Na rozdíl od jiných částí světa je dnes nemovitost v Číně považována za nejlepší investici. Akciím investoři nevěří, zlato momentálně také netáhne a tak je jedinou možností, která se navíc jeví jako velmi výnosná, nemovitost. I když ceny nemovitostí v poslední době v Číně rostou raketovým tempem, investoři v tom nevidí problém a další růst je pro ně samozřejmostí.
Na první pohled by se mohlo zdát, že stále pokračující velká rezidenční výstavba má logiku, protože lidé v Číně bohatnou a je jich prostě moc. Skutečnost je bohužel úplně jiná a i když je lidí mnoho, novou nemovitost si může dovolit malá menšina.
Města duchů
Nová rezidenční centra, městské části, nebo dokonce celá nová města rostou jako houby po dešti a Čína si díky tomu „vylepšuje“ údaje o růstu HDP. Bohužel i stále rostoucí nabídka nevede k tomu, že by byla poptávka nasycena. Většina lidí si novou nemovitost nemůže dovolit, protože jsou neúměrně drahé, ale na druhou stranu se stále nejdou kupci, kteří kupují nemovitost jako zajímavou a výnosnou investici a bydlet se v nich nechystají. Vznikají tak známá města duchů, v nichž jsou nové a moderní budovy, často se zde vyskytují nemovitosti, které kopírují známé stavby z jiných koutů světa, aby byly pro nové obyvatele atraktivní. V konečném důsledku zde však bydlí pár rodin, případně lidé, kteří byli nuceni se vystěhovat z původních obydlí, které padly za oběť novým developerským projektům, ale nejsou schopni si najít nové bydlení někde jinde. Nebydlí v nových domech, ale v chudých čtvrtích mimo nová centra.
Dalším neuvěřitelným faktem je, že na ulicích v těchto městech duchů může návštěvník dokonce vidět výklady a poutače na různé značkové obchody, nebo společnosti poskytující služby, ale při bližším pohledu si uvědomí, že nefungují. Není to tak, že by si zahraniční společnosti řekly, že budou investovat do nových poboček v těchto městech, to jen developerské firmy osadily známé nápisy na budovy, aby měli potenciální kupci možnost vidět, jak to v budoucnu bude vypadat a bylo to pro ně atraktivní. To už se snad ani nedá popsat jinak, jako Potěmkinovy vesnice. V jednom takovém známém městě duchů, Ordosu, se například v roce 2012 konala také Miss World.
Někteří ekonomové tvrdí, že v Číně je situace jiná a na rozdíl od vyspělých zemí, kde pokles cen nemovitostí a splasknutí nemovitostní bubliny nakonec vedl k ekonomické krizi, v Číně tento scénář nehrozí. Zejména kvůli tomu, že Číňané mají poměrně velké úspory a při investicích do nemovitostí se nemusí tolik zadlužovat. Vláda se svými opatřeními dokonce pokusila omezit pořizování vícero bytů na hypotéku, což v minulých letech skutečně vedlo k tomu, že rychlý rozvoj na rezidenčním trhu trochu ustal.
REKLAMA
V posledním roce se ale šílenství kolem nákupu nemovitostí opět rozběhlo na plné obrátky a ceny dosahují v procentech dvouciferných ročních přírůstků. Vláda sice stále mluví o opatřeních, kterými by na jedné omezila nákup nemovitostí ve velkých městech, jako jsou Peking, nebo Šanghaj a na druhé straně zachovala rostoucí nabídku, aby bylo umožněno většímu počtu lidí pořídit si svou vlastní nemovitost. To však vyžaduje změnu zaměření u developerů, kteří dnes stavějí nemovitosti zejména pro bohaté klienty, což jim slibuje větší zisky a také bude nutné přinutit lidi opustit své současné bydlení a nastěhovat se do míst, kde jim vláda postaví nové byty. Tak či tak to však nakonec může vést k poklesu cen nemovitostí a to může způsobit další problémy.
Developeři v problémech
V současné době je možné stále častěji vidět rozestavěné projekty, které nedokázaly developeři ufinancovat a zůstaly nedokončené. Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že celý realitní v Číně může skončit jako letadlo. Společnosti si půjčovaly při nízkých úrokových sazbách velké peníze na realitní projekty, přičemž ještě emitují dluhopisy, které investorům z těchto projektů slibují velké zisky. Projekty ale nepřinášejí zisk, což nutí developery projekty prodávat, nebo prostě v polovině stavby ukončit. Od bank si pak půjčují další peníze na nové projekty, ale těmito penězi pak splácejí své staré dluhy. To není situace, která by byla dlouhodobě udržitelná a je rizikem jak pro developery, tak pro banky, které jim půjčují peníze.
Peníze na důchody v nemovitostech
Dalším problémem, který v budoucnu může znamenat pro mnoho lidí velké rozčarování, jsou již zmiňované nákupy nemovitosti z úspor. Dnes investoři klidně minou celé své úspory na nové nemovitosti a snaží se o obcházení opatření proti nákupu vícero nemovitostí, aby si zabezpečili zajímavé výnosy. Bohužel většina z těchto úspor měla v budoucnu sloužit jako zabezpečení na stáří, což v případě splasknutí bubliny povede k dalšímu růstu počtu potenciálně chudých důchodců. A jelikož je demografický vývoj v Číně dost výrazně poznamenán politikou jednoho dítěte z minulosti, spoléhat se na mladou generaci není velmi dobrý nápad.