuje. Protože dlužíte stále menší množství peněz a platíte stále menší úroky.
- Největší odpis je tak první rok splácení, nejnižší odpis získáte v roce splacení hypotéky.
- Výši daňového odpisu zjistíte na potvrzení vystavenou vaší bankou. Tam je uvedeno, kolik jste za daný rok zaplatili na úrocích při splácení úvěru. Toto potvrzení musíte přiložit k daňovému přiznání nebo k ročnímu zúčtování daně.
- Zaměstnanci mají při uplatnění odpisu velmi často nárok na daňovou vratku. Záleží na výši mzdy, jaké uplatňují daňové slevy a také na samotné výši daňového odpočtu.
- OSVČ můžou mít nárok na daňovou vratku, pokud platí během roku zálohy na daň z příjmu. Pokud tyto neplatí, vratka nemá z čeho vzniknout a daňový odpis pouze snižuje povinnou daň z příjmu.
- Pokud jako OSVČ uplatňujete paušální daň, tak daňový odpis nemůžete použít.
- Odpis můžete uplatnit v ročním zúčtování daně (podepisuje se nejpozději 15. února).
- Odpis také můžete uplatnit v daňovém přiznání, to se odevzdává do 2. dubna 2024, nebo do 2. května 2024 při elektronickém podání.
Kolik získáte na odpočtech hypotéky?
Odpočty hypotéky snižují základ daně z příjmu. Využití těchto odpočtů vám tak sníží daňový základ, ze kterého až poté platíte 15% daň z příjmu. Na daních tak ušetříte 15 % zaplacených úroků na splátku hypotéky. Kolik to může za rok udělat?
Hypotetický příklad: od ledna 2023 splácíte hypotéku 2 miliony na 30 let s úrokovou sazbou 6,34 % (průměrná hypoteční sazba dle Swiss Life Hypoindexu). Za rok jste hypotéku splatili takto:
REKLAMA
- měsíční splátka hypotéky: 12 432 Kč,
- splaceno za rok: 149 250 Kč,
- za rok zaplaceno na úrocích: 126 138 Kč,
- daňový odpočet 126 138 Kč.
Celkem jste ušetřili na daních 15 % z 126 138 Kč. Tedy jste ušetřili 18 921 Kč.