Sjednocením sazby DPH by výrazně vzrostly náklady na bydlení
Stávající zákon o dani z přidané hodnoty (DPH) jednoznačně rozlišuje, které výrobky a služby podléhají snížené 10% sazbě daně z přidané hodnoty. Na všechny ostatní produkty a služby se vztahuje základní sazba DPH, která pro rok 2011 činí 20 %.
Česká vláda však hledá způsob, jak profinancovat reformu penzí a čím dál častěji se hovoří o možnosti sjednocení obou sazeb daně z přidané hodnoty. Naposledy o této možnosti zauvažoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Petr Nečas. I přesto, že se zatím nejednalo o vyjádření závazného stanoviska či konkrétního plánu, reakce na sebe nenechala dlouho čekat.
|
V souvislosti se sjednocením (tzn. navýšením nižší sazby DPH) se nejčastěji hovoří o hrozícím riziku růstu cen potravin. Ale potraviny nejsou zdaleka jedinou běžně nakupovanou komoditou, které by se případné navýšení sazby dotklo. Snížená sazba daně je dosud uplatňována také u řady služeb souvisejících s bydlením a i v tomto případě by se jednalo o velmi citelný zásah do rodinných rozpočtů českých domácností.
Teplárny protestují
Prvním, kdo zareagoval na znovu oživené úvahy o sjednocení sazeb DPH bylo Teplárenské sdružení ČR, jehož představitelé upozorňují, že tento krok by znamenal zdražení tepla a tím pádem zvýšení nákladů na bydlení o několik tisícikorun. Nižší sazba se totiž vztahuje i na "prodej tepla a chladu".
"Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 korun ročně navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,5 miliardy korun. Zejména pro sociálně slabé občany by šlo o výrazný nárůst životních nákladů srovnatelný s dopadem růstu ceny elektřiny, kterému se vláda nedávno rozhodla zabránit dotacemi ze státního rozpočtu. Současně by došlo ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem s potenciálně negativními dopady na kvalitu ovzduší zejména v ekologicky nejzatíženějších městských aglomeracích," prohlásil Martin Hájek z Teplárenského sdružení ČR. Přitom v České republice je podle sdružení dálkově zásobováno teplem zhruba 1,6 milionů domácností.
Zdražila by nejspíš i voda, svoz odpadu, MHD
Sjednocení DPH by se však v oblasti bydlení zdaleka nedotklo pouze distribuce tepla. S velkou pravděpodobností by tento krok totiž znamenal také také zvýšení cen vodného a stočného a nákladů na likvidaci komunálního odpadu. Nižší sazba DPH se totiž vztahuje také služby v oblasti distribuce vody, čištění odpadních vod a svoz komunálního odpadu.
|
Jaký velký by mohlo mít případné sjednocení sazeb DPH na rodinný rozpočet běžné české domácnosti se jen těžko odhaduje? V případě komunálního odpadu by například záleželo na tom, jaké ceny si vyjedná obec, která zajišťuje svoz a likvidaci komunálního odpadu s konkrétní firmou. V kompetenci obce. A teprve potom tuto cenu může promítnout v poplatcích za svoz odpadu. Podobně je tomu u distribuce vody a sběru odpadní vody, ale také MHD, čímž by lidem výrazně vzrostly náklady na dojíždění za prací. Ačkoliv přesnou částku nelze jednoduše určit, řádově by se však určitě jednalo minimálně o stovky či spíše tisíce korun ročně navíc.
Tip: Od letošního roku vzrostly ceny vodného a stočného. O kolik? Více se dočtete v článku " Kam se hrabe plyn a elektřina? Nejvíce zdraží voda ".
Nižší sazba DPH u stavebních prací
Samotnou kapitolou je potom celý soubor stavebních prací, u nichž je dosud rovněž uplatňována snížená sazba daně. Po sjednocení je téměř jisté, že by došlo rovněž k nárůstu cen stavebních prací, což by se samozřejmě následně promítlo v cenách nově dokončovaných staveb a tím pádem i k nárůstu cen bytů a domů.
|
Diskuzí o navyšování nižší sazby DPH se v současnosti nadšeně chytají developerské společnosti, realitní kanceláře a částečně i banky poskytující hypoteční úvěry, všichni tito účastníci trhu se snaží upozorňováním na riziko možného nárůstu cen stavebních prací, povzbudit aktuální poptávku po novém bydlení. Podle názoru mého názoru je to předčasné, ale rozhodně není na škodu, diskuze a návrhy z této oblasti pravidelně sledovat a jejich možné dopady analyzovat.