Hypoték se dělá méně. Objemy však stále ještě rostou
V květnu bylo podle čerstvých dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 203 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 16,487 miliard korun. Zatímco v objemu hypoteční trh stále ještě roste – meziročně o 3,5 %. V počtu sjednaných hypoték květen přinesl očekávaný pokles. Oproti loňskému roku počet sjednaných hypotečních úvěrů klesl o 11,1 %.
„Vzhledem k tomu, co se všechno se událo v posledních měsících v souvislosti s šířením koronaviru, není pokles počtu sjednaných hypoték žádným překvapením. Nejistota zpočátku koronakrize ohledně budoucího vývoje dopadla na poptávku po hypotékách a tento propad se nyní se zpožděním propisuje do reportovaných počtů reálně sjednaných hypoték. Na straně poptávky však už vidíme spolu s postupným uvolňováním protiepidemických opatření a poklesem sazeb pozitivní trend a znatelné oživení zájmu o úvěry na bydlení.“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Důvodem nárůstu objemu sjednaných hypoték, ač počty úvěrů klesají, je rostoucí průměrná výše úvěru. Ta vzrostla meziročně o 375 000 Kč na 2,658 milionu korun, což je nejvyšší hodnota v historii měření. Růst průměrné výše úvěru podle všech indicií souvisí s růstem cen v ekonomicky silných oblastech ČR a výstavbou nových bytů a rodinných domů.
Nabídkové sazby míří ke 2 procentům
V souladu s našimi očekáváními, která odvíjíme od vývoje indexu nabídkových sazeb hypoték, klesla v květnu i průměrná úroková sazba v květnu realizovaných hypoték měřená FINCENTRUM HYPOINDEXem. Hodnota tohoto indexu klesla meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na 2,30 %. Korelaci s naším indexem ilustruje následující graf. Index nabídkových sazeb GOFI nyní v půli června má za sebou další výrazný pokles a blíží se 2procentní hranici, v grafu jeho aktuální hodnota však není zobrazena, protože měsíc ještě neskončil.
Úroky na spořících účtech klesají. Zájem o stavební spoření roste
Stavební spořitelny v květnu sjednaly meziročně o třetinu více nových smluv. Celkově 50 132 ks. Znatelně narostla i celková cílová částka sjednaných smluv, která v uplynulém měsíci činila 20,7 mld. Kč (y/y +19,9 %). Větší nárůst zájmu o stavební spoření je podle našeho názoru především důsledkem snižování úrokových sazeb na spořících účtech.
Úvěrová produkce stavebních spořitelen byla v květnu již také zasažena protikoronavirovými opatřeními. Počet sjednaných úvěrových smluv klesl meziročně o 15 procent. Celkem jich stavební spořitelny sjednaly 4 353 ks (y/y – 15,6 %). Objem úvěrů však stejně jako u hypoték meziročně meziročně vzrostl o 12,3 % na 4,964 mld. Kč. Průměrně si lidé ve stavebních spořitelnách v květnu půjčili 1 140 363 Kč, což je o 283 000 korun více než loni ve stejném období.
REKLAMA
O dalším vývoji rozhodne míra nezaměstnanosti
V součtu za uplynulých 5 měsíců poskytly banky a stavební spořitelny úvěry za 114,2 mld. Kč, což je téměř identická čáska jako v silném roce 2018 a o 28 mld. Kč více než v roce loňském.
„Bankám i spořitelnám se vydařilo 1. čtvrtletí a negativní dopady koronaviru jsou zatím o něco menší, než se očekávalo. Klíčové však nyní bude, jak zpomalení ekonomiky dolehne na příjmy českých domácností a zaměstnanost,“ uzavírá Libor Ostatek.
* v datech není obsažena produkce mBank, Oberbank, Fio banky, WSPK a Creditas
Zdroj: Golem Finance, banky, hypoindex.cz, stavebky.cz, ČTK