Koronavirus dopadá i na hypotéky. Jak?
Banky i hypoteční zprostředkovatelé reagují na opatření spojená s novým koronavirem. Jak je to s dostupností hypoték, jak se budou vyvíjet úrokové sazby a ceny nemovitostí?
Jaká je nyní dostupnost hypoték?
Banky mají nyní sice plné ruce práce se zpracováním žádostí o odklad splátek, ale hypotéky dál poskytují. 3 banky se však rozhodly dočasně omezit nabídku hypoték pokrývajících více než 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV*).
Na co je třeba upozornit, je omezená provozní doba některých poboček a také skutečnost, že v době omezení pohybu osob by lidé měli svůj pohyb ve veřejném prostoru a tím i pobíhání mezi jednotlivými bankami co nejvíce eliminovat.
Doporučujeme proto maximálně využít možností bezkontaktního vyřízení hypotéky nebo se obrátit na hypotečního zprostředkovatele, který má přehled o aktuálním dění v bankách. Přes telefon si od klienta nabere potřebné informace a vyfiltruje banky, které dokážou klientovy představy vyřešit. Z nich potom doporučí nejvhodnější varianty a „na dálku“ zajistí i vyřízení úvěru.
„Hypotéky děláme už několik měsíců bezpapírově, což nám výrazně zjednodušuje situaci. Nyní jsme jen osobní schůzky a komunikaci s bankami přesunuli do bezpečného online prostředí a pracujeme na ještě větší efektivitě. Svět se rozhodně nezastavil a stávající situace nám umožňuje otevírat nové cesty, jak klientům ušetřit čas při získání hypotéky,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Promítne se snižování sazeb ČNB do sazeb hypoték?
ČNB v krátké době dvakrát snížila základní úrokovou sazby. Titulní 2T repo sazba klesla z 2,25 % na 1 %. Cena peněz na mezibankovním trhu je nyní blízko historických minim z roku 2016, kdy byly sazby hypoték výrazně pod 2 procenty.
Nyní je však radikálně jiná situace. Těžko se nyní odhadují dopady koronaviru na nezaměstnanost, ale i dopady vládou chystaných opatření, takže banky musí v ceně hypotéky kalkulovat s vyšší rizikovou marží, takže ochota ke snižování sazeb bude výrazně menší, než ve zmíněném roce 2016, kdy česká ekonomika rostla. Banky budou nyní spíše z pochopitelných důvodů vyčkávat, jak se situace vyvine a proto očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb nad 2 procenty.
Budou klesat ceny nemovitostí?
Záleží, jak dlouho bude trvat omezení pohybu osob a jak velký dopad bude mít panedemie na českou ekonomiku. Určitá korekce cen nemovitostí je však podle našeho názoru velmi pravděpodobná. Českou ekonomiku čeká zpomalení, což se projeví v poklesu příjmu českých domácností a nárůstu nejistoty, což minimálně krátkodobě oslabí poptávku po vlastním bydlení.
Současná situace však může z dlouhodobějšího hlediska trh s nemovitostmi značně změnit, a to především z pohledu typu nemovitosti nebo lokality. Uznejte, kdo by nyní chtěl byt v přelidněné pražské čtvrti, když za stejnou cenu může mít oázu rodinného domu se zahradou několik málo kilometrů za Prahou?
S uzavřením hranic velký zásah nyní dostaly krátkodobé pronájmy. Majitelé těchto bytů se budou snažit nabídnou byty buď k dlouhodobým pronájmům, což se může projevit v poklesu tržního nájemného, ale výhledově i prodejních cen, pokud se rozhodnou majitelé tyto nemovitosti zpeněžit.
Faktorem, který bude působit proti poklesu cen je přetrvávající nedostatek kvalitních nemovitostí a také to, že je stále řada lidí, kteří mají dostatek volných prostředků a hledají příležitost pro jejich zhodnocení případně zajištění proti inflaci či poklesu příjmů v penzi. Ti na pokles cen čekají a tyto nákupy pak budou pokles cen brzdit.
Očekáváme, že v následujících měsících nabídkové ceny budou stagnovat a klesat budou spíše realizační ceny. Kupující budou nyní ve výhodnější situaci a opět se začne o cenách vyjednávat. Z pohledu struktury dojde spíše ke korekci cen bytů. Domy a pozemky si ceny zatím udrží.
REKLAMA
LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru
Zdroj: Golem Finance, banky