Výše daně z nemovitosti bude záležet na obecních zastupitelstvech
Daň z nemovitosti se dělí na dvě části. Na daň ze staveb a daň z pozemku. Plánované změny se právě budou týkat jen daně z pozemku. S daní ze staveb se zatím nic dít nebude.
Celková výše daně by se měnit neměla, tedy pokud to tak budou chtít obce. „Plánem ministerstva financí není zvýšit daň z nemovitostí. Chceme pouze umožnit obcím, aby mohly rozlišit koeficient daně z pozemku dle kvality infrastruktury v konkrétní části obce. Skutečná výše daňové zátěže, zda se bude zvyšovat, či snižovat, závisí na rozhodnutí zastupitelstva obce po zohlednění místních podmínek. Celá záležitost se bude týkat pouze daně z pozemku, nikoli ze staveb,“ uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí.
Daně musí lidé platit na základě vlastnického nebo uživatelského práva k nemovitosti. Povinnost zaplatit tuto daň má tedy vlastník nemovitosti. Pokud je majitelů víc, platí ji nerozdílně a společně. Pokud tedy nebude část daně uhrazeno, soud ji může vymáhat po kterémkoli spoluvlastníkovi.
Daň z nemovitosti se v lednu měnila
Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí byl letos v lednu novelizován. Zákon říká, že obec může obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovitosti na území celé obce stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se vynásobí daň daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty, popřípadě jejich souhrny soubory, s výjimkou pozemků uvedených v § 5 odst. 1.
Od začátku letošního roku platí, že každý spolumajitel stavby může podat daňové přiznání a následně odvádět daň pouze za svůj spoluvlastnický podíl. To dosud bylo možné pouze u daně z pozemků. Změna ovšem znamená hrozbu, díky níž se mohou spoluvlastníci dostat do konfliktu s finančním úřadem a vyfasovat velké sankce.
Výnos daně z nemovitosti se stává stoprocentním příjmem rozpočtu té obce, kde se daná nemovitost nachází. „
Předpokládáme ale, že v řadě obcí proběhnou diskuse o použití výnosu daně a o kvalitě služeb a hospodaření obecního úřadu. Občané jistě budou chtít vědět, co jim z případně vyššího výnosu obec zajistí a jak se projeví v obecním rozpočtu. Nepřímým důsledkem tak bude i zvýšení kontroly ze strany veřejnosti,“ doplňuje Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí.
Vyjádření ministerstva financí |
---|
„Skutečnost, jestli se daň zvýší nebo nikoli, bude záležet na rozhodnutí obecních zastupitelstev, nikoli na vůli Ministerstva financí. Věcný záměr bude předložen v polovině roku 2012 s tím, že účinnost by mohla být od roku 2014. Hlavní myšlenka je ta, že daň z pozemku by měla odrážet kvalitu obecní infrastruktury a občanské vybavenosti v části dané obce, takže logicky bude cena pozemku a výše daně korelovat. Přesný mechanismus výpočtu se v tuto chvíli připravuje,“ řekl Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí. |