EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Příjem z pronájmu: jak odpisovat pronajímanou nemovitost?

 


 

Termín pro podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Jednou z možností, jak optimalizovat daňovou povinnost u příjmů z pronájmu je evidovat výdaje nezbytné na jejich dosažení – a zároveň s nimi uplatňovat odpisy.

Alternativní možností je pochopitelně uplatnit výdaje procentem z příjmů. U pronájmu nemovitostí podle § 9 zákona o daních z příjmů je ovšem 30 % velmi nedoceněné procento. Vyplatí se proto věnovat se evidenci skutečně vynaložených nákladů a naučit se odpisovat nemovitost.

Zařazení nemovitosti k odpisování

Odepisovat lze nemovitost na základě skutečně vynaložených nákladů na její pořízení. Součástí těchto pořizovacích nákladů je nejen kupní cena, ale též další výdaje s jejím pořízením spojené. Nemovitost lze takto k odpisování zařadit nejpozději pět let po jejím pořízení. Byla-li pořízena dříve, je její zařazení k odpisování možné využít ocenění odhadcem, přičemž ocenění je možné získat i zpět, až po zahájení pronájmu.

Dle Zákona o daních z příjmu §27 platí, že nelze odpisovat „hmotný majetek nabytý darováním, plněním ze svěřenského fondu nebo z rodinné fundace, jehož nabytí bylo od daně z příjmů osvobozeno nebo nebylo předmětem daně“.

Pochopitelně nelze odpisovat ani družstevní byt, který družstevník pronajímá třetí osobě. V tomto případě „majitel“ družstevního bytu je pouze majitelem podílu v bytovém družstvu s právem nájmu nemovitosti, ale k vlastní nemovitosti nemá žádný přímý vztah. Naopak družstvo, jakožto vlastník nemovitosti, může odpisy uplatňovat.

Dobrou zprávou pro majitele, kteří pořídili nemovitost v průběhu roku, je, že mohou uplatnit celou výši vypočteného odpisu. Na rozdíl od účetních odpisů, které vycházejí ze skutečné doby používání majetku, daňové odpisy, které jsou pro stanovení daňové povinnosti rozhodující, nerozlišují, kdy byl v průběhu roku majetek k odpisování zařazen.

Výběr odpisové skupiny

Zákon o daních z příjmů rozlišuje šest odpisových skupin s dobou odpisování od 3 do 50 let. Pro účely odpisů k příjmům z pronájmu jsou důležité pouze skupiny 4, 5 a 6.

Tabulka 1: Odpisové skupiny

Odpisová skupina

Doba odpisování

1 3 roky
2 5 let
3 10 let
4 20 let
5 30 let
6 50 let

Zdroj: Zákon o daních z příjmů

V odpisové skupině č. 4 jsou budovy a byty v budovách ze dřeva a z plastu. Ve skupině 6 jsou především hotely a historické nebo kulturní památky (pravděpodobně mnoho lidí zřejmě nepronajímá budovy pro bohoslužby a náboženské aktivity). Ostatní byty a bytové domy jsou v 5. odpisové skupině.

Rovnoměrné a zrychlené odpisy

U každého odpisovaného majetku se daňový poplatník může rozhodnout, zda bude využívat odpisy rovnoměrné, nebo zrychlené. Jakmile se ale pro jeden způsob rozhodne, nemůže ho již změnit.

Tabulka 2: Roční odpisová sazba při rovnoměrném odpisování

Odpisová skupina

V prvním roce odpisování

V dalších letech odpisování

Pro zvýšenou vstupní cenu

1

20

40

33,3

2

11

22,25

20

3

5,5

10,5

10

4

2,15

5,15

5,0

5

1,4

3,4

3,4

6

1,02

2,02

2

Zdroj: Zákon o daních z příjmů

Při využití rovnoměrného odpisování si může majitel běžné nemovitosti určené k pronájmu (zařazené do 5. odpisové skupiny) odečíst 1,4 % z pořizovací ceny. V dalších letech se odpis zvyšuje na 3,4 %. Hodnota ve sloupci „Pro zvýšenou vstupní cenu“ se využije v případě technického zhodnocení.

Daňový poplatník může uplatnit odpisy i v nižší výši, čímž se mu prodlouží doba odpisování. To je vhodné zejména v případech, kdy jeho příjmy nejsou dostatečně vysoké a dostal by se do ztráty, kterou pronajímatel nemůže uplatnit vůči příjmům ze závislé činnosti (§6). Pokud ale v daném roce uplatňuje náklady procentem z příjmů, je povinen zaevidovat odpisy v maximální výši.

Tabulka 3: Koeficienty pro zrychlené odpisování

Koeficient pro zrychlené odpisování

Odpisová skupina

V prvním roce odpisování

V dalších letech odpisování

Pro zvýšenou zůstatkovou cenu

1

3

4

3

2

5

6

5

3

10

11

10

4

20

21

20

5

30

31

30

6

50

51

50

Zdroj: Zákon o daních z příjmů

V případě zrychlených odpisů lze v prvním roce odpisování uplatnit vyšší část odpisů. Výše odpisu v prvním roce se stanoví jako podíl pořizovací ceny nemovitosti a koeficientu z Tabulky 3 pro první rok odpisování. V prvním roce tak lze u běžného bytu či bytového domu uplatnit až cca 3,33 % vstupní ceny.

V dalších letech se zrychlený odpis počítá podle vzorce:
Odpis = 2 * zůstatková cena / (přiřazený koeficient pro další roky odpisování – počet let, po která již byl majetek odepisován)

Pozor na technické zhodnocení

Každá nemovitost vyžaduje údržbu a opravy. Ty vstupují do nákladů zpravidla rovnou. Ovšem pokud v rámci nich dojde k technickému zhodnocení, pracuje se s nimi jinak. Hodnota technického zhodnocení nevstupuje do nákladů rovnou, ale prostřednictvím odpisů.

V případě rovnoměrného odpisování se o jejich cenu zvýší pořizovací hodnota a odpis se začne počítat podle sazby pro zvýšenou vstupní cenu – to s výjimkou 5. odpisové skupiny prodlouží dobu odpisování.

V případě zrychleného odpisování se v roce, v němž k technickému zhodnocení došlo, odpis počítá jako „podíl dvojnásobku zvýšené zůstatkové ceny majetku a přiřazeného koeficientu zrychleného odpisování platného pro zvýšenou zůstatkovou cenu“ a v dalších letech jako „podíl dvojnásobku zůstatkové ceny majetku a rozdílu mezi přiřazeným koeficientem zrychleného odpisování platným pro zvýšenou zůstatkovou cenu a počtem let, po které byl odpisován ze zvýšené zůstatkové ceny“.[1]

Technickým zhodnocením není např. výměna oken nebo oprava fasády. Pokud ale v rámci opravy fasády dojde k zateplení objektu, již se o technické zhodnocení jedná. Mezi technické zhodnocení zákon o daních z příjmů počítá nástavby, přístavby a stavební úpravy, dále rekonstrukce (měnící účel či technické parametry objektu) a modernizace (rozšíří vybavenost či použitelnost objektu). Podmínkou je též cena přesahující 40 tis. Kč.

Vyřazení majetku aneb Jen poloviční odpisy

Dojde-li k prodeji, převodu či vyřazení nemovitosti, je možné v daném roce uplatnit pouze polovinu vypočteného odpisu. A stejně jako v případě zařazení nemovitosti ani v tomto případě daňové odpisy nerozlišují, zda došlo k vyřazení na začátku, či na konci roku.


[1] Zákon o daních z příjmů, § 32 odst. 3 a, b.

Loading

Vstoupit do diskuze 24 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

progresivní daň 2024

Kdy budete platit z příjmu progresivní daň 2024

Daň z příjmu je v ČR stanovena na 15 %. Od určité výše příjmů je ale daň z příjmů stanovena na 23 % a platí se solidární daň. Vyšší daň zaplatíte pro všechny příjmy, které přesáhnou stanovený limit. Pro rok 2024 platí limit 1 582 812 Kč hrubého příjmu ročně. Jaké jsou případy, kdy tuto […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024

dan z příjmu při prodeji nemovitosti

Jakou budete platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Při prodeji nemovitosti existuje několik způsobů, jak minimalizovat daň z příjmu. Pokud jste nemovitost vlastnili déle než pět let, jste od daně osvobozeni. Další možností je bydlet v prodávané nemovitosti alespoň dva roky před prodejem. Pokud využijete výnos z prodeje na nákup nového bydlení, také se dani vyhnete.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 09. 2024

ceny nemovitostí na konci roku

Co budete muset řešit, když pronajímáte nemovitosti?

Pokud pronajímáte nemovitost, tak kromě pravidelného příjmu každý měsíc v podobě nájemného budete mít i určité povinnosti spojené s nájmem. Kromě daní se také budete muset starat o nemovitost a o celkovou spokojenost nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ing.Anna Kamasová

    10 listopadu, 2014

    Děkuji, velice mi to pomohlo, vysvětlení je výbornké a srozumitelné všem.
    Ing.Anna Kamasová

    Odpovědět

  • Marie

    6 března, 2017

    Dobrý den,
    pronajímáme byt přes agenturu, které platíme měsíčně 800,- Kč. Letos jsme provedli rekonstrukci bytového jádra v hodnotě cca 200000 Kč. Dříve jsme uplatňovali v daňovém přiznání vždy skutečný příjem a skutečné výdaje. Nikdy jsme však neuplatnili cenu bytu. Jak ale odepisovat technické zhodnocení bytu? Můžete mi prosím poradit? Zřejmě jde o odpisovou skupinu 5?
    Ještě Vás prosím, zda-li je výdajem měsíční platba za služby,které platíme za byt.??
    Děkuji mockrát za odpověď.
    Marie Přichystalová

    Odpovědět

  • Pavla Skrhova

    15 ledna, 2020

    Dobry den,
    Kdyz uplatnuji odpisy, je mozne dale vyuzit i dalsi vydaje v danovem priznani, jako spravu domu a fond oprav nebo dopravu na schuzi SVJ? Pokud jsou odpisy vyssi nez prijmy, napisi jako zaklad dane nulu.?
    Dekuji predem za odpoved, s pozdravem,
    Pavla Skrhova

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    15 ledna, 2020

    dobrý den, pokud uplatňujete reálné náklady, tak můžete jako náklady využít jak odpisy, tak například i paušál na dopravu, úroky z úvěru na nemovitost, daň z nemovitosti a další. pokud jde o fond oprav, tak můžete jako reálné náklady uplatnit jen tu část, která byla použita na provozní výdaje.

    Odpovědět

  • Dalibor Moravanský, RNDr.

    24 března, 2017

    Prosím o sdělení, do které odpisové skupiny má být zařazeno (jako technické zhodnocení) nově zřízené ústřední vytápění v pronajímaném bytě (hodnota cca 180 tis. Kč). Je to skutečně 5.odpisová skupina, i když je celkem zřejmé, že jeho životnost s velkou pravděpodobností (zejména kotel a regulace) těch 30 let nevydrží bez výměny…?

    Odpovědět

  • Lojzík77

    19 listopadu, 2019

    Díky za tak přehlednou tabulku, o odpisech majetku jsem si už toho dost přečetl na https://ideaclub.cz/slovnik-pojmu/odpisy-majetku , ale konkrétní výpočty k pronajímanému bytu tam bohužel nebyly. Pro lajka jako jsem já je tudíž toto opravdu přínosné. Pronajímám totiž byt, a s jeho odpisy jsem si nevěděl až do teď rady…

    Odpovědět

  • Eva

    7 března, 2020

    Abyste mohl odpisy uplatňovat, musíte mít odhad ceny nemovitosti. Myslím, že ne starší než 3 let, ale nejsem si jistá. Ale odhad ÚČETNI ceny, nikoliv tržní. Tento odhad musí provést oprávnění odhadce ceny nemovitostí. V dalším roce pak můžete odepitovat. Procentuální odepisování je snad jasné. Za rok odepíšete danné procento z ceny nemovisti pro způsob odepisování, který si zvolíte. Nezvládnete -li to vypočítat sám, obraťte se na daňového poradce. Obojí náklady, jak na odhadce, tak na dańové poradce lze uplatnit jako náklad.

    Odpovědět

  • Odpisování bytů pro zaměstnance

    24 března, 2020

    Dobrý den,
    je prosím možné uplatnit daňové odpisy u bytů, které jsou poskytovány zaměstnancům? Případně je rozdíl, pokud jsou poskytovány zdarma či za snížené nájemné? Děkuji za odpověď

    Odpovědět

  • Jindrich

    20 května, 2020

    Pozor na pouzivani realnych nakladu v danovem priznani, usetri to dane, ale banka pri posuzovani zadosti o hypoteku vubec nebere v potaz, ze vase naklady jsou odpisy (coz nejsou vydaje) a uroky na splaceni uveru (coz uz je jednou uvedeno jako vydaj) a smahem vam zamitnou tyto prijmy znajmu uznat, protoze v danovem priznani z nich vlastne nemate zisk. Vubec se nezabyvaji prilohou „danova evidence“, kde toto je rozepsano. Nevim, jestli je to nejake obecne narizeni, nebo lenost tech, co posuzuji. Ale takto me s tim poslaly do haje uz dve banky. Mozna pak je reseni vubec danove priznani neukazovat a nechat posoudit platne najemni smlouvy, kde by vam meli uznat aspon 50 procent.

    Odpovědět

  • odpisy roky zpětně

    23 května, 2020

    Děkuji za článek!
    Je možné odpis z nemovitosti uplatnit za uplynulé roky, za které jsem již přiznání a daň odvedl?
    Nemovitost jsem pořídil 2018 a tehdy uplatnil u příjmů z nájmu náklady paušálem. Teď bych chtěl začít uplatňovat odpisy. Je možné dát zpětně rok 2018 jako první rok odpisu a 2019 jako druhý? Anebo musím začít teď a započítat 2019 jako první odpisový rok? Děkuji!

    Odpovědět

  • Znalecký posudek pro odpis nemovitosti

    20 července, 2020

    Dobrý den,nechala jsem si vyhotovit znalecký posudek bytu, neboť ho nyní začnu pronajímat po 11 letech od koupi. Ale nejsem si jistá, které ocenění k odpisům použít. Zda zjištěnou cenu (nižší tabulkovou cenu) nebo zda obvyklou cenu? Děkuj

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    24 července, 2020

    dobrý den, k odpisům použijte tzv. reprodukční cenu nemovité věci z posudku.

    Odpovědět

  • Michal

    29 prosince, 2020

    Má využití odpisů i nějaká negativa, nebo by je měli využít prostě všichni? Pokud pronajímatel podniká jako OSVČ, je pro využití odpisů nutné nemovitost vložit do obchodního majetku?

    Odpovědět

  • Petr J.

    10 února, 2021

    Dobrý den,
    1.7. 2020 jsem začal pronajímat byt v osobním vlastnictví, lze již pro rok 2020 použít odpisy v situaci, kdy bych si nechal dělat ceny bytu zpětně, např. v únoru 2021. Nčkde jsem zahlédl, že v odhad ceny bytu nesmí obsahovat jiné části než cenu bytu jako takového např. je nutné vyjmout ceny přilehlých pozemků, parkovacích stání atd. Je tomu tak? Děkuji za odpověď

    Odpovědět

  • Blanka H.

    3 března, 2021

    Dobrý den, jsem zaměstnaná, živnost založenou nemám, mohu i v tomto případě odečíst z příjmů z pronájmu nemovitosti, kterou jsem zakoupila odpis nemovitosti a paušál na auto ?
    Děkuji, B.

    Odpovědět

  • Karel

    5 března, 2021

    Dobrý den,
    v letošním roce jsem zakoupil 2 byty za účelem pronájmu. Jsem OSVČ (zedník) a byty nejsou zařazeny do podnikání, ani nemám na pronájem bytů živnost. Je možnost při vyplnění danového přiznání využít výdajů paušálem při příjmech z podnikání a zároveň výdajů skutečných u příjmu z nájmů? A lze v tomto případě využít odpisů majetku? Také jsem slyšel o možnosti využít paušální výdaj ve výši 4000 za auto …děkuji za odpověď K.

    Odpovědět

  • Jirka

    30 října, 2021

    Dobrý den, jsem osoba bez zdanitelných příjmu ( příjem mám jen z pronájmu) a nyní jsem koupil bytový dům, který budu dva roky opravovat a po té jej pronajmu. Mohu si zakoupenou nemovitost odepisovat již tento rok, ale příjem z tohoto domu bude až za dva roky ?

    Odpovědět

  • irena

    15 března, 2022

    dobrý den , prosím o upřesnění citace b článku kdy se zmiňujete o rozdílu v technickém zhodnocení s opravě a celkové možné výši odečtou nákladu za opravu nemovitosti a to ve výši 40 000 na nemovitost , četla jsem ze se ale tato částka navýšila na 80 000 kč a to je prosím rozdíl . jak to tedy je pro rok 2021 ? moc dekuji za odpověď .

    Odpovědět

  • Margit Adamová

    6 ledna, 2023

    Pokud odepisuji pronajímaný byt a např. po 7 letech ho prodám, jsou odpisy přerušeny/ukončeny automaticky?

    Odpovědět

  • Tomáš Kocourek

    9 ledna, 2023

    Dobrý den. Pronajímám byt, kde jsem před mnoha lety provedl rekonstrukci (investici). Již mnoho let byt také pronajímám. Vedu si příjmy, výdaje ale také investici odepisuji. Nově mohu být zařazen do paušálního režimu, ale můj příjem z pronájmu nesmí být vyšší než 50 000. Což také splňuji, tzn. pak nemusím podávat daňové přiznání. Co s odpisy?

    Odpovědět

  • Marcela

    15 února, 2023

    Dobrý den, poprosila informaci chci prodat byt který mam v majrtku 10 let o vedu odpisy.
    Neni zcela odepsam. Budu pri prodeji plati dan z prijmu? Nebo je osvobozeno podle paragrafu 4

    Odpovědět

  • Ladka

    14 března, 2023

    Dobrý den, byt jsem zakoupila ve 2007, bydlela jsem v něm do konce roku 2021 a ve 2022 jsem pronajala. Jakým způsobem postupovat abych mohla uplatnit odpisy jestli vůbec můžu? Poslední odhad použity pro hypotéku mám cca z roku 2015. Děkuji za radu a přeji hezký den

    Odpovědět

  • Honza

    3 srpna, 2023

    Dobrý den, byt jsem pořídil v roce 2019. Pronajímám ho od roku 2021. Mohu až nyní začít uplatňovat odpočty (r. 2023)? Samozřejmě bych si nechal udělat odhad hodnoty bytu k roku 2021 kdy jsem s pronajímáním začal. Dříve jsem bohužel o této možnosti snížení základu daně nevěděl. A ještě jeden dotaz, byt jsem pořídl na hypotéku. Žil jsem v domnění, že si nemohu zaplacené úroky v DP uplatňovat. Ovšem výše v článku je uvedeno, že si zaplacené úroky mohu uvést do nákladů, chápu to správně?
    Děkuji Jan Domas

    Odpovědět

  • Jana

    14 listopadu, 2024

    Dobrý den,
    chceme pronajmout samostatnou nebytovou jednotku se samostatným vchodem, která je součástí rodinného domu, ve kterém bydlíme. Lze uplatnit odpisy tohoto RD, případně nějakou poměrnou část do daňového přiznání? Nejsme podnikatelé.
    Děkuji za odpověď.
    Jana P.

    Odpovědět