Expert varuje. Pozor na slevy u hypoték. Raději si vše přepočítejte
Jak se podle vás budou nadále vyvíjet úrokové sazby u hypoték?
Tuhle otázku slýchám poslední rok a je to vždy ožehavé téma. Po období, kdy se zdálo, že úrokové sazby již nemají kam klesnout, stejně nakonec k poklesu došlo. Domnívám se tedy, že moc prostoru směrem dolů již není. Sazby by mohly jít ještě níže za předpokladu, že by ECB začala půjčovat komerčním bankám za záporné sazby. Banky by tedy v podstatě dostaly „zaplaceno“ za to, že si půjčují a zároveň by musely splnit podmínku, že se peněz do nějaké doby zbaví. Nicméně situace je taková, že by se měly úrokové sazby zvedat v momentě, kdy ČNB ukončí oslabování koruny vzhledem vůči euru.
Kde vidíte pomyslné a již mnohokrát zmiňované dno úrokových sazeb?
Muselo by dojít k vypsání záporných úrokových sazeb ECB. Tomuto kroku příliš nevěřím. Dno vidím v současné situaci, další pokles nepředpokládám.
Jakou hypotéku byste momentálně doporučil? Například i s desetiletou fixací?
Doporučuji využít kombinaci hypotéky s vlastním kapitálem, nebo dozajištěním jinou nemovitostí. Fixaci bych doporučil pětiletou, protože zde klient dosáhne nejlepšího poměru mezi sazbou a fixovaným úrokem. U desetileté by většina bank nabídla vysoký úrok, protože ani v bance nikdo neví, jaká úroková sazba v těchto dobách bude, proto ji nedoporučuji.
Pokud by došlo k tomu, že by za pět let úrok významně vzrostl, je možnost využití floatové (proměnné) sazby, která se mění podle právě vypsané sazby pribor. Klientům, kteří mají v současné době floatovou sazbu doporučuji svou hypotéku co nejdříve zafixovat. Důvodem je to, že floatové sazby se mění až cca 2 měsíce po změně fixních. To znamená, jakmile se změní sazby pribor, je již pozdě na fixování, protože nabídnutá sazba bude vyšší.
Na co by si klienti měli dát pozor při výběru hypotečního úvěru?
Jednoznačně na marketing. Nejvíce by si lidé měli dát ale pozor na slovo SLEVA! Banky dobře vědí, na co klienti slyší, proto sousloví „sleva na úrokové sazbě“, nebo „sazba od“ vidíme na každém kroku. Sleva bývá zpravidla za něco. To něco může obsahovat převedení účtu k bance, kde klient žádá o hypotéku, pojištění nemovitosti u předem vybrané pojišťovny, úvěrové, či životní pojištění, stavebního spoření, či penzijního fondu atd. Výjimka, kdy banka za slevu nic nechce je, pokud bude mít klient konkurenční nabídku jiné banky, nebo přijde s finančním poradcem.
REKLAMA
Nejlepší ukazatel pro porovnání výsledných sazeb je měsíční splátka úvěru a celková sumarizace nákladů spojených s vyřizováním hypotéky (odhad, zpracování, návrh na vklad atd.).
Kdo je Petr Mikšíček
Financemi se zabývám téměř 9 let, z toho 4 roky ve Fincentru. V době mého začátku spolupráce s Fincentrem jsem úspěšně dokončil VŠFS v Praze obor pojišťovnictví. Mou vizí je přispět ke zlepšení vědomí o finančním poradenství u klientů. Tuto vizi se snažím naplnit komplexní a profesionální službou pro klienta a dobrým výběrem lidí, kteří se nebojí na sobě tvrdě pracovat a naši práci duplikovat.