EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Domácnosti dluží 1,693 bilionu. Největší podíl na tom má bydlení

 

Mzdy rostou, nezaměstnanost klesá, ekonomice se daří. To vše podněcuje domácnosti k většímu utrácení, ale i k půjčkám. Na splátky totiž lidé mají a neřeší, jestli na ně budou mít i za půl roku. Největší podíl však na zadlužení domácností má bydlení.

Loading



 


Podle České národní banky dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen se v červnu v meziměsíčním srovnání zvýšily o 9,35 miliardy korun na a 1,693 bilionu korun. Ve srovnání s loňským červnem dluhy vzrostly dokonce o 104 miliardy korun.
Lidé si půjčují čím dál víc u bank a družstevních záložen, ale nefinančním podnikům důvěřují čím dál míň. Během šestého měsíce letošního roku se meziměsíční dluhy u nefinančních institucí snížily o více než 2,2 miliardy korun na 1,115 bilionu korun. Meziročně však tyto dluhy narostly o 33,5 miliardy korun.
Zadluženost domácností roste permanentně už třetí rok. Podle dostupných dat si nejvíce peněz lidé půjčují na bydlení, tyto úvěry tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. „Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci června 2019 výše 251 miliardy korun a meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta,“ uvedla ČNB.

Příjmy domácností rostou

Podle Českého statistického úřadu  úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 3,1 procenta. Mezičtvrtletně se reálná spotřeba na obyvatele  zvýšila o 3,8 procenta, na druhou stranu míra úspor poklesla o 0,8 procentního bodu.

Lidé se snaží své dluhy splácet

Půjčky na bydlení ale lidé většinou splácí. Pokud má člověk víc dluhů, půjčka na bydlení je ta poslední, kterou dlužník s problémy přestává splácet.
Vlastní bydlení je momentálně pro některé skupiny lidi skoro nedostupné. I když hypotéky zlevňují a pravděpodobně nijak znatelně zdražovat nebudou, hypoteční úvěr mnoho lidí nedostane.
Obtížně dostupné bydlení představuje v rostoucí míře sociální problém, jenž zatěžuje zejména mladé rodiny s dětmi, dlouhodobě tedy může způsobit nižší míru porodnosti a zhoršit vyhlídku českého důchodového systému a systému veřejné zdravotní péče,“ uvedl Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.
Za letošní první půl roku 2019 vzrostla průměrná částka, kterou čeští dlužníci věřitelům hradí, o 22 procent. Lepší ekonomická situace přeje splácením dluhů. Problémy činí hlavně nedobytné pohledávky chronických dlužníků.
Během posledních pěti let konstantně roste průměrná částka, kterou dlužníci posílají na úhradu dluhů ze svých příjmů. Za první pololetí 2019 činí tato inkasovaná částka 2700 korun. Narostla tedy o 40 procent oproti průměru předešlých pěti let. Vyplývá to z údajů inkasní agentury EOS KSI.
Na zvýšení částky se mimo jiné podepisuje hospodářská situace a navyšování mezd v českých domácnostech,“ hodnotí Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI, a doplňuje: „Sledujeme ale prohlubující se rozdíl mezi ženskými a mužskými dlužníky. Mužům se daří splácet o 600 korun více.“
Ve srovnání s loňským rokem jsou dlužníci více disciplinovaní.  Meziročně splátkové kalendáře dodržuje o 12 procent dlužníků více. Větší obezřetnost je naopak patrná ve sjednávání splátkových kalendářů, jejich počet se meziročně snížil o desetinu.
Vyšší snaha řešit závazky v mimosoudní fázi je důsledkem lepší platební morálky u sjednaných splátkových dohod, nicméně nižší ochota sjednávat splátkovou dohodu ukazuje na limity, kterým někteří dlužníci čelí. Vidíme za tím tedy spíše platební neschopnost, než platební nevoli. Kdo měl v této ekonomicky přívětivé době snahu začít řešit své dluhy, ten už v tomto směru začal nějaké kroky podnikat,“ vysvětluje Vladimír Vachel.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *