EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Zámečník

27. 02. 2018

0 komentářů

Inflace roste… vyplatí se ještě stavební spoření?

 

Stavební spoření je vysoce bezpečný produkt nabízející stabilní zhodnocení a státní příspěvek. Vyplatí se ale i při rostoucí inflaci?

Loading



 


Stavební spořitelny musely snížit úrokové sazby z vkladů stejně jako všechny ostatní banky. Inflace ale byla extrémně nízká, a tak i nízko úročené vklady mohly reálně vydělávat. České národní bance (ČNB) se měnovou politikou podařilo inflaci rozhýbat. Průměrná inflace za rok 2017 dosáhla na 2,5 % a ceny pokračují v růstu i v letošním roce.
Úroky z vkladů na spořicích účtech začínají alespoň u některých bank ožívat. Stavební spořitelny se ale zatím drží zkrátka. Vyplatí se uzavřít stavební spoření nyní, nebo je vhodnější ještě nějaký čas počkat?
Výnos stavebního spoření je složen z úroku, případných bonusů a státního příspěvku. Naopak je snížen o poplatky (zejména za uzavření a vedení smlouvy). A úrok u stavebních spořitelen je tak nízký, že spořitelny raději uvádějí maximální „efektivní úrok“, který je nadopován státním příspěvkem. Jen s ním se zhodnocení po uhrazení nákladů účtu vyšplhá nad inflaci.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška)

Liška nabízí do 31. března 2018 uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou 200 tis. Kč pro děti a mladé do 26 let bez poplatku za uzavření smlouvy. Ten je standardně ve výši 1 % z cílové částky a mladí ho hradí pouze z cílové částky nad 200 tis. Kč.
V tomto případě se jedná skutečně o slevu z poplatku. Dříve ČMSS hojně využívala systém, kdy požadovala poplatek uhradit a následně ho celý či z části vrátila zpět na účet stavebního spoření.
Při využití akce „Dítě“ uvádí Liška efektivní zhodnocení až 3,5 % ročně po dobu 6 let. Do výpočtu zahrnuje přiznanou prémii, státní příspěvky a úrokový bonus za 6 let spoření a naopak odečítá poplatky spojené se stavebním spořením. Jediné, co zahrnuto není, je daň z příjmů z úroků, která činí 15 % a efektivní úrok o něco sníží.
U ostatních smluv ČMSS uvádí efektivní úrok až 3,4 % ročně. Odpuštění poplatku za uzavření smlouvy tak při optimálním spoření znamená přilepšení klientovi o 0,1 procentního bodu k výnosu.
Přehled úrokových sazeb bude klient na stránkách hledat marně. Stále ale platí, že klient může získat vyšší zhodnocení, pokud pravidelně spoří po dobu 6, resp. 9 let.

Modrá pyramida (MPSS)

Modrá pyramida u svého Moudrého spoření uvádí efektivní zhodnocení 3,37 % při pravidelné roční úložce 20 tis. Kč se započítáním státního příspěvku i odečtení veškerých poplatků. U spoření Mopísek pro děti do 10 let (a pro seniory nad 55 let věku) efektivní zhodnocení díky nulové úhradě za uzavření smlouvy roste dle spořitelny na 3,76 %. Limitem je cílová částka 150 tis. Kč, resp. 200 tis. Kč pro seniory.
U spoření Mopy Junior MPSS efektivní zhodnocení neuvádí. Mladí lidé od 11 do 21 let nicméně získají slevu na poplatku ve výši 50 % až do cílové částky 150 000 Kč.
MPSS představuje výjimku, která odkazuje ze svých stránek i úrokový lístek. Z něj se klient dozví, že základní sazba činí 0,5 % a k ní může získat dalších 0,5 % do naspořené sumy 300 tis. Kč, pokud ročně naspoří alespoň 6 % cílové částky. Tato možnost platí pro všechny tarify.

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS)

RSTS na svých stránkách uvádí efektivní zhodnocení až 3,6 % ročně. Blíže ale nespecifikuje, jak k dané částce dospěla. Uvádí nicméně u spořicího tarifu „garantovaný úrok“ 1 % ročně a u úvěrového tarifu 0,1 % ročně.
Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření může klient u RSTS ušetřit až 50 % poplatku za uzavření v případě, kdy smlouvu sjedná přes internet. V úvodním formuláři, kam klient vepisuje veškeré své údaje, ale není možné zvolit mezi úvěrovým a spořicím tarifem, a také se nedozví, s jakou úrokovou sazbou se chystá smlouvu uzavřít…
Pro klienty, kteří do 31. 3. 2018 podají žádost o úvěr HYPOsplátka, připravila spořitelna možnost získání prémie 4 000 Kč, pokud včas začnou úvěr čerpat a ke smlouvě přiloží správný voucher. Prémii ale klient nezíská celou – 15 % z ní si vezme stát formou daně z příjmů.

Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS, Buřinka)

Buřinka uvádí efektivní zhodnocení až 3,4 %. Ani ona neuvádí, co do částky zahrnuje a co nikoli.
Při uzavření smlouvy online má možnost klient získat slevu až 3 505 Kč, neboť místo 1 % z cílové částky zaplatí vždy 495 Kč. Klient se sice dozví, kolik uspoří, ale opět chybí informace o výši úrokové sazby i při úvodních informacích k uzavření smlouvy.
Jako bonus může klient SSČS získat slevu od některého ze smluvních partnerů spořitelny, mezi nimiž jsou dodavatelé téměř všeho, co je potřeba k rekonstrukci či výstavbě bydlení.

REKLAMA

Wüstenrot – stavební spořitelna (WSTS)

WSTS uvádí u svého stavebního spoření ProSpoření efektivní zhodnocení až 3,95 %. Co efektivní zhodnocení zahrnuje a co naopak ne, spořitelna neuvádí.
Zároveň k efektivní sazbě Wüstenrot přikládá i úročení, které činí 0,5 % s možností získání bonusu dalších 0,7 %, pokud klient ročně spoří v rozmezí od 6 % do 9 % cílové částky a neuzavře smlouvu o úvěru. Smlouva ale nesmí být předčasně ukončena – a to ani z důvodu exekuce.
Děti a mladí do 24 let mohou získat bonus 3 000 Kč v programu Wüstenrot Kamarád+, pokud uzavřou smlouvu na 300 000 Kč a do 4 měsíců vloží alespoň 3 000 Kč. U programu Wüstenrot Kamarád jsou podmínky obdobné, jen cílová částka činí 150 000 Kč a nutné je vložit 1 500 Kč na získání slevy na poplatku 1 500 Kč. U obou programů WSTS uvádí efektivní zhodnocení také až 3,95 %…

Vyplatí se stavební spoření?

Stavební spořitelny uvádějí efektivní zhodnocení při spoření od 3,37 % do 3,95 %. Při inflaci 2,5 % ročně tak přinese reálný výnos až od 0,87 % do 1,45 %. Toho ale klient dosáhne pouze při splnění veškerých podmínek pro zvýhodnění a bonusy smluv – a navíc při optimálním průběhu spoření.
Hlavní díl zhodnocení představuje státní příspěvek. Ten je ale připisován pouze z nových vkladů. Jeho relativní váha tak s postupem času klesá. Smlouvu je proto optimální využívat 6 let. Po překročení této doby efektivní zhodnocení klesá.
Pro klienty vyžadující vysokou míru jistoty je stavební spoření jedno z nejlepších řešení uložení prostředků. Pokud je ale klient ochoten částečné riziko přijmout, nabízí se lepší formy zhodnocení peněz na srovnatelnou dobu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Podmínky pro koupi bytu se budou zhoršovat. Cenový růst zrychluje, hypotéky zlevňují jen pomalu

Podle aktuálně zveřejněných čísel ČSÚ bylo v září v Praze povoleno 1190 bytů v nových bytových domech a od začátku roku jich dostalo zelenou celkem 5270 . To je meziroční nárůst o 76 %. Na první pohled skvělá zpráva. O to víc, že se už po třech čtvrtletích povolilo dokonce více bytů než za celý loňský rok. Při bližším zkoumání už je ale důvodů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 11. 2024

Swiss Life Hypoindex listopad 2024: Sazby hypoték klesají, ale pomaleji než hlemýždím tempem

Swiss Life Hypoindex v listopadu opět o něco klesnul. Je to ale v zásadě nepodstatná změna, která zájemcům o vlastní bydlení žádné viditelnější snížení splátek hypoték nepřináší. Marže bank v případě hypotečních úvěrů jsou aktuálně o přibližně čtyři desetiny procentního bodu vyšší, než je dlouhodobý průměr (více si můžete přečíst zde: Jak je to doopravdy […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *