EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Daniel Mareš

25. 03. 2020

0 komentářů

Jak může koronavirus ovlivnit ceny nemovitostí

 

Na začátku roku byl předpoklad, že výhledově budou sazby hypoték růst. Nyní se objevují zprávy o tom, že by mohly naopak zlevnit. Může vývoj úrokových sazeb ovlivnit pandemie koronaviru?

Loading



 


Během roku 2019 průměrná úroková sazba hypoték klesala. Letos v lednu vzrostla jen minimálně. Kroky České národní banky (ČNB) ale úrokovou sazbu zvýšily, což bude mít na růst úrokových sazeb velký vliv. Alespoň se to tak čekalo.
Výše uvedené potvrzují únorová čísla, kdy úroková sazba vystoupala až na 2,42 procenta. Zvyšoval se i celkový objem poskytnutých hypoték.

„Po třech měsících poklesu zamířil objem poskytnutých hypotečních úvěrů opět vzhůru. Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl oproti lednu letošního roku o 1,683 miliardy korun a v meziročním srovnání si banky polepšily dokonce o více než 7,7 miliard korun. S celkovým objemem 18,593 miliardy korun se letošní únor přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 miliardy korun,“ dočteme se v pravidelném měsíčním hypoindexu společnosti Fincetrum, který sleduje nabídku většiny tuzemských bank.

Minulý týden pak ale došlo k prudkému poklesu mezibankovních sazeb. Důvodem jsou právě obavy z dopadu pandemie koronaviru a s tím spojená snaha centrálních bank podpořit ekonomiky uvolňováním likvidity. Například americká centrální banka (Fed) v neděli snížila základní úrokovou o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta a současně zahájila masivní kvantitativní uvolňování v celkovém objemu 700 miliard dolarů (16,5 bilionu korun). ČNB pak snižovala o půl procentního bodu.

Propad ekonomiky v souvislosti s bojem proti nynější pandemii povede k nárůstu rizika nesplácení úvěrů

Ekonom České spořitelny (ČS) a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa uvádí, že růst cen nemovitostí může být v blízké budoucnosti posilován mírným poklesem úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, který nejspíš nastane v nejbližších měsících v důsledku poklesu střednědobých mezibankovních sazeb.

„Na druhé straně však propad ekonomiky v souvislosti s bojem proti nynější pandemii povede k nárůstu rizika nesplácení úvěrů, což bude tlačit banky k větší opatrnosti při poskytování úvěrů. Navíc se dá očekávat pokles doposud silného sentimentu domácností, takže i samotní potenciální zájemci budou s koupí domu nebo bytu váhat více než doposud,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Michal Skořepa.

REKLAMA

Celkový dopad dění kolem nemoci COVID-19 na ceny nemovitostí tak bude nejspíš směrem k pomalejšímu růstu, nepůjde však o žádný dramatický zlom.

Přijde snižování hypotečních sazeb?

Analytička Partners Lucie Drásalová žádné snižování úrokových sazeb o hypotečních úvěrů neočekává. To samé potvrdila i většina bank. A Lucie Drásalová podotýká, že banky v současné době mají priority jinde – snaží se zajistit běžný provoz, snaží se minimalizovat osobní kontakt s klienty i mezi zaměstnanci, takže se snaží velkou část procesu převést na elektronickou cestu.

„Řeší spoustu dotazů svých klientů a jejich žádostí o snížení či odpuštění splátek. Snižování sazeb aktuálně není na pořadu dne. Je pravdou, že ČNB snížila poměrně výrazně základní úrokovou sazbu, ale to neznamená, že se toto snížení promítne do finální ceny hypoték,“ říká Lucie Drásalová.
„Co se týká cen nemovitostí v závislosti na koronavirusu. Momentálně nedokážeme říct, jak velký rozsah bude u nás Covid-19 mít. Stále jsme na začátku a těžko předvídat,“ uvádí analytička Partners.

Jedna věc je podle ní jistá – cenu ovlivňuje nabídka a poptávka. Dá se očekávat, že v souvislosti s Covid-19 bude poptávka oslabena a byl by zde převis nabídky nad poptávkou. Což by vedlo k poklesu cen nemovitostí. Ale zatím je opravdu předčasné předpovídat o kolik procent se trh propadne, jestli vůbec.


Průměrná výše hypotéky se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016. V listopadu 2019 průměrná hypotéka pokořila hranici 2,5 milionu korun a v únoru letošního roku se vyšplhala až na 2 617 450 korun. Za poslední rok tak vzrostla průměrná výše hypotéky již o téměř 425 tisíc korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

ČNB opět snížila sazby

Po listopadovém zasedání ČNB opět snížila sazby, jaký je výhled pro hypotéky?

Na listopadovém zasedání 7. listopadu 2024 Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,0 %, diskontní sazbu na 3,0 % a lombardní sazbu na 5,0 %. Hlavním důvodem tohoto kroku byla stabilizace inflace, která se již přiblížila cílovému pásmu ČNB. A podpora domácí ekonomiky, která čelí negativním vlivům vnějšího […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

ČNB opět snížila sazby

Kolik důvodů mají hypotéky ke zlevňování?

V říjnu podle dlouhodobého monitoringu úrokových sazeb na Hypoindexu, došlo k poklesu úrokových sazeb u tří bank na českém trhu. Sazbu pod pětiprocentní hranicí tak v současné chvíli nabízí už více než polovina poskytovatelů hypoték a najdete ji u pěti z nich. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 11. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *