EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Jak dlouho budou ještě sazby hypoték klesat?

 

Koronavirová epidemie přinesla vnější šok do šlapající české ekonomiky. Na několik měsíců zastavila větší část služeb i obchodů, zavřela školy a v podstatě i nemocnice. Zastavila export a zatížila český státní rozpočet nevídanými částkami. A taky řádně zamíchala hypotečním a realitním trhem.

Loading



 


Banky začaly hypoteční sazby snižovat už během dubna. To dvouprocentní hranici prolomila Fio banka a UniCredit Banka, přidaly se tak k mBance a k nejlevnějším hypotékám na trhu. Sazby se u těchto hypoték pohybovaly pod 2% hranicí. I tak se ale neočekávalo, že by banky v dohledné době začaly hromadně snižovat. Prostor pro to sice byl, ale na druhé straně zůstávala stále nejistá situace na hypotečním trhu. Banky se musely vyrovnat s odkladem splátek a také s novým provozem během koronavirové epidemie a celostátní karantény.
Prostor pro další snižování ale bankám rozhodně nabídla Česká národní banka. Ta snižovala klíčové úrokové sazby už během března a k dalšímu poklesu pak došlo na začátku května, kdy se z 1 % snížila 2T repo sazba na 0,25 %, což představuje v podstatě technickou nulu. Zároveň členové bankovní rady vyjádřili ochotu jít v případě potřeby ještě níže, dokonce až do záporných sazeb. Ekonomika totiž bude potřebovat likviditu.

Jak klesaly úrokové sazby

Na květnové snižování klíčových sazeb pak zareagovali už i větší hráči na českém hypotečním trhu. Během května tak sazby snížila skupina ČSOB, Komerční banka i Česká spořitelna. Snižovala také Moneta nebo Creditas, dalšího snižování se nebála ani Fio banka. Úrokové sazby se nyní pohybují převážně mezi 2 % až 3 %, při krátké fixaci v některých bankách překračují 3 %. Ale tři banky (Fio, mBank, UniCredit) vám nabídnou dokonce sazby pod 2% hranicí.
A banky se snižování nebojí zatím ani v červnu. Air Bank nově ode dneška také nabízí hypotéky pod dvěma procenty. Stejně tak pod dvě procenta snížila úroky na HYPOsplátku Raiffeisen stavební spořitelna. Vypadá to, že na hypotečním trhu začínají banky bojovat o klienty. V uplynulých několika letech si totiž zvykly na velké prodeje a na neustálý růst celého trhu. Průměrná výše poskytované hypotéky se vyšplhala až na 2,6 milionu Kč. Měsíční objem poskytnutých hypoték dělal v dubnu 2020 téměř 18 mld. Kč. Více viz Fincentrum Hypoindex.

Trh doteď trhal rekordy

Tyhle objemy také bankám poskytovaly dostatečný zisk. Přitom zájemců o nové bydlení neustále přibývalo a hypoteční trh tak spolu s cenami nemovitostí v uplynulé dekádě rostl. Tomu je teď ale nejspíš konec. Disponibilní příjmy domácností během pandemie poklesly a do budoucna jsou značně nejisté. Nejspíše se blíží doba, kdy banky začnou mnohem více bojovat o každého nového klienta i o každou refinancovanou hypotéku. Prostor jim pro to pravděpodobně vytvoří opět ČNB, která základní úrokové sazby bude pravděpodobně dále snižovat.
Na druhou stranu se ale všechny subjekty na hypotečním trhu budou muset vyrovnat s dobou plnou nejistot. A je možné, že poskytnutých hypoték bude nakonec méně, protože banky budou přísněji posuzovat bonitu zákazníků.
Kde kdo se navíc snaží dále podpořit poptávku na realitním a hypotečním trhu. ČNB snížila limity pro úvěrování a nově získáte až 90% hypotéku. Ministerstvo financí zase připravuje zrušení daně z nabytí nemovitosti, aby kupující při nákupu ušetřil ona 4 % pro stát. Tato opatření a jejich dopad na realitní trh jsou ale zatím dost nejistá. Zaprvé pokud nebudou mít kupující peníze a dostatečnou bonitu, tak hypotéku stejně nezískají a nové bydlení si nekoupí. A zadruhé pokud budou banky dále snižovat hypoteční sazby, tak bankovní klienty sice přilákají, ale zisky se jim nejspíš příliš zvedat nebudou.

Jak dlouho budou hypoteční sazby ještě klesat?

Dá se ale zatím očekávat, že hypoteční sazby budou nejspíš ještě dále klesat. Minimálně u menších hráčů na hypotečním trhu, kteří se budou přizpůsobovat tahu ostatních. Je tak možné, že už můžeme vyhlížet dobu, kdy hypoteční sazby budou nejen pod 2% hranicí, ale kdy se budou dále přibližovat 1 %. Hlavně pokud bude ČNB pokračovat v politice snižování úrokových sazeb i nadále.
Tohle období ale nejspíš nebude charakteristické dalším růstem hypotečního trhu. A dá se čekat, že jak celkové objemy hypoték poskytnutých za měsíc, tak i průměrná výše hypoték začnou stagnovat a postupně dále klesat. K tomu přispěje i momentální stagnující situace na realitním trhu. Průzkum například ukázal, že je snadnější uvažovat o rekonstrukci, než zvažovat nové bydlení. A žádost o novou hypotéku si pravděpodobně spousta domácností ještě dvakrát rozmyslí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

ČNB opět snížila sazby

Po listopadovém zasedání ČNB opět snížila sazby, jaký je výhled pro hypotéky?

Na listopadovém zasedání 7. listopadu 2024 Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,0 %, diskontní sazbu na 3,0 % a lombardní sazbu na 5,0 %. Hlavním důvodem tohoto kroku byla stabilizace inflace, která se již přiblížila cílovému pásmu ČNB. A podpora domácí ekonomiky, která čelí negativním vlivům vnějšího […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Swiss Life Hypoindex listopad 2024: Sazby hypoték klesají, ale pomaleji než hlemýždím tempem

Swiss Life Hypoindex v listopadu opět o něco klesnul. Je to ale v zásadě nepodstatná změna, která zájemcům o vlastní bydlení žádné viditelnější snížení splátek hypoték nepřináší. Marže bank v případě hypotečních úvěrů jsou aktuálně o přibližně čtyři desetiny procentního bodu vyšší, než je dlouhodobý průměr (více si můžete přečíst zde: Jak je to doopravdy […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 11. 2024

ČNB opět snížila sazby

Kolik důvodů mají hypotéky ke zlevňování?

V říjnu podle dlouhodobého monitoringu úrokových sazeb na Hypoindexu, došlo k poklesu úrokových sazeb u tří bank na českém trhu. Sazbu pod pětiprocentní hranicí tak v současné chvíli nabízí už více než polovina poskytovatelů hypoték a najdete ji u pěti z nich. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *