EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Zámečník

20. 09. 2012

0 komentářů

Kolik státu přinesou „nemovitostní“ daně

 


 

Stát každoročně skládá účty. Ze státního závěrečného účtu pak lze vyčíst, jaký je přínos té které daně. Nejvyšší výnos pro veřejné rozpočty má daň z nemovitostí následovaná daní z převodu nemovitostí. Naopak zanedbatelná je daň dědická.

Majitelé pronajímaných nemovitostí odvádí navíc i daň z příjmů, pokud jsou jejich náklady nižší než výnosy z nemovitostí. V závěrečném účtu ovšem není možné určit, jaký díl na výnosu daně v objemu 1,5 mld. Kč za rok 2011 (další 3 mld. Kč získaly místní rozpočty) mají příjmy z pronájmu na všech příjmech rozpočtu získaných z podávaných daňových přiznání. Do této skupiny příjmů patří např. též příjmy z podnikatelské činnosti a další, které pravděpodobně budou v celkovém součtu dominovat. Stejně tak nelze vyčlenit prodeje nemovitostí a příjmy z nemovitostí inkasované právnickými osobami.

Daň z přidané hodnoty při pronájmu není nutné odvádět, a to ani plátcem daně. V takovém případě ale nelze uplatnit ani DPH na vstupu. Proto je v zákoně možnost určit si, že se pronájem do daně z přidané hodnoty začlení. To bývá výhodné zejména v případě pronájmu nemovitostí jiným plátcům DPH, neboť pak lze i veškeré nákupy materiálů a služeb uplatnit proti inkasované dani. V takovém případě je pak pronájem zdrojem této daně, ale opět z celkového závěrečného účtu nelze stanovit její podíl.

Daň z přidané hodnoty ale zaplatí i neplátce daně, pokud odebírá zboží a služby (např. stavební materiál a stavební práce) od plátce daně. Zjistit podíl jejího příjmu ovšem opět není možné.

Přínos lze zjistit u daně z nemovitostí, která je příjmem obcí a státní rozpočet z ní nemá ani korunu. Obecní rozpočty v loňském roce posílila 8,61 mld. Kč a představuje tak necelá 1,2 % daňových příjmů veřejných rozpočtů.

Snadné je také určit příjem státního rozpočtu z převodových daní, zejména u daně z převodu nemovitostí. Z ní v loňském roce stát získal 7,362 mld. Kč, tedy přibližně 0,73 % všech příjmů.

daně dědické došlo k inkasu 78 mil. Kč, navíc se daň neplatí pouze ze zděděných nemovitostí, ale z celkového dědictví. Význam této daně je ovšem naprosto zanedbatelný. Jen pro srovnání: Prohibice tvrdého alkoholu přinese srovnatelný výpadek příjmů za 3 dny a necelé 3 hodiny jen na spotřebních daních.

Zjistit přínos darovací daně je ještě obtížnější. V loňském roce se tato daň začala platit i z darovaných emisních povolenek, čímž její výnos vzrostl téměř o 3 000 % na 4,279 mld. Kč. Bez emisních povolenek by byl její výnos srovnatelně zanedbatelný jako u dědické daně. V roce 2010 přinesla „neuvěřitelných“ 138 mil. Kč a zaplatila by tak 5,5 dne prohibice.

Výnosem veřejných rozpočtů z nemovitostí jsou také nejrůznější správní poplatky. Ty ale v závěrečném účtu nejsou rozděleny podle jednotlivých oblastí, a tak lze pouze konstatovat, že celkový výběr správních poplatků činil 2,42 mld. Kč.

Kolik stojí výběr majetkových daní

V roce 2004 pro ministerstvo financí vytvořila expertní skupina materiál Zdanění příjmů a majetku v České republice. Z něj vyplývá několik zajímavých skutečností v čele s náklady na výběr jednotlivých daní. Nejhůře z majetkových daní dopadla daň dědická, jejíž výběr je minimální, zato náklady na její administrativu jsou srovnatelné s ostatními daněmi.

Tabulka: Náklady na výběr majetkových daní

Daň

Výnos (mil. Kč)

Celkové daňové příjmy

Administrativní náklady/inkaso daně

z nemovitostí

4919

0,48%

9,39%

z převodu nemovitostí

9461

0,92%

2,85%

darovací

818

0,08%

16,03%

dědická

100

0,01%

77,81%

Zdroj: MF ČR

Od roku 2004 se ledasco změnilo. Kupříkladu daň z nemovitostí stoupla přibližně na dvojnásobek, čímž se při stejných nákladech na výběr podíl administrativních nákladů snížil na polovinu. Ještě větší posun zaznamenala darovací daň, pod níž byly zařazeny emisní povolenky – ty ale nejspíš opět odpadnou, neboť se plánuje jejich prodej namísto současného rozdávání.

Daň z převodu nemovitostí také nejspíš zaznamená další posun. Aktuálně je v poslanecké sněmovně návrh na zvýšení sazby daně ze 3 % na 4 %, což by mohlo způsobit zvýšení jejího výběru o třetinu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

druhá splátka daně z nemovitosti

Blíží se druhá splátka daně z nemovitosti

Většina poplatníků platí daň z nemovitosti v jedné splátce na konci května. Termín byl letos stanoven na 31. května. Pokud ale je povinná daň vyšší než 5 000 Kč, tak je možné si platbu rozložit do dvou stejně velkých splátek.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Zdědili nemovitost

Jaké máte povinnosti, když jste zdědili nemovitost

Když zdědíte nemovitost, tak máte povinnosti podobné, jako když jste nemovitost koupili. Jste prostě novým vlastníkem dané nemovitosti. Musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a následně platit každý rok daň z nemovitosti. Jsou ještě další povinnosti, které musíte při dědictví nemovitosti splnit?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *