Domácnosti dostanou na výměnu starých kotlů dva roky navíc
Odlehčení pro domácnosti v podobě dodatečné lhůty
Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že kotel si zatím nestihlo vyměnit 150 tisíc domácností. Vyčkávají jak z důvodu zdražování, tak kvůli ruskému plynu ve světle války na Ukrajině.
„Chceme ulehčit domácnostem, aktuálně zatíženým komplikacemi spojenými s pandemií covid, inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu plynu. Vláda proto schválila návrh Ministerstva životního prostředí na posun termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů o dva roky, platil by tedy od 1. 9. 2024,“ uvedla k tomu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
Zákon o ochraně ovzduší předepisuje provozovateli stacionárního zdroje, aby nejpozději do deseti let od nabytí účinnosti zákona (tj. do 1. září 2022) provozoval zdroj v souladu s přílohou 11 zákona. Příloha č. 11 potom upřesňuje emisní požadavky. V provozu po 1. září letošního roku mají zůstat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Novela zákona o daních z příjmů však zapracovává návrh ministerstva a dává domácnostem dva roky k dobru.
„Pokud je spalovací stacionární zdroj podle věty první provozován v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci, je provozovatel povinen jej provozovat v souladu s požadavky uvedenými v § 17 odst. 1 písm. g) nejpozději do 31. srpna 2024,“ doplňuje novela k ustanoví § 41 odst. 16 zákona o ochraně ovzduší.
REKLAMA
Konec podpory plynových zdrojů
Za účelem podpory snahy zbavit se závislosti na ruském plynu Státní fond životního prostředí omezil podporu plynových kotlů jak v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti, tak u Nové zelené úsporám. Zároveň došlo k navýšení kotlíkové dotace na tepelné čerpadlo o 50 tisíc korun na celkových 180 tisíc korun.
„Vysíláme signál směrem ke všem zájemcům o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti a zároveň informujeme kraje, které je administrují. Omezení podpory pro plynové kotle chceme ale žadatelům vykompenzovat právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla. Obnovitelné zdroje jsou totiž v daný okamžik – spolu s energetickými úsporami – nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv, primárně od ruského plynu,“ vysvětluje ministryně Hubáčková.
Podpora plynových kotlů skončila ke konci dubna. V rámci kotlíkových dotací avizovalo ministerstvo připravenost uhradit způsobilé výdaje tehdy, pokud už došlo k výměně, anebo byla vystavena objednávka v termínu mezi 1. lednem 2021 a 30. dubnem 2022.
Ukončení podpory se týká také propan-butanu ze zásobníků (LPG). Podle generálního ředitele společnosti Primagas Jiřího Karlíka je právě u LPG možné odstřihnout se od Ruska prakticky ihned. „Nevidím jedinou překážku, proč by se veškerá tuzemská poptávka po LPG nedala uspokojit z jiných než ruských zdrojů,“ říká Jiří Karlík. „Evropské terminály umožňují importovat propan prakticky odkudkoliv, z USA, Kataru a dalších zemí. Stejně tak propan-butan, který se získává při rafinaci ropy v tuzemsku, nemá díky napojení rafinerie v Kralupech na ropovod Ingolstadt zdroj v Rusku,“ uzavírá Karlík.