Hypotéky regulaci nepotřebují. Větší škodu může napáchat životní pojištění
Zpřísňování pravidel u hypoték je v podstatě zbytečné. „V České republice již dnes existují pro zprostředkovatele hypoték jasně daná pravidla. Hypotéka je komplexní a relativně složitý produkt, u kterého nedochází k významnému počtu pochybení ze strany zprostředkovatelů. Jakékoli zpřísňování podmínek pro finanční poradce proto považujeme za zbytečné,“ uvádí Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.
V hypotékách se lidé trochu vyznají. Dohled nepotřebují
Například životní pojištění a jeho podmínky, cenu a sazbu v podstatě nikdo neřeší, přitom se tady dá napáchat víc škody než u hypoték. V hypotékách se lidé přeci jen o něco víc orientují než například v životním pojištění. Když někomu poradce sjedná hypotéku za pět procent, tak se dá za tři nebo za pět let refinancovat, kdežto u životního pojištění nic takového není.
„Vyvlastnění nemovitosti v pravidlech Evropské unie je až ten nejzazší případ. Jenže teorie a praxe je leckdy velký rozdíl. Banky dneska nechtějí nemovitosti zabavovat, spíše se snaží přeprodat pohledávku. Banky se kvůli tomuhle mohou dostat do problémů. Protože když klient ukáže dobrou vůli hypotéku splácet, banka bude mít svázané ruce a nebude s tím nic moc dělat,“ říká Zbyněk Prim, exkluzivní poradce a lektor na hypotéky pro společnost Fincentrum. A dodává, že náklady pak ponese banka a otázkou je, do jakých poplatků a sazeb takovou kompenzaci promítne. Jak to s pravidly nakonec bude, je zatím ve hvězdách. Jejich konkrétní znění není zatím dáno.
Zatím víme, že nová pravidla podle evropského komisaře pro vnitřní trh Michela Barnier podpoří zodpovědné praktiky při poskytování hypoték. „Spotřebitelé konečně získají ochranu, kterou si zaslouží. Budou lépe informováni, takže si budou moci vybrat hypoteční produkt, jenž bude nejlépe vyhovovat jejich potřebám a bude mít nejvýhodnější finanční podmínky. Budou si přitom vědomi rizik, která podstupují,“ řekl Barnier.
Změnu v poskytování hypotečních úvěrů zrovna nevítá také Hypoteční banka a dokládá to statistikou. „Vývoj podílu rizikových úvěrů je po určitém nárůstu v letech 2008–2010 již definitivně stabilizován, a to třetím rokem. V kontextu s celoevropským srovnáním vychází ČR spíše jako země s konzervativnější mírou zadlužení obyvatelstva, zároveň s ohledem na fakt, že pokud se vůbec dá hovořit o předlužení, pak je to otázka velmi nízkého procenta domácností, které jsou tomuto nepříjemnému faktu vystaveny,“ uvedla pro server Hypoindex.cz Kateřina Krásová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
REKLAMA
Pravdou je, že lidé mají spíše problémy se splácením spotřebitelských úvěrů a drobnějších půjček. Hypotéku splácí bez problémů kolem 95 procent klientů. Většina lidí totiž nechce ohrozit svůj domov a střechu nad hlavou.
EU se bojí další hypoteční krize
Pro regulaci hypoték však mluví krize, kterou začalo poskytování hypotečních úvěrů lidem, kteří ji od počátku nezvládali splácet. Nová pravidla pro hypoteční úvěry by mohla být pro klienty i přínosem. Měla by totiž lidem pomoci lépe se vyznat v nabídkách hypotečních úvěrů. Jaký dopad to bude mít pro banky, zatím finanční domy vyhodnocují. „Zatím se s tou novelou seznamujeme a vyhodnocujeme její případné dopady, proto zatím neumíme odpovědět,“ řekl Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
Banky ale pravděpodobně čeká větší komunikace s klientem. V případě, že se někdo dostane do finančních problémů a nebude moc úvěr splácet, banky s ním budou muset mít větší trpělivost než dosud. Od té doby, co začnou nová pravidla platit, zabavování nemovitostí bude složitější a zdlouhavější.