Daňové přiznání a příjem z pronájmu
Příjem z pronájmu je příjem, který musíte uvést v daňovém přiznání a odvést z něho daň z příjmu. Pro příjem z pronájmu bytu platí, že ho můžete danit i jen jako fyzická osoba nepodnikatel, není třeba si kvůli němu zakládat živnostenský list a není nutné vést účetnictví. Podle jakých pravidel se tedy daní příjem z pronájmu?
Příjem z pronájmu, nebo ubytovací služba?
Rozlišujeme mezi těmito výdělečnými činnostmi. Příjem z pronájmu realizuje fyzická osoba nepodnikatel a tento příjem se daní dle §9 zákona o daních z příjmu. Příjem z ubytovací služby můžete realizovat pouze na IČO a daní se jako příjem ze samostatné výdělečné činnosti nebo jako příjem právnické osoby. V závislosti na tom, zda podnikáte na živnostenský list nebo jako obchodní společnost.
- Pronájem nemovitosti je pronájem, který má dlouhodobý charakter a zajišťuje bytovou potřebu nájemníka. Platby za pronájem probíhají zpravidla jednou za měsíc a pronájem nemovitosti je dlouhodobý, tedy v rámci měsíců či roků. Jde o běžnou situaci, kdy jste si pořídili investiční byt a ten nyní pronajímáte pro realizaci výnosů.
- Ubytovací služby jsou provozovány na IČO. Jsou poskytovány na krátkou dobu a opakovaně. Slouží pro zajištění služeb v rámci cestovního ruchu. Klasicky jde o ubytování například v hotelech. Finanční správa jako ubytovací služby ovšem posuzuje i krátkodobé ubytování přes AirBnB v soukromých bytech. Pro danění ubytovací služby platí stejná pravidla jako pro příjem z podnikání.
- Více si můžete najít v metodickém pokynu finanční správy.
Pamatujte tedy, že pokud realizujete příjmy z pronájmu v rámci AirBnb, tak je automaticky bráno, že tato činnost je vaše podnikání. Což znamená, že musíte mít příslušná povolení, musíte platit řádné daně a místní poplatky a příjmy zdanit jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. A máte povinnost podat daňové přiznání do 1. dubna každého roku.
Příjem z pronájmu znamená povinnost podat daňové přiznání
Povinnost podat daňové přiznání do 1. dubna každého roku máte, i pokud realizujete příjem z pronájmu jako fyzická osoba. Tento příjem znamená, že mzdová účtárna u zaměstnavatele nemůže provést roční zúčtování daně z příjmu zaměstnance a ten musí podat daňové přiznání.
Příjem z pronájmu se poté daní dle §9 zákona o daních z příjmu. Na příjem z pronájmu můžete uplatnit reálné či paušální náklady a vypočtenou daň můžete snížit využitím některé daňové slevy. Daň má splatnost do 1. dubna každého roku.
REKLAMA
Jak snížit vypočtenou daň z příjmu z pronájmu?
Pro zdanění můžete využít paušální výdaje, které jsou v tomto případě 30 %. Často ale vychází mnohem výhodněji počítat reálné výdaje pro dosažení příjmu. Může se tak podařit snížit daň na naprosté minimum. Do reálných nákladů si totiž můžete dát odpisy nemovitosti a také paušál na auto, tyto částky dokáží často snížit dosažený zisk i na nulu.
Jako reálné náklady můžete také započítat například pořízení nového vybavení do nemovitosti nebo poplatky za makléřské služby. Do reálných nákladů pak nepatří příspěvky do fondu oprav nebo náklady na energie v dané nemovitosti.
Tip: Co patří do reálných nákladů při pronájmu nemovitosti
Jak dále snížit daň z příjmu z pronájmu
Daň z příjmu můžete snížit využitím daňových slev. Většina pronajímatelů má ovšem i jiné příjmy a často daňovou slevu „vyčerpají“ už v zaměstnání nebo v rámci podnikání. Jsou ale skupiny obyvatel, kterým právě daňové slevy můžou snížit i daň vypočtenou v rámci příjmu z pronájmu. Jsou to například osoby ve starobním důchodu, kterým investiční nemovitosti zajišťují dodatečný příjem ke státnímu důchodu. Nebo ženy na mateřské a rodičovské dovolené.
Daňové slevy:
- základní daňová sleva na poplatníka,
- sleva na invaliditu
- a na ZTP/P,
- na studenta,
- sleva na vyživované dítě,
- školkovné,
- sleva na manželku/manžela.