Podaří se České spořitelně rozhýbat hypoteční trh?
Jak nastartovat hypoteční trh?
Podle dat FINCENTRUM HYPOINDEXu hypoteční banky za letošních osm měsíců poskytly hypotéky v celkovém objemu 51,6 miliardy korun, což je v porovnání s předchozím rokem o 38 % méně. Loni to bylo 82,8 miliardy Kč. Jednou z hlavních příčin poklesu zájmu o hypoteční úvěry je nejen podle České spořitelny, ale i celé řady odborníků, současná ekonomická situace, "kdy jsou lidé obezřetnější a více zvažují dlouhodobé úvěrové závazky." Česká spořitelna však poukazuje na to, že i během krize chtějí lidé bydlet. A co víc – realitní trh teď vlivem poklesu cen nabízí řadu výhodných příležitostí ke koupi nemovitosti.
Recept na oživení z dílny České spořitelny
Česká spořitelna se rozhodla, že se pokusí trh oživit a od 21. září rozšířuje nabídku volitených služeb k Ideální hypotéce a klientům začne nabízet 1% slevu z úrokové sazby u poloviny částky hypotečního úvěru, která však nesmí přesáhnout 3 miliony korun. Nabídka zatím není nijak časově omezena, ba naopak, zvýhodnění mohou klienti využívat po celou dobu splácení hypotéky. Česká spořitelna na tento program vyčlenila půl miliardy korun, ale v případě zájmu klientů plánuje tuto částku navýšit.
„Současná situace na hypotečním trhu není jednoduchá – lidé váhají s dlouhodobými závazky kvůli stále nejasnému budoucímu vývoji ekonomiky, sazby jsou díky riziku na trhu vysoko. My jako banka s největším počtem klientů chceme klientům podat pomocnou ruku a umožnit jim sjednat si hypotéku za přijatelných podmínek a umožnit jim tak pořízení vlastního bydlení,“ tvrdí důvod uvedení novinky na trhu Gernot Mittendorfer, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny. „Není to poprvé, kdy chceme pomoci rozhýbání hypotečního trhu. V roce 2001 jsme k pořízení nového bydlení prostřednictvím Top bydlení ČS motivovali desetitisíce klientů,“ dodal Gernot Mittendorfer.
Podmínkou poskytnutí úrokové dotace je pětiletá doba fixace úrokové sazby, minimální splatnost hypotéky 20 let a bezproblémové splácené po celou dobu splatnosti. Klienti si k hypotéce musí zároveň sjednat pojištěným schopnosti splácet.
REKLAMA
Co když budu chtít úvěr předčasně splatit?
Při sjednávání hypotéky se tyto podmínky mohou zdát jako snadno splnitelné. Pětileté fixace a splatnosti nad dvacet let jsou mezi klienty jednoznačně nejoblíbenější. Problém však může nastat ve chvíli, když by chtěl klient úvěr kompletně předčasně splatit, nebo by chtěl přejít s hypotékou ke konkurenci. Tímto krokem by totiž porušil závazek týkající se minimálně dvacetileté splatnosti úvěru. A v takovém případě bude chtít Česká spořitelna po klientovi navrácení částky, kterou díky úrokovému zvýhodnění získal. Na tento háček by si klienti měli dát pozor a tuto podmínku poskytnutí dotace dopředu pečlivě zvážit.
Pomůže nabídka ČS rozhýbat hypoteční trh?
Jiří Škorvaga, náměstek generálního ředitele České spořitelny, tvrdí, že hlavním důvodem uvedení novinky na trh je "rozhýbání trhu či další impulz pro trh bydlení" a odmítá, že jde bance o snahu získat vyšší tržní podíl. Snaha o nastartování trhu je bezpochyby chvályhodná a potencionální snížení úrokové sazby o 0,5 procentního bodu oproti standardní nabídce může být pro některé klienty opravdu zajímavý nákupní signál. Nicméně obávám se, že noví klienti se pouze na základě této nabídky do České spořitelny nepohrnou.
REKLAMA
Úroková sazba nyní opravdu není tím nejdůležitějším, na základě čeho se klienti rozhodují, zda si na sebe vezmou břemeno hypotéky nebo ne. Trvající ekonomická nejistota podpořená stále rostoucí mírou nezaměstnanosti je bohužel stále dost velkou brzdou v oživení hypotečního trhu, která tento impulz pravděpodobně udusí.
Hypoteční trh nyní žije spíše snahou o získání sympatií nespokojených klientů, kterým nyní končí fixační období, a vzhledem k současné hladině úrokových sazeb jim hrozí výrazné navýšení měsíční splátky úvěru. Tito klienti, kteří mají v ruce úrokovou nabídku své vlastní banky, se samozřejmě porozhlíží, zda by jim některá z bank nenabídla výhodnější podmínky. Především menší banky se snaží tohoto potenciálu využít a začaly vcelku výrazně snižovat své úrokové sazby.
Česká spořitelna se logicky snaží na kroky konkurence reagovat a nabízená úroková dotace může být pro řadu klientů zvažujících refinancování opravdu velmi zajímavým námětem k přemýšlení. Nově nabízená úroková dotace může být v tomto směru pro Českou spořitelnu velmi užitečným nástrojem. Na jedné straně může totiž případnému odlivu klientů zabránit, a na druhé straně může bance přinést nové klienty, kteří díky podmínce minimální doby splatnosti již ke konkurenci jen tak neutečou.