EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Jak si snížit daně o zaplacené úroky z úvěru na bydlení

 


 

Stejně tak jako u daňového přiznání za rok 2012, tak i za rok 2013 si daňoví poplatníci mohou po splnění podmínek odečíst ze základu daně z příjmu odečíst až 300 tisíc korun ročně. Vzhledem k tomu, že stávající sazba je 15 procent, maximální daňová úspora se může vyšplhat až na 45 tisíc korun.

Banky svým klientům vycházejí vstříc

Kolik si můžete ze zaplacených úroků odečíst, nemusíte složitě řešit. Stačí si hlídat poštu. Banka vám pošle potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěru, o které jste si při splnění všech zákonných podmínek oprávněni snížit základ daně z příjmu v souladu se zákonem číslo 586/1992 Sb., o daních z příjmu ve znění pozdějších předpisů.

Většina bank vás také v dopise upozorní, že úvěrem musíte řešit své bydlení a danou nemovitost musíte vy, nebo vaše rodina užívat k trvalému bydlení.

Nejčastěji jde o hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření, americké hypotéky a také předhypoteční úvěry. V případě, že část nemovitosti využíváte k podnikatelské nebo k jiné samostatně výdělečné činnosti, můžete odečet úroků uplatnit pouze na poměrnou část nemovitosti sloužící k vlastnímu bydlení. Úroky si můžete odečíst také z koupi pozemku, musíte ale na něm začít stavět do čtyř let.

Do kdy podat daňové přiznání

Daňové přiznání musíte podat na příslušný finanční úřad do konce března. Pokud máte daňového poradce, máte času víc. V takovém případě musíte přiznání k dani z příjmu podat do konce června. Daně je potřeba pak zaplatit osobně na pokladně nebo převodem na účet.

Jestliže uplatňujete odpočet poprvé, bude po vás finanční úřad požadovat výpis z katastru nemovitostí. Všichni pak musejí dodat již zmíněný originál od banky o výši zaplacených úroků za loňský rok. Pokud chcete posunout termín zaplacení, musíte o to požádat finanční úřad, nebo si najmete daňového poradce, kterému dáte plnou moc k zastupování ve věci Přiznání k dani z příjmu. Odklad ale také musíte nahlásit zdravotní pojišťovně a na ČSSZ (OSSZ).

Nezaplatit daně se určitě nevyplácí. Finanční úřad vám může vyměřit nemalou sankci, která se odvíjí od daňové povinnosti a doby zpoždění.

Bude hůř

Strop odpočtu se bude měnit. Již před třemi lety došlo ke změně zákona. Maximálně si tedy lidé s hypotékou budou moci odečíst ze základu daně místo 300 tisíc korun jen 80 tisíc korun. Momentálně úspora činí 45 tisíc korun, následně klesne na pouhých 12 tisíc korun.

Příklad:

Průměrná výše hypotéky se pohybuje kolem 1,7 milionu, při splatnosti na 30 let a sazbě 3,04%. Daňová úleva, kterou v takovém případě může domácnost využít v prvních letech splácení hypotéky, představuje 7 600,– Kč ročně. V dalších letech dochází k jejímu postupnému snižování. Je to proto, že daňový odpočet se vypočítává jako 15% ze zaplacených úroků v daném roce (do maximální výše 300 tisíc ročně). Ty jsou v počátku splácení nejvyšší a postupně, s umořujícím se dluhem, klesají. I tak za celou dobu splácení hypotéky ve výši 1,7 milionu klient na úrocích zaplatí 900 tisíc korun. Pokud by po celou dobu splácení dodržoval odpočitatelné položky, může na daních za 30 let uspořit 135 000,– korun.

Zdroj: RE/MAX

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Kauce u pronájmu

Jak velká může být kauce u pronájmu nemovitosti

Kauce je jeden z nákladů, se kterým musíte počítat při pronájmu bytu. Můžete sice najít i pronájem bez vratné kauce, ale to spíše nebývá standardem. Je dobré tak počítat s tím, že budete skládat nějakou kauci. Ta může být ve výši několika tisíc až několikanásobku měsíčního nájmu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

30. 07. 2024

Vyšší daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu

Minulý týden vypršel termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se i tací, kteří loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *