Kolik důvodů mají hypotéky ke zlevňování?
V říjnu podle dlouhodobého monitoringu úrokových sazeb na Hypoindexu, došlo k poklesu úrokových sazeb u tří bank na českém trhu. Sazbu pod pětiprocentní hranicí tak v současné chvíli nabízí už více než polovina poskytovatelů hypoték a najdete ji u pěti z nich.
Přitom hypotézy a předpovědi na začátku tohoto roku čekaly, že by hypotéky mohly prolomit koncem roku i čtyřprocentní hranici a blížit se k té tříprocentní. Ostatně klíčové sazby ČNB a jejich kontinuální snižování v letošním roce tomuto hraje do karet. A je to určitě jeden z důvodů, který by měl zásadním způsobem přimět k poklesu úrokových sazeb.
Sazby ČNB totiž snižují cenu peněz na mezibankovním trhu a díky tomu by měly s určitým zpožděním postupně snižovat sazby i pro konečné spotřebitele. Zpoždění může být až několikaměsíční. A je možné, že právě říjnové snižování je známkou postupného rozmrznutí sazeb a jejich nakročení k dalšímu snižování.
Důvody pro snižování sazeb hypoték
- Snižování mezibankovní ceny peněz a klíčových sazeb ČNB.
- Konkurenční boj mezi bankami, jedno výraznější snížení a další banky se přidají.
- Snaha o větší objemy hypoték ze strany bank.
Ano důvody pro snižování jsou, ale na českém hypotečním a také realitním trhu jsou bohužel i mnohé důvody, proč nejspíše banky hypoteční sazby nebudou příliš snižovat. Jaké jsou tedy důvody pro spíše vyšší úrokové sazby?
Pravděpodobné důvody pro vyšší úrokové sazby
- Banky se nechtějí vzdát úrokové marže a zisků, které realizují s vyššími sazbami.
- Český trh s nemovitostmi je poměrně napnutý a vypadá to, že si Češi na vyšší sazby zvykli.
- Navíc ceny nemovitostí začaly opět pomalu růst, což vytváří tlak také na hypotečním trhu. Neboli nemovitosti se stále ještě prodávají, protože jejich ceny nejsou ještě přehnaně vysoko.
- ČNB už několik měsíců avizuje, že bude sazby snižovat pomaleji, banky tak vyčkávají a čekají na to, na jaké úrovni se sazby ČNB nakonec zastaví.
- Od ledna se zvyšují nároky na povinné minimální rezervy, budou nově dvojnásobné, to bude mít vliv na zisk bank, což pomůžou vyrovnat právě vyšší úrokové sazby.
- Banky se v letošním roce tak nějak vzdaly konkurenčního boje. I když jedna z hypotečních sazeb zlevní, ty ostatní se příliš nepřidávají.
- Banky zatím nevnímají ekonomickou situaci jako příznivou a stále si vytváří polštář pro horší časy. Geopolitické důvody zvyšují nejistotu na finančních trzích a také rizikovou přirážku.
- V dalších letech se ještě stále budou přefinancovávat hypotéky s nižšími sazbami a s delší dobou fixace na hypotéky se sazbou vyšší.
Důvodů pro menší tempo snižování hypotečních sazeb je v současnosti více než pro výraznější snížení. Pravděpodobně tak hypoteční sazby zatím nemají dostatek podnětů pro výraznější snížení. Sazby se pohybují pomalu a poměrně konstantně nižším tempem. Zpoždění s ohledem na měnovou politiku ČNB je tak stále výrazné.
Dojde ještě letos k obratu? Pravděpodobně ne, i když určité náznaky, že se trh rozhýbal najít můžeme. Nejspíš ale také můžeme zapomenout na to, že by na přelomu roku byly sazby kolem 3% hranice. Jak ostatně slibovaly předpovědi na začátku tohoto roku.