Jessica nahradí Panel a přinese miliardy na bydlení
Státní fond rozvoje bydlení je zákonem velmi limitován ve svých příjmech. Nesmí žádat o evropské dotace, nesmí čerpat úvěry… jediné, co smí, je dostávat peníze ze státního rozpočtu. To se ale změní. V pokročilém stádiu legislativního procesu[1] je novela zákona o SFRB, která fondu umožní sáhnout si pro peníze i z jiných zdrojů.
Podle koncepce bytové politiky pro roky 2014 až 2020 nemají být rozdávány dotace – ať již přímé, nebo úrokové. Státní fond začne poskytovat levné úvěry sám. Nástrojem má být nový program či finanční produkt Jessica.
„Změna zákona umožní Fondu získávat finance pro bydlení a také regionální rozvoj i z dalších zdrojů a sdružovat tak finanční prostředky pro nastartování dalších programů, například z výnosů z prodeje emisních povolenek, Evropské investiční banky a dalších,“ uvedl po schválení novely zákona v Poslanecké sněmovně koncem června Jiří Koliba, ředitel SFRB. A fond už o nových zdrojích jedná.
Jedním z nejvýznamnějších zdrojů, které by měly protéci fondem na opravy zejména nájemního bydlení, jsou evropské dotace, konkrétně Integrovaný operační program. Z něj by po nabytí účinnosti novely mělo připlout 600 mil. Kč. Další peníze v řádově stejném objemu by se měly vracet fondu ve formě splátek z rozpůjčovaných Úvěrů 300[2]. A v neposlední řadě SFRB jedná Evropskou investiční bankou, která předběžně přislíbila poskytnout dlouhodobý úvěr ve výši získaných prostředků fondem za výhodných úrokových podmínek.
Nerozkrade to někdo?
O úvěr z programu Jessica budou moci žádat všichni majitelé bytových, zejména nájemních domů. Hlavními žadateli budou ale pravděpodobně obce a velká bytová družstva. Zejména ta ale v současnosti naráží na pravidlo de minimis, podle kterého nemůže jeden subjekt získat větší dotace a podpory než 200 tis. EUR v tříletém horizontu. Zejména s ohledem na velké investory a bytová družstva fond vyjednává o blokové výjimce, která by umožnila limit prorazit.
REKLAMA
Bude-li ale moci fond poskytovat levné úvěry v takřka neomezené výši – kdo zaručí, že budou poskytovány na společensky prospěšné projekty, na které má státní podpora směřovat, a nebudou rozkradeny, jak to s evropskými dotacemi v Česku bohužel bývá? Za rozhodnutím o poskytnutí či neposkytnutí levného úvěru bude stát odborná komise, jejímiž členy by měli být např. Milan Taraba ze Sdružení nájemníků ČR, Zdeněk Pernes z Rady seniorů ČR či ekonomové Miroslav Zámečník a Petr Zahradník.
Samotná schopnost splácet půjčku bude také prověřována. V současné době fond oslovil vysoké školy s poptávkou tvorby posudků na schopnost splácet úvěr, a pokud se s žádnou nedohodne, má v záloze alternativní řešení. Ostatně – i dnes tvoří hlavní zdroj příjmů fondu splátky dříve poskytnutých úvěrů a delikvence věřitelů je minimální.
Kam Jessica zamíří
Úvěry Jessica budou poskytovány jak na výstavbu, tak na opravy stávajícího bytového fondu. Výstavba ale musí být společensky prospěšná s tím, že přednost bude mít bydlení pro seniory či sociální bydlení. Navíc se u každého projektu bude posuzovat jak jeho návratnost (a tedy zda realizátor projektu bude schopen úvěr splatit), tak dlouhodobá udržitelnost.
Minimální výše úvěru je u rekonstrukcí stanovena předběžně na 1 mil. Kč. Maximální výše není limitována – kromě omezení de minimis, pokud nebude schválena bloková výjimka.
REKLAMA
V prvotní fázi budou úvěry poskytovány libovolným vlastníkům (tedy firmám, soukromým osobám, družstvům, obcím…) ve vybraných rozvojových lokalitách, tedy především v zanedbaných sídlištích.
[1] 9. 8. 2012 byla novela podepsána prezidentem republiky, nyní čeká na soupodpis předsedy vlády a vydání ve Sbírce zákonů.
[2] Ne všechny peníze se z Úvěru 300 vrátí. V rámci podpory je poskytován bonus v podobě snížení jistiny za každé narozené dítě. V loňském roce byl 30tisícový bonus přiznán 2 737 šťastným vlastníkům podporovaného úvěru, což znamenalo výdaje (tedy odpuštění dluhu) ve výši 82,09 mil. Kč. Stát ovšem počítal s větší porodností a na bonus vyčlenil až 100 mil. Kč.