Hrozí drastické zvýšení poplatků na katastru
Zvýšení poplatků na katastru opět na stole
Je to téměř rok, co poslanecká sněmovna zamítla vládní návrh zákona na zvýšení poplatků za vklad do katastru nemovitostí. Poplatek se měl tehdy zvýšit až čtyřnásobně.
Vláda v demisi schválila opět návrh zákona na zvýšení poplatků za vklad na katastru nemovitostí navržený tentokrát skupinou poslanců v čele s ministrem zemědělství Gandalovičem. Jedná se v podstatě o totožný návrh s tím rozdílem, že poplatek se zvýší mírněji, než bylo zamýšleno původně. I tak by tato změna znamenala několikanásobné zvýšení současného poplatku.
Poplatek se má zvýšit fakticky o 70 až 120 %
A vláda jde na to chytře. Neoznamuje zvýšení poplatku například z 500 na 1 100 Kč, což bude častá výše poplatku za vklad, ale poplatek tzv. rozfázuje. To znamená, že se bude nově platit za každou položku, která se převádí. Pokud tedy bude převáděn rodinný dům, pak místo současných 500 Kč za převod domu s pozemky zaplatíte základní poplatek 500 Kč + 300 Kč za převod pozemku, na kterém dům stojí, + 300 Kč za převod pozemku se zahradou. Celkem tak zaplatíte za úplně stejný převod 1 100 Kč, tedy dvakrát více než nyní. Pokud bude převáděn byt, pak místo současných 500 Kč zaplatíte 500 Kč + 300 Kč za podíl na pozemku, na kterém dům s bytem stojí, tedy celkem 800 Kč.
V některých případech může poplatek za vklad na katastrálních úřadech činit i 20 000 korun, což je maximální částka výše tohoto poplatku.
V krizi je pro stát každá koruna dobrá
Je poměrně neetické, že se fakticky totožný návrh v tak krátké době opět předkládá poslanecké sněmovně. Je zde vidět velký zájem a tlak na zvýšení poplatků na katastrech, který je odůvodňován nutností financovat vybranými poplatky digitalizaci katastrálních map. To se však děje již dnes a za zvýšením poplatků tak můžeme hledat především nutnost vylepšit finanční situaci státu v době hospodářské krize.
REKLAMA
Poplatek v ČR patří k nejnižším v Evropě
V současnosti dle srovnávacích průzkumů patří poplatek na katastrálních úřadech v hodnotě 500 korun k nejnižším v Evropě. V sousedních zemí je pravidlem, že veškeré náklady na provoz katastrálních úřadů je financován většinou právě z výnosu poplatků za zápisy.
Například v Německu zaplatíte za převod rodinného domu až 400 EUR, v Rakousku se zase platí podíl z ceny nemovitosti, konkrétně 1 %. Na Slovensku zaplatíte za převod nejčastěji 72 EUR (cca 1 800 Kč).
Článek vyšel též na serveru Mojepoplatky.cz