EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Monika Lukešová

25. 10. 2017

1 komentář

Krátkodobé pronájmy jsou na vzestupu. Víte jak na to?

 

O pronajímání bytů přes AirBnB se v poslední době hodně mluví. Hlavně tedy ve spojitosti s vedením různých měst, kterým se krátkodobé pronájmy zrovna nelíbí. Ale co když někdo chce naopak začít podnikat v oblasti krátkodobých pronájmů? Jak na tyto pronájmy jsme se zeptali Davida Bureše, investičního a realitního specialisty.

Loading



 


Jak správně koupit byt na AirBnB?
V první řadě je potřeba hledat na správném místě. My poskytujeme pro naše klienty přímo službu vyhledávání včetně video prohlídek a podrobných kalkulací, aby se klienti podívali až na skutečně vhodné nemovitosti.
Sami vidíme, že 80 % bytů je nevhodných zejména z pohledu vysoké ceny nebo špatné dispozice pokojů. Většina klientů toto podcení a vybírá byt, jako by měl být na bydlení. Ale je to investice a tam se řeší hlavně čísla. Takže se musí vždy propočítat kupní cenu včetně daně a vybavení a proti tomu se dívat na výnosy, ponížené o daně, náklady na správu, úklid, poplatky za služby a hypotéku. A po celkovém propočtu by měl mít vlastní kapitál ideálně výnos kolem 12 % a vyšší.
Co by měl mít byt koupený pro AirBnB?
Zejména správné místo. Dále pak kvalitní a vkusné vybavení následně ukázané na webu na kvalitních fotkách. Při správě pak je základním bodem komunikace s hosty a kvalitní úklid. To tvoří podstatu dobrých referencí, které pak prodávají.
Říkáte, že je důležité správné místo. Vyplatí se tedy koupit byt ke krátkodobému pronájmu i v jiném městě než v Praze?
V jiném městě je to také možné. Na druhém místě v zájmu o byty je Liberec. Musíte však počítat s tím, že jiná města už nemají agentury, které se o to budou starat, a profi úklidové firmy zaměřené na tento typ bytů. Takže pak je nutné vše řešit osobně a to je dlouhodobě neúnosné a ten, kdo to dělá třeba 2 roky, se snaží najít agenturu, která musí celý profil tvořit znovu včetně referencí, anebo velká část s tím skončí, protože vlivem nesprávných kroků se byt propadal i cenově a přestalo to být zajímavé.
Je v ČR také obvyklé, že si lidé najímají studenty, aby bydleli v bytě zadarmo, ale starali se jim o chod krátkodobého pronájmu?
Ano, znám asi dva případy z Vinohrad, kde čtyřpokojový byt v původním stavu student pronajímá pro majitele po pokojích a o vše se i sám stará. Je to však zaměřené na nejnižší kategorii klientů – na baťůžkáře, kteří jsou nejčastější problémovou skupinu. Já bych to nedoporučil. My řešíme pouze kvalitní byty orientované na klienty, které by šli do 3 až 5 hvězdičkových hotelů.
Jak tedy udělat z běžně pronajímaného bytu byt pro krátkodobý pronájem?
Pokud je byt na správném místě v centru Prahy, tak je třeba primárně provést rekonstrukci, pokud je byt již starší a opotřebovaný, a následně ho kvalitně vybavit. Pro představu – děláme v bytě o velikosti  50 m2 investice do vybavení včetně kuchyně a spotřebičů kolem 500 tisíc korun. V případě bytu na úrovni se většinou dělá pouze redesign, kde se pouze pár věcí vymění a dotvoří se interiér včetně generálního úklidu. Průměrná cena se pak pohybuje kolem 150 tisíc korun.
Je u nás nějaká rarita v podobě krátkodobého pronájmu, kde se dá bydlet? V USA je např. možné pronajmout si byt, kde žil Donlad Trump jako malý chlapec.
Určitě jsou velmi nevšední místa i v Praze. Vím o jednom hausbótu, který i během roku mění svou pozici. Pak je to třeba superluxusní byt, který má na střeše terasu včetně vířivky s výhledem na Hrad a Staromák. To je naprosto jedinečné. Na druhé straně se zde najde třeba i pronájem, kde se spí v malé tělocvičně na zemi na karimatce.


Kdo je David Bureš

Investičnímu a realitnímu poradenství se věnuje posledních 18 let. Za tu dobu vyřešil investice do nemovitostí v hodnotě přes 2 mld. Kč. Zaměřuje se na majitele firem s obratem od 100 mil. do 1 mld. Kč a top management firem, kde v rámci tzv. Family office řeší makro poradenství. V oblasti nemovitostí řeší sami kompletní cestu od vyhledávání, kalkulace, koupi až po správu (www.nemovitostinainvestice.cz ). V případě finančních investic směřuje klienty k indexovým ETF fondům, kde se účtuje provize pouze ze zisku.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Simona

    30 října, 2023

    Dobrý den byt kompletne zarizeny od Rona do prosince urgentne poptavam neklepe cizinci nebo ukrajinci

    Odpovědět