EUR 25.005

USD 21.916

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.005

USD 21.916

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

 

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Loading



 

Po nedávném snížení základní úrokové sazby ze strany České národní banky se očekávalo, že dojde i ke zlevnění hypotečních úvěrů. To se ale nestalo v takové míře, jak si někteří přáli. Proč? Zatímco sazby na spořicích účtech klesly poměrně rychle, hypotéky zůstávají stále relativně drahé.

Důvodem je vyšší míra opatrnosti ze strany bank, které do svých sazeb promítají nejen vývoj na mezibankovním trhu, ale i míru rizika. A ta zůstává vysoká – hlavně kvůli dopadům předchozí inflace na reálnou kupní sílu obyvatelstva. Jinými slovy, banky stále zohledňují riziko nesplácení.

Zároveň ale platí, že o hypotéky je v současnosti mimořádný zájem. Banky hlásí rekordní počty sjednaných úvěrů i jejich objem. Tento zvýšený zájem pramení mimo jiné z kulturně zakořeněné preference Čechů vlastnit nemovitost. Ve chvíli, kdy úroky na spořicích účtech klesají, se opět aktivuje poptávka po nemovitostech jako tradiční formě investice. A rostoucí poptávka logicky tlačí ceny nemovitostí vzhůru.

Vyšší hypoteční sazby v této situaci paradoxně pomáhají trhu. Fungují jako přirozená brzda – tlumí nadměrnou poptávku, a tím zpomalují růst cen. Pokud by došlo k dramatickému zlevnění hypoték, poptávka by vystřelila ještě výš, než je tomu dnes, a nabídka by ji nestačila dohánět. Výsledkem by byl prudký cenový růst, který by učinil bydlení ještě méně dostupným.

REKLAMA

Je proto důležité si uvědomit, že dostupnější bydlení nelze zajistit jen snižováním úrokových sazeb. Skutečným řešením je zvýšení nabídky nemovitostí. To však naráží především na dlouhé a složité stavební řízení, nedostatek připravených pozemků a další legislativní překážky. Bez jejich odstranění nebude možné efektivně reagovat na vysokou poptávku.

Závěrem lze říci, že současná výše hypotečních sazeb má svou logiku. Pomáhá udržet rovnováhu na trhu, tlumí příliš rychlý cenový růst a přispívá k větší stabilitě. Pokud chceme opravdu řešit problém s dostupností bydlení, musíme hledat řešení na straně nabídky – tedy usnadnit a urychlit výstavbu nových bytů.

Autor: David Bureš, ředitel společnosti Bureš & partneři

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nových bytů se v Praze v prvním čtvrtletí prodalo i přes rostoucí ceny nejvíc v historii

Poptávka po novém bydlení v Praze je stále velmi vysoká, na začátku letošního roku dokonce rekordně. Developeři během prvních třech měsíců letošního roku prodali celkem 1980 nových bytů, což je o třetinu (30 procent) více než o rok dříve. Zároveň jde o nejsilnější první čtvrtletí v historii. Zájem kupujících nesnížila ani neustále rostoucí cena nových bytů, která […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 04. 2025

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025