EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Dřevěné domy jsou v kurzu. Proč?

 


 

Za rok 2015 bylo v České republice dokončeno celkem 13 412 rodinných domů, z toho pak bylo celkem 1 791 dřevostaveb. Prakticky každý sedmý nový rodinný dům postavený v roce 2015 je dřevostavba,“ říká Vratislav Blaha, předseda Asociace montovaných domů. Přitom ještě v roce 1999 bylo dokončeno pouhých 92 dřevěných rodinných domů a na trhu rodinných domů se dřevostavby podílely pouze 1,12 procenty.

V loňském roce překročil již podíl dřevostaveb 13 procent, což ve srovnání s rokem předchozím představuje nárůst o 40 procent. „Od loňského roku registrujeme výrazně zvýšenou poptávku po dřevostavbách na klíč,“ vysvětluje Tomáš Veselý ze společnosti VEXTA. „Největší poptávku sledujeme v Praze a Středočeském kraji, následně pak v Plzeňském kraji,“ doplňuje Tomáš Veselý. V letošním roce by pak měl podíl dřevostaveb přesáhnout 15 procent. 

Výhody moderních dřevostaveb

Výstavbě dřevěných domů nahrává hned několik faktorů. Kromě výhodných hypotečních úvěrů a nižší pořizovací ceny je to také možnost získat finanční prostředky na pořízení nízkoenergetického bydlení z programu Nová zelená úsporám. Stavby ze dřeva mají nižší energetickou náročnost než stavby z tradičních materiálů, a je proto snažší v programu uspět. Navíc vzhledem k rostoucím cenám energií jsou budoucí úspory nepřehlédnutelné. 

„Klientům zároveň vyhovuje rychlost výstavby, díky které majitelé ušetří část peněz, které by padly na provoz současného bydlení a splácení hypotečního úvěru na nový dům,“ dodává Tomáš Veselý. Stavbu ze dřeva lze postavit do tří měsíců bez ohledu na počasí a teploty. Vzhledem k výstavbě formou „suché technologie“ je možné stavět celý rok.

Rekonstrukci potřebuje po dvaceti letech jakákoliv stavba. Konstrukce a použité materiály dřevostaveb umožňují mnohem snažší opravy. Dřevo navíc dýchá, pohlcuje pachy a udržuje ideální vlkost vzduchu v domě.

REKLAMA

Obavy z ohně či dřevomorky

Dřevěný dům ale vyžaduje dobrou péči. Pokud ji majitel opomíjí, může se připravit například na množení plísní. Otázkou ale zůstává životnost staveb ze dřeva. Pokud dřevo nenapadne dřevokazný hmyz či houba, mohou tyto stavby přetrvat i staletí.

Houbám ani hmyzu se ale nedaří v suchém prostředí. Alfou a omegou dlouhé životnosti dřevěných staveb je tedy vlhkost. Důležité je udržet nízkou vlhkost v konstrukcích dřevěné stavby. Materiály a metody stavebníků proti vlhkosti používané v dnešní době napomáhají dřevostavbám uniknout zubu času.

Lehké dřevěné konstrukce mají navíc menší tepelně akumulační schopnosti. V zimě pak po vypnutí topení teplota klesá rychleji než v jiných domech.

Moderní dřevěné konstrukce jsou i přes předsudky velmi odolné proti požáru. Důvodem je zuhelnatělá vrstva, která vzniká při požáru na povrchu upravených materiálů, která brání okysličování a potažmo tedy hoření. Větším  rizikem může být tedy spíše případné vzplanutí nábytku, záclon či kuchyňských spotřebičů.

REKLAMA

Dřevostavba nemusí být srub

Dřevostavby vidí lidé často pouze jako srub. V dnešní době ovšem moderní technologie umožňují výstavbu dřevěných domů, které pouhým okem od tradičních staveb nerozlišíte. Strach vyzkoušet netradiční stavební materiály postupně ustupuje a do popředí se dostávají ekonomické a ekologické aspekty dřevostaveb.

Připravenost technologií dokazuje i plánovaná stavba nejvyššího dřevěného mrakodrapu. Osmdesátipatrový mrakodrap s názvem Oakwood Tower by měl vyrůst v Londýně a dosahovat by měl do výšky až tři sta metrů.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Starší rodinné domy zřejmě dosáhly svého cenového dna

Ceny starších rodinných domů jsou meziročně nižší o jedno až deset procent. Analýza společnosti FérMakléři.cz ukázala největší zlevnění metru čtverečního v Hradci Králové, a to o 6700 korun za m2. Lidé tak v tomto městě mohli koupit starší dům o rozloze 150 m2 o zhruba jeden milion korun levněji. V Brně šly ceny dolů o 7 procent, v Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *