K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu
Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.
Předávací protokol slouží především jako prevence sporů mezi majitelem bytu a nájemníkem nemovitosti. Je dobré ho mít vyplněný, ať už stojíte na jakékoliv straně. Předávací protokol vám pomůže vyřešit spory s vyúčtováním energií. A také při opravách v bytě. Přičemž protokol nemusí být pouze písemný, jeho součástí můžou být i fotografie nebo dokonce video.
Kdy se vyplňuje předávací protokol?
Předávací protokol není povinnou součástí nájemní nebo prodejní smlouvy, ale je dobré ho vyplnit při předávání nemovitosti. A to jak při pronájmu nemovitosti, tak i při prodeji této nemovitosti. Protokol se sepisuje a podepisuje při fyzickém předání, přičemž stav nemovitosti by měl odpovídat nájemní nebo prodejní smlouvě. Do protokolu se v danou chvíli zaznamenává aktuální skutečný stav.
Předávací protokol se také vyplňuje při ukončení pronájmu, kdy nájemník předává nemovitost zpět majiteli. V tomto případě je možné jen upravit a doplnit původní předávací protokol. Nebo je možné vypracovat zcela nový dokument.
Co by měl obsahovat předávací protokol při pronájmu bytu:
REKLAMA
- identifikaci nájemníka, který přebírá byt,
- identifikaci majitele bytu,
- adresu nemovitosti, včetně informace o podlaží a čísle bytu, specifikace nemovitosti, jako například velikost pokojů, počet pokojů apod.
- popsané vybavení bytu, které zůstává v nemovitosti, tedy elektrospotřebiče, vybavení trvalé a vybavení nábytkem,
- počet předaných klíčů k bytu, stejně tak i vstupních čipů či přístupových karet,
- stav měřičů v bytě (voda, elektřina, plyn, teplo),
- fotografie/video stavu bytu, jeho vybavení a nábytku,
- součástí předávacího protokolu by měly být i další prostory patřící k bytu, jako například garáž nebo sklepní kóje,
- datum předání nemovitosti a podpisy obou stran.
Vybavení bytu na předávacím protokolu
Součástí předávací protokolu by měl být seznam vybavení bytu, který zůstává k dispozici nájemníkovi. Protokol tak bude obsahovat seznam nábytku, včetně popisu jeho stavu. Můžou být připojeny i fotografie. A nábytek by měl být co nejpodrobněji popsán, včetně případných závad na nábytku.
Podrobně byste měli popsat i další vybavení, které je v bytě trvale. Jako například vybavení koupelny, záchody, kuchyně, včetně vestavěného nábytku. V předávacím protokolu by měly být uvedeny i elektrospotřebiče, je vhodné je uvádět včetně čísla modelu, aby třeba nedošlo k tomu, že nájemník vymění novou televizi za starou nefunkční.
Závady a jiné na předávacím protokolu
Součástí protokolu by mělo být i sepsání závad v bytě. Například praskliny v omítce, vlhké zdi, prasklé dlaždičky, poškozené parkety a podobně. Přičemž nemovitost by měla být uvedena do stavu domluveného v nájemní/prodejní smlouvě. Pokud jsou tyto závady poté zaznamenány do předávacího protokolu, může být majitel povinnen tyto závady odstranit v dohodnuté době. Nebo naopak v předávacím protokolu nájemník stvrzuje, že se závadami souhlasí.
Pokud jsou závady objeveny při ukončení pronájmu, tak by tyto závady měly být zaznamenány i v původním předávacím protokolu. Pokud tomu tak není, tak nájemník je zodpovědný za odstranění daných závad. Případně se na jejich uhrazení a náhradu škody použije jeho jistina, která se poté nevrací. Záleží na nájemní smlouvě, kde by toto mělo být ošetřeno a jasně specifikováno.