EUR 25.160

USD 22.162

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.160

USD 22.162

Text: Petr Zámečník

21. 05. 2014

Fincentrum Hypoindex duben 2014: Čerstvý rekord pokořen

 


 

Průměrné úrokové sazby hypoték dle Fincentrum Hypoindexu opět padají. Rekordní hladina z předešlého měsíce je přepsána sazbou 2,88 %. Sazby tak úspěšně otestovaly předchozí dno a odepsaly dalších 0,05 procentního bodu. Meziročně úrokové sazby klesly o 0,2 procentního bodu.

Výrazné snížení úrokových sazeb hypoték pocítí především domácnosti na svých rodinných rozpočtech. Klient, který před pěti lety čerpal hypoteční úvěr ve výši 1 mil. Kč za průměrnou úrokovou sazbu, ho mohl v dubnu refinancovat (či refixovat) s průměrnou úsporou 1 411 Kč měsíčně při zachování 20leté splatnosti. Ušetřil by tím na splátce přes 20 %.

Graf 1: Fincetnrum Hypoindex

fincentrum-hypoindex-duben-2014Jak dlouho může pokles sazeb ještě pokračovat? V loňském roce úrokové sazby hypoték prohlubovaly rekordní úrovně od března do června. Nyní jsou ale již extrémně nízké a ani Česká národní banka od intervencí na měnovém trhu neuskutečnila kroky k dalšímu snižování sazeb.

„S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami, přičemž i v květnu přišla další vlna snižování sazeb. Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, a dodává: „5leté fixace do 2,5 % již nejsou žádná rarita a jedna z bank aktuálně láká na sazby do 2 % na 2leté fixaci.“

Počet poskytnutých úvěrů v dubnu meziročně poklesl o 4,3 % na 7193, přesto jejich objem zůstal nezměněn na 11,914 mld. Kč (fakticky se jednalo meziroční o růst objemu o 8 mil. Kč). Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak vzrostla meziročně o 4,5 % na 1 656 386 Kč.

Novinky na hypotečním trhu

V uplynulém měsíci byl dobojován souboj o poplatek za vedení úvěrového účtu, který se týká i hypotečních bank. Bitvu u Ústavního souduNejvyššího soudu vyhrály banky a poplatek je v Česku na rozdíl od Německa legální. Válka ale ještě není zdaleka dobojována.

Německý Spolkový soudní dvůr prohlásil před několika dny za nezákonný poplatek za sjednání úvěru. I ten české hypoteční banky mnohdy využívají a odpouštějí ho buď v rámci akčních nabídek, nebo v případě refinancování starší hypotéky. České soudy se k jeho zákazu ovšem mohou postavit obdobně jako k poplatku za vedení úvěrového účtu a ponechají ho v sazebnících bank.

Mnohem tvrdší dopad ovšem bude mít nová regulace Evropské komise. Ta zakáže od března 2016 účtovat poplatek za mimořádnou splátku hypotečního úvěru ve výši přesahující skutečné náklady banky. A české banky tento poplatek mají v sazebnících skutečně štědrý. Dosahuje až 5 % za každý započatý rok zbývající do konce fixace úrokové sazby. Splatí-li klient úvěr dříve, vydělá tak banka minimálně o 73,6 % více oproti současným průměrným úrokovým sazbám, než kdyby klient pokračoval v řádném splácení.

Akce hypotečních bank

GE Money Bank prodloužila do konce května svou akci jarních hypoték. V rámci ní mohou zájemci získat hypoteční úvěr přesahující 2 mil. Kč za sazbu od 2,79 % fixovanou na 3 nebo 5 let.

K významnému snížení sazeb hypoték přistoupila v závěru dubna Sberbank v rámci akce „Sberbank hypoteční dny“. Hypotéku s poplatkem 1 Kč a úrokovou sazbou od 2,59 % měla nabízet do 15. května, ovšem tato nabídka platí i nadále.

Tabulka 1: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex duben 2014

Doba fixace

Všechny fixace

Fincentrum Hypoindex

2,88 %

Změna oproti minulému období (b.p.)

–5

Průměrná výše hypotéky

1 656 386 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 20 let

5 488 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 15 let

6 850 Kč

Účelovost úvěrů

 

Podíl úvěrů na koupi celkovém počtu úvěrů

57 %

Podíl úvěrů na výstavbu celkovém počtu úvěrů

18 %

Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů

24 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/)

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Růst stavebnictví pokračuje, ale…

Oživení stavebnictví je skvělou zprávou pro celou ekonomiku, protože jde o klíčové odvětví pro budoucí rozvoj ČR, a zároveň má i jeden z největších multiplikačních efektů. Je proto potřeba vytvořit podmínky k tomu, aby stavebnictví mohlo prosperovat dlouhodobě. Nejde přitom jen o často zmiňované rychlejší povolování staveb.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 04. 2025

Swiss Life Hypoindex: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace

V dubnu 2022 to bylo naposledy, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Přesně po třech letech nad ní stále zůstávají, byť nejtěsnějším možným způsobem. V dubnu 2025 totiž Swiss Life Hypoindex po dalším velmi mírném poklesu uzavřel na hodnotě 5,01 %. V současné době banky nabízejí nejvýhodnější sazby […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

09. 04. 2025

Investice do nemovitosti, která by vás asi nenapadla

Pro stále širší okruh obyvatel Česka je pořízení vlastního domu či bytu nedostupné. Jak kvůli neustálému a markantnímu růstu cen nemovitostí, tak kvůli přetrvávajícím poměrně vysokým úrokovým sazbám hypoték. Ty nemusí výrazněji klesnout ani letos, ba dokonce ani v příštích letech. Existují však i tak způsoby, jak do nemovitostí investovat, aniž by člověk musel disponovat miliony […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 04. 2025