Je na čase se smířit s pronájmem a zapomenout na hypotéku?
Rostoucí úroky na nových hypotékách, které brzy přesáhnou 7 %. A stále ještě rostoucí ceny nemovitostí. To je tak zhruba ve zkratce situace na českém hypotečním a nemovitostním trhu. A taky špatná zpráva pro mladou generaci. Která si vlastní nemovitost jen tak nepořídí.
Za současnou situací stojí několik zásadních vlivů. Tím prvním je situace na nemovitostním trhu a především nedostatečná nabídka nových i starších nemovitostí. Češi jsou národ, který chce své bydlení vlastnit. Ať už vlivem několika dekád komunismu, kdy vlastnit nebylo možné. Nebo tato vlastnická touha koření v jiném důvodu. Co Čech, to touha mít své vlastní bydlení v osobním majetku.
Bohužel ale tomuto nastavení a také současné české demografii nedopovídá dlouhodobá situace na trhu s nemovitostmi. Přibývá lidí, kteří žijí sami, přibývá starších lidí, kteří jsou samostatní a žijí a vlastní nemovitost déle. Této rostoucí poptávce vyplývající z demografického nastavení se výstavba nedokázala přizpůsobit. A to především z důvodů zdlouhavého stavebního řízení a náročné legislativy spojené s novostavbou. Dlouhodobý převis poptávky po nabídce nemovitostí pak stojí v pozadí trvalého a výrazného růstu ceny.
Příliš mnoho peněz nové hypotéky zdražilo
Dalším vlivem je pak expanzivní monetární i fiskální politika, které jsme byli svědky v posledních několika letech. Ať už díky vládě levicově zaměřeného ANO nebo díky helikoptérovým dávkám v dobách koronavirové epidemie. Stejný vliv měly i nízké úrokové sazby nastavené v ekonomice. V systému bylo příliš mnoho peněz, tyto peníze byly levné a snadno dostupné. Pokud nějaký investor před pár lety uvažoval, kam vložit volné peníze, tak nemovitosti byly jednou z výrazných možností. Nabízely výraznější zhodnocení, než jiné alternativy investování, a navíc je bylo možné zaplatit z levných hypoték.
Toto ještě dále zvýšilo onen převis poptávky po nemovitostech, vlastně po jakýchkoliv nemovitostech, nejen po novostavbách, nad její nabídkou. Na trhu se nachází jen omezené množství starších nemovitostí a novostavby během pandemie rostly ještě pomaleji než dříve. Trh teď sklízí důsledky, které přinesly ony nízké hypoteční sazby a přebytek peněz v systému. A lepší to nejspíš hned tak nebude.
REKLAMA
Po fázi levných peněz totiž přišla ČNB a začala cenu peněz razantně zvyšovat. Ostatně současná sazba 5,75 % rozhodně nemusí být nejvyšší. A centrální banka bude nejspíše ještě tento rok dále zvyšovat. Vysoká inflace se na nic jiného neptá. Dá se tak čekat, že hypotéky se budou prodávat klidně se sazbou přes 7 %. A to už představuje cenu, kterou si málokdo může dovolit. Hlavně v situaci, kdy se metr čtvereční novostavby pohybuje v Praze na úrovni přes 120 tisíc Kč.
Drahé byty zatím poptávku neutlumily
Ceny nemovitostí nerostou ale jen v Praze, za poslední rok se zvýšily v celé České republice. A růst v některých oblastech přesáhl i 30% nárůst oproti minulému roku. Rostou navíc ceny nejen ve velkých městech, jako je Praha, Brno a Ostrava, ale i v menších krajských městech a také na perifériích. A to především díky vysoké poptávce po rekreačních nemovitostech, která tady byla v posledních dvou letech.
Současná inflační situace navíc poklesu cen nemovitostí příliš nenahrává. Zvyšují se ceny materiálů, toto zvýšení výrazně táhnou především nedostatky na tomto trhu. Zvyšují se ale i ceny energií a práce. To vše povede ještě k dalšímu zvyšování cen na nemovitostním trhu, především novostaveb. Inflace by starší nemovitosti příliš zasáhnout nemusela.
Otázkou je, jestli tato nemovitostní bublina (na nadhodnocení českých nemovitostí se shoduje jak ČNB, tak i další ekonomičtí experti) v dohledné době zkoriguje ceny. Nejspíš ne a nejspíše přichází doba, kdy je na čase se smířit s tím, že celý život prožijete v pronájmu. Protože vlastní nemovitost k bydlení si jen někdo dovolit nemůže.