EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 10. 2022

0 komentářů

Jak koupit nemovitost v zahraničí?

 

Český realitní trh je nejspíše na svém vrcholu. Nemovitost se cenou vyšplhaly za poslední dva roky velmi vysoko a cena zatím klesat výrazně nezačala. Dá se sice čekat, že v dohledné době dojde k cenové korekci, ale spoléhat na to jeden nemůže. Navíc české hypotéky mají několikanásobně vyšší úrokové sazby, než jsou ty v eurozóně. Nabízí se tedy řešení. Koupit relativně levnější nemovitost v zahraničí a k tomu využít zahraniční hypotéku s levnější úrokovou sazbou. Je to vůbec možné?

Loading



 

Rozhodně to není nemožné. A evropský společný trh víceméně dost usnadnil jak nákup nemovitosti, tak i získání hypotéky na zahraničním trhu. Je ale nutné počítat, že to bude celkem náročný proces a že to nebudete tak jednoduché jak u nás v Česku.

Zahraniční pravidla pro nemovitostní trh

Většina zemí EU nijak neomezuje prodej nemovitostí pro české občany. Je ale nutno se připravit na to, že se prodej a následná držba nemovitosti řídí dle pravidel dané země. Je tak vhodné si nejdříve vytipovat lokalitu, kde byste nemovitost nejraději vlastnili a poté si najít dostatek informací, jaké například budete platit daně, jaké poplatky za převod nemovitosti, notářské poplatky, poplatky realitce a podobně. Abyste získali alespoň nějaký přehled o celkových nákladech.

Pokud navíc kupujete nemovitost jako investici a budete ji pronajímat na krátkodobý pronájem, je dobré si udělat alespoň menší představu také o tom, jak budete nemovitost spravovat a zda budete využívat služby nějakého místního správce. Také je dobré pamatovat na to, že letní sezóna není v evropských podmínkách nijak dlouhá, podle toho se bude samozřejmě odvíjet očekávaná výnosnost nemovitosti příjmu z pronájmu.

Každopádně platí, že mezi nejoblíbenější destinace pro nákup nemovitostí patří pro Čechy Chorvatsko, poté Španělsko, Francie a Rakousko. Právě rakouské Alpy nabízí dvojí sezónu a díky tomu může nemovitost generovat pronájem prakticky celý rok. Ceny jsou sice vyšší, ale zase to není moc daleko a návratnost investice je výhodnější.

REKLAMA

Jak budete za nemovitost platit

Pokud kupujete nemovitost v zahraničí, můžete si vybrat: budete platit v hotovosti, vezmete si českou hypotéku, vezmete si hypotéku v zahraničí. Pro nákup zahraniční nemovitosti v případě Čechů často platí, že ji kupují za hotové. Je to tak jednodušší, navíc řada kupujících bere zahraniční nemovitost spíše jako investici a podle toho si na to v investičním portfoliu vyčlení hotovost.

Na nemovitost v zahraničí si ale můžete i půjčit. A to jak u nás doma, tak i v místě nemovitosti. Pokud budete nákup financovat českou hypotékou, tak je to možné, pokud máte nemovitosti v Česku, kterou můžete zastavit. Za českou hypotéku totiž musíte ručit českou nemovitostí.

Při zahraniční hypotéce zase bohužel platí, že se na vás zahraniční banka bude dívat jako na cizince. A jako takového si vás bude důkladně prověřovat. Nejspíše také budete muset delší dobu hledat vhodnou banku, u které splníte podmínky, banka bude poté výrazně prověřovat vaše příjmy a nejspíše vám 100% hypotéku jen tak nedá. Na druhou stranu je ale pravda, že české hypoteční sazby se momentálně pohybují velmi vysoko a většina zemí eurozóny nabízí úrokové sazby výrazně nižší.

Nezapomeňte na daně

Krom samotného nákupu byste také měli sledovat daňové zákony dané země. Zatímco v Česku byla daň z nabytí nemovitosti před pár lety zrušena, tak spousta evropských zemí tuto daň stále vybírá. Nehledě na to, že budete muset platit pravidelně i daň z držení nemovitosti, která může být výrazně náročnější než česká daň z nemovitosti.

Budete rekonstruovat?

Samozřejmě se také nabízí to, že koupíte levnou zahraniční nemovitost v nepříliš dobrém stavu a tu zrekonstruujete. V takovém případě se ale připravte na to, že to nebude právě jednoduché. Ona rekonstrukce nemovitosti je hodně náročná disciplína i v českých podmínkách. V cizí zemi, kde se mluví cizím jazykem a kde ani trvale nebydlíte, to může být nad vaše síly.

U zahraniční nemovitosti tak zvažte nejen to, za kolik nemovitosti koupíte a kde na to vezmete, ale především praktické věci opravy a následné správy nemovitosti. To vše může být velmi časově a finančně náročné.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *